© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Skrb za žile
Čas branja 2 min.

Prehranska dopolnila, ki lahko povečajo tveganje za zamašene žile


K.C.
22. 7. 2025, 11.33
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Prehranska dopolnila so pogosto koristna, a v določenih primerih nekatera, kot so vitamin D, kalcij in železo, povečajo tveganje za zamašene žile.

prehranska dopolnila
Profimedia
Nekatera prehranska dopolnila lahko ob neustreznem jemanju škodujejo žilam in povečajo tveganje za bolezni srca

Prehranska dopolnila so pogosto ključna za nadomeščanje hranil, ki jih s prehrano ne zaužijemo dovolj – denimo pri starejših, nosečnicah, veganih, športnikih ali ljudeh z določenimi zdravstvenimi stanji. Ob jemanju nekaterih prehranskih dopolnil, kot so vitamin D, kalcij in železo je treba biti posebej previden. 

Dopolnila namreč niso vedno neškodljiva, kljub široki dostopnosti in prepričanju, da gre za dokaj naravne izdelke. Napačna kombinacija, oblika, čas uživanja ali odmerjanje lahko obremenijo srčno-žilni sistem in v določenih primerih celo prispevajo k zamašitvi žil.

prehranska-dopolnila, zamasene-zile
Pexels
K slabšemu pretoku v žilah in k njihovi zamašitvi včasih prispevajo tudi prehranska dopolnila, če jih napačno odmerjamo in kombiniramo.

Prehranska dopolnila, ki lahko škodujejo žilam

Nekatera prehranska dopolnila lahko povzročajo kopičenje snovi na stenah žil, kar vodi do ateroskleroze, kronične bolezni, pri kateri se zadebeli arterijska stena. Med takšna prehranska dopolnila med drugim sodijo:

  • Kalcij: Prevelik vnos kalcija v obliki tablet, še posebej šumečih, lahko pospeši nalaganje tega minerala v arterijah. Kadar ob jemanju kalcija v telesu ni zadosti vitamina K in magnezija, se tveganje še poveča. Klinika Mayo opozarja, da je tveganje zlati veliko pri starejših ženskah.
  • Vitamin D: Sam po sebi ni škodljiv, a v prevelikih količinah spodbuja absorpcijo kalcija, kar lahko posredno vpliva na žilne obloge tako, da se začne ta mineral še bolj pospešeno nalagati v žilah – še posebej, če v telesu hkrati ni zadosti vitamina K.
  • Železo: Dolgotrajno prekomerno uživanje tega minerala lahko povzroči oksidativni stres, ki poškoduje žilne stene, tako da sproži vnetje in prav tako bolj obilno nalaganje oblog, kar so potrdile raziskave Klinike Cleveland.
prehranska-dopolnila, zamasene-zile
Pexels
Kar zadeva skrb za srčno-žilno zdravje, prehranski strokovnjaki v večji meri priporočajo kapsule.

Kakšen vpliv ima oblika prehranskega dopolnila

Oblike prehranskih dopolnil, kot so šumeče tablete, pogosto vsebujejo visoke koncentracije natrija, ki lahko dolgoročno vpliva na povišan krvni tlak in obremenjuje žile.

Prehranski strokovnjaki v večji meri priporočajo kapsule z nadzorovanim sproščanjem, saj omogočajo boljšo absorpcijo in manj nihanj v koncentraciji učinkovin. Kapsule so običajno prašek ali tekočina, zaprta v želatinast ali rastlinski ovoj, ki se razgradi v želodcu in tako vsebino v organizem vnese počasneje.

Prehranska dopolnila zgolj v obliki praškov so načeloma prav tako dobra izbira, saj se običajno hitro raztopijo in omogočajo hitro absorpcijo, vendar pa ne omogočajo nadzora sproščanja, zato v nekaterih primerih povzročijo nenaden porast učinkovin v krvi, kar lahko na srčno-žilni sistem vpliva negativno.

prehranska-dopolnila, zamasene-zile
Profimedia
Kdor ima težave s krčnimi žilami, naj bo pri uživanju prehranskih dopolnil posebej previden.

Previdno tudi pri kombiniranju in času jemanja

Pred jemanjem česar koli se je pametno posvetovati z usposobljenim strokovnjakom, zdravnikom ali farmacevtom. Sočasno jemanje več različnih prehranskih dopolnil, kot so denimo multivitamini in posamezni minerali, lahko povzroči presežke, ki so sicer redki, a nevarni.

Poleg tega je pomembno, kdaj jih jemljemo – denimo kalcij je treba vzeti zvečer, železo najbolje zjutraj na prazen želodec, vitamin D pa dopoldan ali okoli poldneva skupaj z maščobo – da ne sprožimo medsebojnih motenj v absorpciji. Jemanje vitamina D pozno popoldne ali zvečer lahko prav tako moti spanec, ker vpliva na raven melatonina.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.