
Dolgotrajna oskrba

Izvajalci dolgotrajne oskrbe na domu bodo do konca novembra prejemali pavšal
Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se je določba o pravici do dolgotrajne oskrbe na domu, ki zajema denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, že začela uporabljati. Izvajalci te oskrbe bodo za opravljene storitve v obdobju od začetka julija do konca novembra prejeli pavšalna izplačila.

Za izboljšanje dostopnosti storitev dolgotrajne oskrbe tudi evropska sredstva
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za projekt Dostopna dolgotrajna oskrba - Izboljšanje dostopnosti storitev in informiranje o dolgotrajni oskrbi. Za projekt v skupni vrednosti 1.243.363 evrov bo Evropski socialni sklad plus prispeval 777.101,88 evra evropskih sredstev, so sporočili z ministrstva.

V veljavi nov zakon o dolgotrajni oskrbi: kaj to pomeni za vas?
Z današnjim dnem vstopa v veljavo nov težkopričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi. To pomeni, da bodo vsi zaposleni vsak mesec od vseh svojih prejemkov vplačevali en odstotek v blagajno za dolgotrajno oskrbo.

Prihaja prispevek za dolgotrajno oskrbo: kje se bo denar zbiral in kdo bo vršil nadzor?
Dve leti po sprejetju zakona o dolgotrajni oskrbi na vrata končno trka s tem povezan prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki ga bodo od 1. julija naprej začeli plačevati delavci, delodajalci in upokojenci.

Poziv zavodom, naj dvignejo plače oskrbovalcem in izplačujejo nadure
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo na domu. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je poudaril.

Starejši v tujini: Kaj se lahko Slovenija nauči od Nemcev, Nizozemcev in Švedov?
Sistemi dolgotrajne oskrbe v tujini dokazujejo, da je mogoče kakovostno poskrbeti za starejše doma – ob podpori države, digitalnih rešitev in družine.

Starejši v tujini: Kaj se lahko Slovenija nauči od Nemcev, Nizozemcev in Švedov
Sistemi dolgotrajne oskrbe v tujini dokazujejo, da je mogoče kakovostno poskrbeti za starejše doma – ob podpori države, digitalnih rešitev in družine.

Upokojenci kot oskrbovalci: toliko pokojnine in dopusta jim bo pripadalo od 1. julija dalje
Delavci, delodajalci in upokojenci bodo namreč 1. julija začeli plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo.

Poldrugi milijon Centru za socialno delo Posavje za projekt vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za projekt Koordinacija dela na vstopnih točkah za dolgotrajno oskrbo Kalma. Evropski socialni sklad plus bo tako za projekt, ki je vreden skoraj 2,2 milijona evrov, prispeval 1,56 milijona. Upravičenec do sredstev je Center za socialno delo Posavje.

Projekt vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo do evropskih sredstev
Na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj so odobrili evropska sredstva za projekt koordinacije dela na vstopnih točkah za dolgotrajno oskrbo Kalma.

Poslanci potrdili: kapica na cene oskrbnin v domovih starejših
Poslanci so z 46 glasovi za po nujnem postopku sprejeli novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki uvaja zgornjo mejo višine oskrbnine v domovih za starejše in uvaja možnost statusa oskrbovalec družinskega člana tudi za upokojence. Za so glasovali v Svobodi, SD in Levici. V SDS, NSi in poslanski skupini nepovezanih poslancev so se glasovanja vzdržali.

Dolgotrajno oskrbo na domu bo v občini Mirna Peč izvajal Dom starejših občanov Novo mesto
Od 1. junija dalje centri za socialno delo sprejemamo vloge za pravico do dolgotrajne oskrbe na domu, ki naj bi se začela izvajati od 1. julija dalje. Država je na pleče občin preložila, da izberejo izvajalca, kar je zanje predstavljalo težavo.

Center za socialno delo Ptuj: Vloge za dolgotrajno oskrbo sprejemajo, odločb še ne bo
Na vstopnih točkah centrov za socialno delo so v ponedeljek začeli sprejemati vloge za dolgotrajno oskrbo na domu. Na CSD Spodnje Podravje so jih od ponedeljka do srede do 15. ure sprejeli osem.

Za funkcioniranje dolgotrajne oskrbe bodo potrebne dodatne zaposlitve
Centri za socialno delo (CSD) so ob začetku oddajanja vlog za dolgotrajno oskrbo na domu zaradi kadrovske podhranjenosti obremenjeni. Število oddanih vlog je obvladljivo, a skupnost CSD opaža jasen trend rasti, ki se bo po njenem mnenju nadaljeval. Glede na ocene pristojnega ministrstva bo letos za oskrbo na domu zaprosilo približno 13.000 ljudi.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: Ljudje, ne pričakujte čudežev! 1. julija se ne bo zgodilo (še) nič.
Samo še mesec dni nas loči do začetka plačevanja novega socialnega prispevka za dolgotrajno oskrbo. Da bi glede na številne nejasnosti plačevanje prispevka zamaknili, kot pozivajo delodajalci, na Ministrstvu za solidarno prihodnost nočejo niti slišati. Za zdaj vse ostaja, kot je bilo načrtovano.

Dolgotrajna oskrba: Takšen bo postopek uveljavitve pravice in tako se bo izvajala
Vlogo bo možno oddati od 1. junija dalje, prve odločbe bi lahko upravičenci začeli prejemati septembra.

Starejše najbolj zanima dolgotrajna oskrba na domu
Klicni center 114, na katerega se lahko državljani obrnejo tudi z vprašanji, vezanimi na pokojninsko reformo in dolgotrajno oskrbo, je skupaj s pristojnima ministroma Luko Mescem in Simonom Maljevcem danes obiskal premier Robert Golob.

Na številki 114 kar 1000 klicev na mesec, največ vprašanj je o dolgotrajni oskrbi
Posebni klicni center 114, ki od nedavnega deluje tudi kot informacijska točka o predlogu pokojninske reforme in dolgotrajni oskrbi, te dni v povprečju prejme med 100 in 150 klicev.

Na Ptuju o dolgotrajni oskrbi - jo bo vendarle izvajal Dom upokojencev?
Center za socialno delo Spodnje Podravje in Dom upokojencev Ptuj sta danes organizirala strokovni posvet na temo dolgotrajne oskrbe.

Kako bo z dolgotrajno oskrbo v celjski občini?
V Narodnem domu v Celju je bil strokovni posvet območnega odbora Sindikata upokojencev Savinjska Celje. Tema je bila dolgotrajna oskrba.