

Pospravljanje prvih pridelkov in njihova predelava
Plodovi v domačih sadovnjakih so že lepo debeli in nekateri tudi že zreli. Pa jih znamo kar najbolje izkoristiti? Naj z vami delim nekaj izkušenj iz svoje prakse, ki jih že vrsto let uporabljam v svojem rastlinjaku in kuhinji.


Največja grožnja malinam: kako se znebiti marmorirane smrdljivke
Maline so priljubljeno sadje na domačih vrtovih, a v zadnjih letih imamo z njimi vedno več težav. Plodovi so mehki, gnijejo in slabega okusa. Kaj se z njimi dogaja? Najverjetneje je kriva marmorirana smrdljivka, tujerodni invazivni škodljivec, ki se je iz Azije razširil po Evropi.


Najpogostejše težave v zelenjavnem vrtu in rešitve zanje
Tako kot za svoje zdravje veliko naredimo s preventivo, se lahko na vrtu marsikateri težavi izognemo z različnimi preventivnimi ukrepi. Ampak saj vsi vemo, občasno nam kljub temu ne uspe zavarovati rastlin pred napadi bolezni ali škodljivcev. Kaj pa potem?


Iz vrtne prakse: kako smo zasadili mešano gredico v senci?
Na vrtu imamo najrazličnejše situacije – v različnih kotičkih različne pogoje za rast rastlin, različno osončenost, različna tla in seveda tudi različne želje. Tokrat se bomo posvetili prav posebnemu tipu mešane grede, kjer se bodo prepletale številne barve listja in le malo cvetja, a bo kljub temu živahna vse leto. Pa še v senci bo – čeprav navadno mislimo, da tam malokaj raste.

Kako se znebiti bramorja na vrtu: metode zatiranja in pravočasni ukrepi
Mnogi vrtičkarji, ki so spomladi zaradi bramorja nemočno opazovali, kako jim skrivnostno izginjajo mlade sadike ali ovenijo ravnokar posajeni paradižniki, so zdaj nekoliko bolj pomirjeni. A pozor: čeprav bramor sredi poletja ni več tako izrazito dejaven, je to čas, ko moramo razmišljati o dolgoročni strategiji zatiranja. Njegove ličinke so še vedno v tleh in se bodo okrepile do jeseni, ko bodo povzročale škodo na koreninah poznejših posevkov in se pripravljale na prezimovanje.

Rastline z okusom po koriandru
Kot neutrudni vrtnarski avtsajder, okužen z ljubeznijo do užitnih eksotičnih rastlin, ves čas raziskujem in iščem nove ideje, kaj bi še dodal na svoj »vrtiček«. Tokrat sem se poglobil v raziskovanje rastlin, ki sicer niso koriander, a imajo zelo podoben okus. Zares zanimivo – in vsekakor vredno preizkusa na domačem vrtu.

Kako poleti ohladiti vrt – 5 rešitev za prijetno osvežitev v hudi vročini
Ko nas zajame peklenski vročinski val, tudi na vrtu navadno ne uživamo več, ampak se umaknemo med štiri stene, kjer nas hladi klimatska naprava. Ali obstaja način, da tudi na vrtu znižamo temperaturo? Predstavljamo vam pet rešitev, ob katerih se boste počutili, kot da imate klimatsko napravo tudi na vrtu.

Zakaj odpadajo plodiči kumar – in kako preprečiti izgubo pridelka
Včasih kumare lepo rastejo in rodijo, nekje v peti etaži pa začnejo plodiči odpadati. Vas skrbi, kaj se dogaja? Preverite kaj je razlog in kaj lahko naredite, da bodo kumare spet zdravo rodile.

Harry Potterjev šopek
Trajnostne dekoracije so vse bolj v veljavi in različni materiali nam omogočajo, da lahko s cvetjem in rastlinami ustvarimo prav posebne kreacije. Tak primer je tudi cvetlični klobuk, pravzaprav trajnostni šopek oziroma kreativni cvetlični aranžma, ki ga bomo tokrat poustvarjali.

Napasite oči na utrinkih lanskoletne vrtne razstave Chelsea Flower Show
To kar za modne oblikovalce pomeni pariški teden mode, za vrtnarje in oblikovalce vrtov pomeni ikonična vrtnarska razstava RHS Chelsea Flower Show. Seveda velja tako kot pri modi, da vsega, kar lahko vidimo na razstavi, ne moremo prenesti v domače vrtove, saj je tam predvsem za to, da lahko napasemo oči in uživamo v prestižni ekstravaganci. Vseeno pa lahko iz kreacij najboljših vrtnih mojstrov na svetu dobimo tudi marsikatero idejo za domači vrt. Zato se s fotografijami sprehodimo po razstavi iz leta 2024 in si dovolimo, da se zbudi naša domišljija.

Ste že poskusili rumene kumare? 3 sorte, ki jih je vredno preizkusiti
Kumare so nepogrešljiv del poletnega vrta, večinoma pa jih poznamo v značilni podolgovati, temno zeleni obliki. A narava ponuja več – ste že poskusili rumene kumare? Predstavljamo vam tri, ki so se v vrtovih odlično izkazale – tudi v slovenskih razmerah.

Rastline s citrusno aromo, ki odganjajo komarje
Komarji so vsako leto bolj nadležni, da bi jih bilo v vrtu manj, pa lahko zasadimo rastline, ki odganjajo komarje s svojim intenzivnim citrusnim vonjem. Takšne rastline ne samo da delujejo kot naravna zaščita, temveč naš zunanji prostor tudi prijetno odišavijo.

Paradižnik na vrtu: 5 pogostih težav in rešitve zanje
Paradižnik je kralj poletnega vrta, a tudi ena izmed najbolj zahtevnih vrtnin. Kljub redni negi se pogosto pojavijo težave, ki presenetijo še tako izkušenega vrtičkarja. V nadaljevanju predstavljamo pet najpogostejših težav pri vzgoji paradižnika in preizkušene rešitve zanje.

Kako odgnati sosedovo mačko z vrta – preverjeni in nežni načini
Mačke so sicer nadvse prikupne, a kadar redno obiskujejo naše gredice in tam puščajo neprijetna »presenečenja«, jih hitro začnemo dojemati kot nadležne goste. Če si tudi vi želite vrta brez neželenih mačjih obiskovalcev, obstaja več rešitev – od rastlin z odvračilnim vonjem do preprostih domačih trikov.

Bučke ne rodijo, čeprav obilno cvetijo? Tukaj je razlog …
Vrtičkarje pogosto razveseli bujno cvetenje bučk, a včasih sledi precejšnje razočaranje, saj iz številnih cvetov ne zraste noben plod. Zakaj torej bučke cvetijo, vendar ne rodijo?

Poletna rez sadnega drevja je letos še pomembnejša
Pa je spet poletje in z njo za marsikoga precej stresno opravilo v sadovnjaku – poletna rez. Zakaj stresno? Zato ker manjka znanja in se bojimo, da bomo kaj naredili narobe. Prav zato to opravilo marsikdo kar preskoči, kar pa letos, ko je bil vstop v sezono vremensko idealen za razvoj bolezni, še posebej ni priporočljivo. Da se boste lažje spravili k delu, naj vam pomagam osvežiti znanje, ob tem pa razkrijem tudi kakšen nov trik.

Zrel nasad trajnic zahteva malo nege
Ja, zrel nasad trajnic res ne potrebuje veliko, a le, če smo ga zasadili, kot to delajo "pametni lenuhi". Pametni lenuhi namreč trajnice zasajajo načrtno.

Črna sredica pri solati – zakaj se pojavi in kako to preprečiti?
Ste opazili, da vaši solati začenjajo črneti sredice? Nikar ne čakajte predolgo, pač pa čim hitreje ukrepajte. Rešitev je enostavna ...

Ideje za hitro preobrazbo zapostavljenih vrtnih kotičkov
Skoraj vsak vrt ga ima – nekaj kvadratnih metrov, kjer nič noče prav rasti, ali pa mesto, ki dobesedno magnetno privlači navlako in se spreminja v neugledno odlagališče. Čeprav ni v središču pozornosti, vseeno nekje globoko v sebi vemo, da bi lahko uredili tudi ta delček in poskrbeli, da se usklajeno zlije z našim preostalim vrtnim ponosom. In zakaj ne bi tega naredili prav to poletje? Da bo lažje, vam v spodbudo ponujamo nekaj hitrih in predvsem preprostih rešitev.

Opozorilo za vrtičkarje v okolici Ljubljane: opažen je bil nevaren škodljivec!
V začetku julija so strokovnjaki Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) ponovno potrdili prisotnost nevarnega invazivnega škodljivca - japonskega hrošča, ki pomeni grožnjo za več kot 300 vrst rastlin. Če ga slučajno opazite v svojem vrtu, to nujno sporočite UVHVVR.