
Kmetijstvo

Šampiona med šmarnicami je pridelal Aleš Lavrič
V Žužemberku je v organizaciji Turističnega društva Suha krajina potekal šestnajsti izbor za najboljšega pridelovalca šmarnice z razglasitvijo šampiona. V ocenjevanje so prejeli 82 vzorcev, Lavričeva sladka šmarnica pa prihaja iz vinske gorice Straška gora.

Prodaja prašičev še vedno povzroča nejevoljo
Prodaja živih prašičev posamezniku za namen kolin že leta upada. Živega prašiča lahko kupi le posameznik, ki je pred tem pridobil G-MID, to je identifikacijsko številko gospodarstva. Mladi rejec, ki je sodeloval na okrogli mizi Društva podeželske mladine Spodnje Podravje, tako razmišlja: "Zakaj se mora kupec registrirati, da mu lahko prodam prašiča?! Potrošnik bo raje šel v trgovino in kupil tujega. Ali naj delamo na črno?"

90 let Čebelarskega društva Markovci: Z rož´ce na rož´co leta čebela
Čebelarsko društvo Markovci, v katerem deluje 73 članov, vodi pa ga predsednik Jože Vrtič, praznuje 90 let delovanja. Jubilej so zaznamovali s prireditvijo v sklopu prireditev ob prazniku občine Markovci.

Zakonske novosti: Bodo prepovedali še domače narezke?
Šušljalo se je in ugibalo, da želi aktualna politična garnitura poseči v zakonodajo, ki dopušča domače koline, zakol (prašiča in perutnine) na lastnem dvorišču. Toda neposredna prepoved kolin bi dvignila preveč prahu. Ne prepoved, temveč omejitev, pa se je pojavila v zakonu o varni hrani in krmi. Nov zakonski predlog je določil, kako dolgo mora posameznik žival pred zakolom rediti. Zaradi številnih pripomb so zakonodajalci sedaj to omejitev izpustili, uvedli pa novo. Omejili bodo število živali, ki jih lahko posameznik zakolje za lastno uporabo.

Kmetijstvo že dolgo ni bilo v tako turbulentnem obdobju
Vodenje Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota z julijem prevzema Damjan Jerič, ki je na zavodu zaposlen že več kot trideset let – Poleg službe se ukvarja z vinogradništvom

Lovski upravljavski načrt: V dveh letih bo odvzetih 6350 srn, 1650 jelenov in 1400 divjih prašičev
Ključno je vprašanje o prihodnjem načrtu odvzema jelenjadi in upoštevanje omejitev pri izvajanju lova na naravovarstvenih zavarovanih vodnih površinah.

Namesto urejene krajine in samooskrbe v ospredju prdenje krav
V Sloveniji je po zadnjih podatkih približno 9.200 kmetov, ki jim kmetijstvo zagotavlja temeljni dohodek, lani jih je bilo še preko 10.000. Število kmetij upada, posledično upada število kmetov. Razlogi pa niso zgolj ekonomski, vse bolj se zdi, da so kmetje naveličani in utrujeni nenehnega nadzora pristojnih, pritiskov in igranja dežurnih krivcev. Ob prazniku dela, delavcev, ki naslavlja tudi kmete, si Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije, želi, da bi bili kmetje v očeh sosedov, občanov, javnosti, države bolj spoštovani. "V Švici in Avstriji so kmetje na prvih mestih najbolj spoštovanih poklicev, kajti zavedajo se, da četudi imajo zlate palice, slednje človeka ne nasitijo."

Na državnem kvizu o mladih in kmetijstvu tudi "jürjovška" mladina
Državni kviz Mladi in kmetijstvo je bil organiziran že 53. leto.

Znani šampioni 43. Vinske vigredi
V prostorih Hiše dobrot Bele krajine je v soboto potekalo ocenjevanje vin za 43. Vinsko vigred, ki bo letos od 16. do 18. maja. V oceno je prispelo 178 vzorcev vin, od tega 20 vzorcev iz sosednje Hrvaške.

Pozor pri spomladanski košnji, v travi se lahko skrivajo živali
Čas spomladanske košnje se prekriva s časom poleganja mladičev prostoživečih živali in gnezdenja številnih vrst ptic, so opozorili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Košnjo je treba zato po njihovih besedah izvajati odgovorno in ob upoštevanju uveljavljenih praks za zaščito živali na kmetijskih zemljiščih.

Kmet daje petino pridelka za najemnino, Sklad pa z milijonskimi dobički
Sklad kmetijskih zemljišč gospodari z 61.448 ha oz. približno devetimi odstotki slovenskih kmetijskih zemljišč. Lani je ustvaril 18 milijonov evrov prihodkov in 5,5 milijona evrov čistega dobička. Dobičku so botrovale tudi zakupnine. Prihodek od zakupnin je bil lani višji za odstotek, na drugi strani pa kmetje z lansko letino in odkupnimi cenami nikakor ne morejo biti zadovoljni. Za povprečno najemnino so morali odšteti skoraj petino pridelka pšenice ali dobro tono koruze, ob plačilu stroškov žetve, ki se prav tako giblje okrog 200 evrov po ha, je zato obseg dobička Sklada z vidika zakupnikov vsaj sporen.

Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto v projektu za odpornejše sadjarstvo
Pred sadjarji je zaradi spremenjenih vremenskih razmer vse več izzivov. Za pomoč pri vzpostavitvi celostnega in dolgoročno vzdržnega modela slovenske pridelave jabolk v razmerah podnebne nestabilnosti so pod vodstvom ljubljanske biotehniške fakultete izvedli projekt, katerega rezultat so novi tehnološki ukrepi in znanje za pomoč sadjarjem.

Vlada o prepovedi baterijske reje in drugih spremembah za zaščito živali
Vlada bo na današnji redni seji med drugim obravnavala predlog novele zakona o zaščiti živali, ki vključuje tudi prepoved baterijske reje.

Odkupne cene mleka že nekaj mesecev nad 50 centi
Pri odkupnih cenah mleka ne šteje le vsak cent, temveč tudi desetinka centa, ki je lahko jeziček na tehtnici še posebej pri večjih rejcih. Tako je bila povprečna izplačana cena za povprečno kakovost za mesec januar 51,53 evra za 100 litrov mleka.

Damjan Jerič je novi direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota
Zanj je glasovalo sedem od skupno devetih članov sveta zavoda.

Na srečanju prašičerejcev izpostavili tudi njihovo dobrobit
Opozorili so še na vse višje stroške izpolnjevanja zahtev o biovarnosti in kastracije pujskov.

Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov vpisana v register nesnovne kulturne dediščine
Vpis v register je bil opravljen pred nekaj dnevi.
Trenutno
19 °C
Delno oblačno
ponedeljek, 12. 5
Deževno
torek, 13. 5
Delno oblačno
sreda, 14. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti