
Vrt / stran 4

Posebnosti rezi hrušk
Hruške pogosto rastejo na slovenskih vrtovih. Ko pride čas za rez, jih marsikdo obreže »po občutku«, pač približno tako, kot se je naučil, da je treba obrezovati jablane. Čeprav sta rezi precej podobni, pa za hruške vseeno velja nekaj posebnosti. Tako je prav, da jih spoznamo in v prihodnosti sledimo najboljši praksi.

Vrt razmerij
Pred več kot 20 leti sem v prvem letniku revije Rože & Vrt pisal o nenavadnem japonskem vrtu, katerega lastnih je slovenski slikar Gustav Gnamuš. Naključje je hotelo, da sem po točno dveh desetletji obiskal še en njegov vrt, ki ga je ustvaril za hčerko Nadjo in njeno družino. Ta vrt je prav tako izviren in domišljen kot avtorjev domači zen vrt.

Opravila, ki jih morate te dni narediti na vrtu
V marcu se narava začne zares prebujati. V začetku negujemo sadike le v ogrevanih prostorih, potem pa že pričnemo z delom tudi zunaj.

Kmalu bo čas za urejanje zelenice
Na začetku pomladi nas čaka priprava trate za novo nepredvidljivo sezono, ki lahko prinese dež ali pa sušo. S pravilno pomladno kuro bo trata pripravljena na vse možne izzive in bo ostala lepa ob primerni negi vso sezono.

Paradižnik – sadež ljubezni
Paradižnik ne sme manjkati na nobenem slovenskem vrtu. Sam gojim več kot 300 različnih sort paradižnika in vsako leto opazujem, katere sorte se najbolje obnesejo. Če sami še razmišljate o sortah za letošnjo sezono, naj vam predstavim svoj izbor, ki me je navduševal leta 2022.

4 ideje za lepe in užitne balkonske zasaditve
Imate radi zelišča in bi z njimi radi obogatili tudi svoj balkon ali teraso? To je povsem izvedljivo, saj v posodah večina zelišč raste brez težav, in če boste našli primeren kotiček zanje, vas bodo skozi vso sezono razveseljevala s svojimi užitnimi listi. Predstavljamo 4 zanimive kombinacije zasaditev z zelišči, ki vas bodo navdušile.

Listje trajnic kot njihov glavni adut
Pravi ljubitelji trajnic vedo, da je njihova vrednost mnogostranska. Gojimo jih lahko zaradi njihove lepote, užitnosti, zdravilnosti, medovitosti in še drugih lastnosti. Ko govorimo o lepoti, že dolgo nimamo v mislih le lepega cvetja, ampak tudi obliko in strukturo rasti, habitus torej, lastnosti listja in še marsikaj drugega.

Kaj smo se naučili v preteklih letih in nam letos ni treba več ponavljati ...
Izkušnje, tudi če so negativne, nam vedno pomagajo, da se iz njih nekaj naučimo. Ob spreminjajočem vremenu v zadnjih letih izkušnje ves čas "posodabljamo", da se bomo v prihodnjih mesecih lažje izognili neprijetnim presenečenjem in poskrbeli za uspešno vrtičkarsko letino, pa osvežimo nekaj »najnovejših« lekcij.

Kako vrtnariti čim bolj varčno in hkrati prijazno do narave?
Vrtnarjenje je priljubljen hobi, a pri nakupu opreme je smiselno premisliti o vplivu na naravo. Nekateri pripomočki so koristni, a pogosto obstajajo tudi veliko cenejše alternative, ki so hkrati bolj prijazne do okolja.

Priprava zemlje in načrt vrta za dober pridelek
Vzgoja zelenjave doma prinaša zdravje, gibanje in ponos. Z daljšimi, toplejšimi dnevi je delo na vrtu prijetno. Začnemo s pripravo tal in prvimi setvami.

Kako biodinamiki vstopamo v novo vrtnarsko sezono?
Pomlad je tu in zdi se, kot da je pol težav teh časov odpihnil veter. Trava je spet ozelenela, lapuh, trobentice, jetrnik oznanjajo, da je tu spet nov začetek. In s tem nova vrtnarska sezona. Biodinamiki smo se nanjo pripravljali že jeseni, a nas še vedno čaka kar veliko zanimivega dela …

Raznovrstni svet perunik …
Perunike so priljubljene trajnice, ki s svojimi cvetovi skoraj vseh barv mavrice spomladi popestrijo vrtove. Najbolj priljubljene so bradate perunike z velikimi, širokimi cvetovi in suličastimi sivozelenimi listi, a še zdaleč to niso edine vrtne perunike, ki bi jih bilo veselje gojiti. Pa ste vedeli, da imamo Slovenci med njimi celo svoj endemit?

Posadim spomladi, da uživam poleti in jeseni
Pomlad je barvita, a mnoge vrtnarije ponujajo samo spomladi cvetoče rastline. Namesto tega izberimo dolgocvetoče trajnice za poletje in jesen, ki bodo ohranile lepoto vrta dlje.

Dišeče vrtne poti
Poskrbite že zdaj, da bo sprehod po vašem vrtu vse leto vznemirljivo dišeče doživetje. Blagodejni učinek prijetnih vonjav boste dosegli že z zasaditvijo nekaterih povsem običajnih aromatičnih rastlin tik ob vrtnih poteh.

Trajnice za zelo vlažna rastišča
Trajnice uspevajo povsod, od mrzlih do tropskih krajev, suhih ali mokrih. V vrtnarstvu najdemo primerne za vsako rastišče, če poznamo njihove potrebe. Tokrat se osredotočamo na vlažna rastišča.

Projekt: moj prvi skalnjak
Skalnjak, velik ali majhen, je dragocen dodatek vrtu. S svojo divjo, slikovito podobo pritegne poglede, ob bližnjem ogledu pa navduši s svojimi detajli in vabi k raziskovanju.

Ko zvezda vrta postane bezeg …
Bezeg, iz rodu Sambucus, očara z zdravilnimi in okrasnimi vrlinami. Spoznajte črni, rdeči in smrdljivi bezeg – od vrtov do zdravilstva!

Bi radi imeli oljko doma?
Vse pogosteje se na naših vrtovih pojavljajo oljke. To ni toliko povezano s podnebnimi spremembami, ki resda mejo pozebe zlagoma pomikajo proti severu, bolj z dejstvom, da je izbira v drevesnicah in možnost nakupovanja po spletu čedalje bogatejša. Tako se ta stara kulturna rastlina pojavlja v novih vlogah.

Spremenimo zelenico v urbano džunglo zdravih pridelkov
Vse več ljudi vrtnari v mestnem okolju - v atriju, na robu večje vrtne zelenice in kmetijskih zemljiščih, ki se oddajajo v najem. Če tudi sami razmišljate o tem, da bi si uredili svoj urbani vrtiček, ali pa ste si morda gredice že priskrbeli in komaj čakate, da prvič začnete vrtnariti, ne spreglejte tega prispevka.

Trendi na področju vzgoje zelenjadnic
Že vrsto let spremljam tudi tujim vrtnarijam, da lahko sledim novostim. Navdušujejo me trendi zgodnje-spomladanskih zelenjadnic, ki postajajo hiti. Kaj pa pri nas? Bodo tudi na slovenskih tleh postale takšen hit? Naj vam predstavim tri takšne vzhajajoče zvezde.
Trenutno
10 °C
Delno oblačno
nedelja, 20. 4
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Oblačno
torek, 22. 4
Delno oblačno
7-dnevni obeti