
Vrt / stran 5

Najpomembnejši sovražniki krompirja
Krompir je pomemben del prehrane, zato ga vrtičkarji radi pridelamo sami. Tako vemo, da ni obdelan z neželenimi snovmi. Za dober pridelek pa moramo prepoznati in pravočasno preprečiti morebitne težave.

Vrtna opravila, na katera v naslednjih tednih ne pozabite
Ob toplejših dnevih si ljubitelji vrtnarjenja že vihamo rokave. Naj vas spomnimo na nekaj opravil, ki jih na začetku pomladi na vrtu ne smemo pozabiti.

Metuljna spirala
Vrt je nepopoln brez metuljev, ki s pisanimi krili prinašajo veselje in pomembno skrbijo za opraševanje rastlin. Z njihovo prisotnostjo ustvarimo naravno lepoto, barve ter indikator zdravega okolja, zato je ključno poskrbeti za privlačne rastline z vonjem, ki jih bodo privabile kot magnet. Metuljna spirala je idealna za ustvarjanje čudovitega in gostoljubnega okolja, kjer bomo v poletju uživali v spektaklu pisanih krilc.

Dišeči oljni rastlinski pripravki z domačega vrta
Uporaba rastlinskih pripravkov za nego telesa ima dolgo zgodovino in sega v čas pred izumom destilacije eteričnih olj, po katerih danes tako radi posegamo. V domačem vrtu lahko pridelamo svoj rastlinski dišeči material in iz njega izdelamo blagodejne pripravke za sprostitev in lajšanje marsikatere zdravstvene tegobe, ki nas pesti po napornem delu v vrtu.

Spomladanska oživitev domače trate
S pomladnim vremenom se zemlja segreje in trata okoli hiše požene. To je pravi čas, da pravilno poskrbimo zanjo, da bo vso sezono res lepa.

Vzgojite svoj debeli krompir
Težko si predstavljamo tradicionalno nedeljsko kosilo brez krompirja. Zato tudi vrta ni brez vsaj gredice kifelčarja. Naj se nam ne mudi s sajenjem, ker je krompir botanični sorodnik paradižnika, paprike, jajčevca in feferonov. Za rast potrebuje temperaturo tal vsaj 8 °C, kar pomeni, da ga v osrednji Sloveniji sadimo nekje v začetku aprila, v toplejših predelih Slovenije pa nekoliko prej.

Zgodba ljubiteljskega sadjarja o strasti do biodinamike
Ali biodinamika pozitivno vpliva tudi na vzgojo sadnega drevja? Seveda! Izkušeni sadjar Slavko Turšič nam bo zaupal, kako je sam začel biodinamično zgodbo v svojem sadovnjaku, sedaj pa že nekaj desetletij žanje pozitivne sadove.

Kako pravilno obrezati ameriške borovnice in maline
Med pomembnejšimi sadnimi grmovnicami, ki jih obrezujemo spomladi, sta ameriška borovnica in malina.

Delu na vrtu: čas bo za sajenje krompirja
Teden za nami je bil nekoliko hladen, zdaj pa se bo delo na vrtu začelo zares. Poleg korenčka in peteršilja je po mojem mnenju najpogosteje prezgodaj posajen prav krompir.

Drevesa v Sloveniji imajo težave, kako preživeti
Matjaž Mastnak o nasadu dreves za prihodnost, kjer opazujejo vpliv podnebnih sprememb. 'Vsi, ki se ukvarjamo z drevesi, opažamo, da se z njimi nekaj dogaja ...'

Rez sadnega drevja v mirovanju
Sedaj je skoraj že skrajni čas, da obrežete sadno drevje. Preverite kako in osvežite svoje znanje.

Zdravilni vrtovi Šrilanke
Šrilanka ni le rajski otok, temveč tudi stičišče afriške, indijske in kolonialne dediščine. Od čaja do karija – vse diši po eksotičnih zgodbah!

Zanimive sorte bazilike
Kraljica vrta je bazilika, moje navdušenje nad njo je še večje zaradi raznolikosti sort, ki omogočajo ustvarjanje kulinaričnih mojstrovin s presenetljivimi okusi, kot so poprast, dimljen, vanilija, janež in borove iglice.

Najdebelejša češnja v Sloveniji, odporna breskev in stebričasto sadje
Vrtičkarji radi preizkušamo novosti, še posebej pri sadnem drevju. Predstavljamo nekaj idej, ki vas bodo navdušile, še posebej, če imate malo prostora.

Priprave na zasaditev balkonskih in okenskih korit
Cvetoča pročelja očarajo vsakogar. Okrasna korita hiši dodajo značaj, a za popoln učinek je ključno poznavanje osnov zasaditve in ustvarjalnosti.

Vrtnine za čedalje bolj vroča poletja
Podnebne spremembe prinašajo vse bolj ekstremne temperature in daljša obdobja nad 20 °C. Zato se spreminjajo pravila gojenja rastlin: kakiji, fige, palme, celo pistacija zdaj uspevajo v celinskem podnebju. V zelenjavnem vrtu prilagajamo izbire rastlin vrstam, ki prenašajo visoke temperature, in izkoriščamo priložnosti za vzgojo novih zelenjadnic doma.

Trni kot orožje
Živa meja je najprijaznejši prehod med okolico in našo lastnino, našim vrtom ali dvoriščem. Največkrat se za živo mejo ne odločimo, ker dvomimo, da nas bo uspešno varovala pred neželenimi pogledi in vsiljivci. Zato smo poiskali enajst lesnatih rastlin, ki po nekaj letih in ob ustrezni negi ustvarijo neprehodno ograjo, ki se ji bo vsak nepoklicani raje ognil, pa tudi preplezati je ne bo mogel.

V ljubljanskem botaničnem vrtu ob soncu zacvetele prve japonske češnje
V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani je ob današnjem jutranjem soncu zacvetela japonska češnja Prunus campanulata, so sporočili iz botaničnega vrta. Čeprav je letos cvetove odprla pozneje kot lani, pa je to še vedno zelo zgodaj,

Letni koledar za vrtičkarje: opomniki in nujna opravila
Da bo vrtnarjenje letos še prijetnejše, smo za vas pripravili kratki letni koledar z najnujnejšimi opravili in opomniki.

Setveni koledar: čas je za korenovke
Rubriko ureja dipl. inž. agronomije Fanči Perdih, poznavalka biodinamične pridelave in svetovalka za ekološko zelenjadarstvo.
Trenutno
10 °C
Delno oblačno
nedelja, 20. 4
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Oblačno
torek, 22. 4
Delno oblačno
7-dnevni obeti