
Vrt / stran 7

Vrtne zemlje, kjer rastejo naše rastline, ne razkužujemo
Letos je bilo z rastlinami veliko težav, v rastlinjakih so se pojavili tudi škodljivci, zato veliko ljudi sprašuje, kako bi razkužili zemljo.

Visoke grede so vse bolj priljubljene na vrtu: pa jih znate pravilno narediti in pripraviti?
Teden, ki je za nami, je prinesel veliko dežja. Kot veste, mokre zemlje ne smemo premikati, hoditi po njej, tudi ne saditi sadik, sejati pa tako ni mogoče. Delo na vrtu je torej omejeno na rastlinjak in, seveda, čeprav se delo na vrtu še ni končalo, lahko načrtujemo. Načrtujemo lahko postavitev, izboljšavo kompostnika ali pa visokih gred. Mnogi se sprašujejo, kaj saditi v njih.

Smrdljivke ali stenice na našem vrtu in v sadovnjaku: Kako se jih znebimo?
Ne glede na letni čas in temperature v naši okolici pogosto opažamo majhne, nadležne smrdljivke oziroma stenice. Veliko jih je bilo opaziti tudi minulo poletje, sploh na rastlinah. Zato je pomembno, da če želimo imeti naslednje leto obilno letino, da se jih znebimo že zdaj.

Soda bikarbona na vrtu uspešno zatira različne škodljivce
Soda bikarbona je uporabna povsod doma. Najpogosteje jo uporabljamo pri pripravi biskvitov, saj so z njeno pomočjo puhasti in krhki. Nepogrešljiva je pri čiščenju, nikar pa ne pozabite nanjo na vrtu.

Lačnemu polžu ponudite to poslastico, bo pozabil na vaš vrt?
Horde požrešnih polžev lahko opustošijo vrt v nekaj dneh. Letos so še posebej v formi.

Izdelajte naravni sprej za odganjanje klopov iz vrta
Klopi na vas ne prežijo le med sprehodom po gozdu, pred njimi se je potrebno zaščititi tudi na domačem vrtu. Za vas imamo recept za naravni pesticid, ki vam bo služil za odganjanje nevarnih zajedavcev iz vašega domačega okolja.

So vrtnine uvele in korenine oglodane? Potem imate težavo, ki se imenuje bramor.
Veseli smo prve pomladne rastli na vrtu in truda, ki se kaže ob prvih sadikah in setvah. A veselje kaj hitro lahko zamenja slaba volja. Škodljivci, ki napadajo vrtnine, lahko hitro pokvarijo veselje. Eden od njih je tudi bramor.

Vrtnine imajo različne potrebe po gnojilih, vsaka je zgodba zase
Tudi vi svoj vrt načeloma gnojite jeseni? Strokovnjaki priporočajo, da gnojenje prestavimo na pomlad. Zakaj je to bolje in kaj se s tem spremeni?

Predolgo se jo je držal slabši sloves, a bi morala biti na vsakem vrtu
Koleraba je nekoč veljala za hrano revežev, še iz tistih časov pa se je po krivici drži sloves precej zapostavljene vrtne kulture. Je namreč izjemno zdravilna, pa tudi zelo okusna zelenjava, ki jo lahko uživate vse leto.

Naj raste limonska trava na vsakem vrtu, prej se je boste navadili
Ste že slišali za limonsko travo? Pri nas jo po navadi uporabljamo v kulinarične namene, sicer pa je izjemno dobrodošla pomoč denimo pri napetosti in glavobolih. Znana je tudi kot naravni repelent.

Vrtičkanje v visokih gredah je lahko zelo učinkovito, le dobro se pripravite
Visoke grede so že nekaj let trend tako med tradicionalnimi kot sodobnimi vrtičkarji. Sprva je veljalo, da so v pomoč predvsem starejši populaciji, ki ji delo na vrtu povzroča preglavice zaradi sklanjanja k tlom, a kaj kmalu so noviteto pograbile tudi mlajše generacije, ki visoke grede postavljajo zaradi modernega videza, praktičnosti in funkcionalnosti. Če tudi vi razmišljate o tem, je sicer dobro poznati nekaj trikov, s katerimi bo uporaba visoke grede učinkovitejša.

Prva znanilka okrasnih vrtov je že v cvetu
V teh dneh se lahko pohvalimo tudi s cvetovi v okrasnem vrtu. Svoje prve cvetove je začela odpirati tudi forzicija, ki jo poznamo kot nezahteven grm, prav tako je užitna celo v kuhinji in zdravilstvu.

Koleraba, prepogosto spregledana vrtnina, na katero smo skoraj pozabili
Koleraba je pogosto spregledana ali zapostavljena vrtna kultura, a nikar ne pozabimo, kako zelo izboljša okus nedeljske juhe. Naj omenimo še, da vsebuje številne antioksidante in fitokemikalije.

Tudi vrtnice potrebujejo pripravo na zimo
Kljub temu, da večina vrtnic še vedno lepo cveti in poganja popke, je čas, da jih počasi pripravimo na zimo. Tako bomo poskrbeli, da bodo poškodbe čim manjše, prihodnje leto pa nas bodo ponovno razveseljevale s svojimi cvetovi.

Jesen kliče po setvi na vrtovih, pripravite gredice
Poletje se od nas, če hočemo ali ne, poslavlja. Zelenjavne gredice nas te dni presenečajo in obdarujejo v vsej svoji moči ter se počasi praznijo in dajejo prostor še zadnjim posevkom ali pa jih prepuščamo zimskemu počitku. Avtor: Mare Koren Foto: Dreamstime, Miša Pušenjak, Jasna Marin

Nestanovitno vreme, vlaga in močno sonce škodujejo vrtninam
Letošnje precej nestanovitno poletje z obilnimi padavinami, ki jih spremlja vlažno, a hitro spet sončno ter vroče vreme, papriki, kot tudi številnim drugim vrtninam ne prizanaša. Vse to se kaže z razvojem številnih bolezni, ki se običajno pojavijo zaradi obilnega deževja in visoke vlage v zraku.

Z naravo nad poletne škodljivce na vrtu
Ker je vrt v teh dneh v razmahu vseh svojih zmožnosti in ponuja darove narave, za katere smo skrbeli vse od zgodnje pomladi, je prav, da te tudi primerno zavarujemo in na naraven način uničimo škodljivce, ki jim želijo škodovati.

Živila z domačega vrta so najboljša, a tudi veliko hitreje pokvarljiva
Poleti, ko so temperature precej višje kot preostalo leto, je dobro poznati trike, s katerimi zagotovimo, da hrana ostane dlje časa sveža. Kaj storiti s presežki zelenjave z vrta in kako jih shranjevati, da bodo čim bolj obstojni?

Ali ste vedeli, da je belilo nepogrešljivo pri vrtnarjenju?
O tem, kako pripraviti domače belilo, smo sicer že pisali, a tokrat vam ponujamo kopico rešitev in idej, kje in kako belilo uporabiti. Ste vedeli, da je izjemno učinkovito na vrtu, pri presajanju in še kje?

Zavihajmo rokave, delo na vrtu čaka!
Letos so nizke temperature kar dolgo kalile delo vrtičkarjev, kar je iz zimskega spanca precej pozno predramilo naravo. Posledično se je vrtičkarska sezona začela nekoliko kasneje, a nič ne de, nič še ni izgubljenega.
Trenutno
10 °C
Delno oblačno
nedelja, 20. 4
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Oblačno
torek, 22. 4
Delno oblačno
7-dnevni obeti