Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vrt

Invazivci2-maj25.jpg
roze-in-vrt · Vrt

Tujerodni ploski črvi – ste jih že opazili?

Delo na domačem vrtu se je že začelo in zunaj preživljamo vse več časa. Tudi tisti, ki nimajo vrta in skrbijo le za sobne in balkonske rastline, imajo dovolj dela. Pri delu z rastlinami moramo biti seveda pozorni na škodljivce, ki jih je treba sproti zatirati, da naše rastline ostanejo zdrave in lepe.

doc. dr. Živa Fišer, univ. biol.
8. 5. 2025, 07.00
Biodinamika naslovna-maj25.jpg

Drevesa krepimo s čaji in biodinamičnimi pripravki

Lastniki sadnega drevja imamo v tem času polne roke dela, še zlasti če želimo slediti ekološkim prijemom in prisegamo na preventivo. Med drugim kuhamo čaje, a ne za naše užitke, temveč za zaščito in krepitev drevja. Moč je namreč ob debelitvi plodov še kako pomembna …

Slavko Turšič
7. 5. 2025, 19.46
Projekti naslovna-maj25.jpg
roze-in-vrt · Okrasni

Vrtni travnik je trajnosten projekt in ne zapleveljena trata

Žametno zelena in vedno lično pokošena trata je sicer sinonim za urejene sodobne vrtove, a počasi se to spreminja. Razvija se nov trend urejanja vrtov, ki ga v tujini poznajo pod imenom »meadowscaping«. Morda bo prepričal tudi vas?!

Spela Korinsek Kaurin
7. 5. 2025, 16.23
Urbani naslovna-maj24.jpg

Odpravljene dileme urbanega vrtičkarja

V mestnih vrtovih je največkrat malo prostora in urbani vrtičkarji smo še pogosteje kot drugi postavljeni pred številne dileme. Se izplača postaviti rastlinjak ali ne? Je smiselno investirati v dražji cepljeni paradižnik? Si lahko privoščimo tudi trajne zelenjadnice? Kaj pa sadno drevje? Naj vam pomagamo odgovoriti na ta vprašanja.

Davor Špehar, Zeleni svet
6. 5. 2025, 13.00
Dišeči naslovna-maj25.jpg
roze-in-vrt · Okrasni

Dišeče žive meje

Barve in vonji, ki jih ponuja cvetoča živa meja, so prava paša ne le za naše oči in nos, ampak tudi za številne koristne žuželke, ki so ključne za zdrav ekosistem vrta. S premišljeno kombinacijo dišečih rastlin lahko v barvitosti in dišavah cvetoče žive meje uživamo večji del leta.

Liljana Jantol Weber
5. 5. 2025, 11.00
Ali naslovna-maj25.jpg

Aeroponski stolpi – vrtnarjenje brez zemlje

Vrtičkarji potihoma vedno razmišljamo, kako bi pridobili še kakšen kos zemlje, da bi lahko pridelali še malo več. Kaj pa če ne potrebujemo zemlje za ta namen? Sodobna tehnologija omogoča, da zelenjavo gojimo tudi v posebnih aeroponskih stolpih, ki ne potrebujejo drugega kot dobra hranila.

Spela Korinsek Kaurin
5. 5. 2025, 06.42
Urbani naslovna-maj25.jpg

Sveže kumare na dosegu roke – lahko tudi z domače terase!

Ste vedeli, da kumare niso le podolgovate in zelene? Med številnimi sortami najdemo celo rumene in okrogle kumare, lahko pa jih gojimo tudi v loncih in na visokih gredah. Prav zdaj je pravi čas za sajenje. V spodbudo vas spomnimo, kako lahko jih je gojiti, na kaj morate paziti in zakaj so odlična izbira za urbane vrtnarje.

Davor Špehar, Zeleni svet
3. 5. 2025, 19.00
Preverjeno naslovna-maj25.jpg

Naj sorte paradižnika v letu 2025

Paradižnik enostavno obožujemo, a njegova pridelava zaradi muhastega vremena postaja vedno večji izziv. Tako sem med naj sorte tega leta uvrstil predvsem tiste, ki so manj dovzetne za bolezni in lažje prenašajo zunanje vplive. Z izbiro teh sort je manj težav, tudi če jih gojimo na prostem brez kakršnekoli zaščite.

Jernej Mazej
3. 5. 2025, 16.28
Miša1.jpg
tednik · Vrt

Miša Pušenjak o razlikah in prednostih drobnjaka in kitajskega drobnjaka

Trajnice so med vrtninami redke, med zelišči pa jih pogosto srečamo. Dve taki sta tudi drobnjak in kitajski drobnjak. Skoraj na vsakem vrtu ju srečamo, prvega zagotovo, drugega bi bilo dobro, da bi ju imeli tudi vsi. Mnogi pa se sploh ne zavedajo, da sta to dve rastlini iz družine lukovk, ki imata prav vse dobre lastnosti te družine vrtnin, hkrati pa sta res zelo enostavni za pridelavo. Poglejmo si danes nekaj osnovnih navodil za njuno pridelavo in predvsem, kje in kako ju lahko uporabimo.

Miša Pušenjak
3. 5. 2025, 08.56
Zelenjavni naslovna-maj25.jpg

Poskrbite za namakanje, preden nastopi suša

Mnogi še vedno dvomijo o smiselnosti namakanja, a če je suša nekoč »udarila« le na vsakih 10 do 15 let, je danes za vrtnine nevarna prav vsako leto. Zato pridelava vrtnin brez namakanja ni več mogoča. Če učinkovitega namakalnega sistema še nimate, je zdaj pravi čas, da ga uredite.

Miša Pušenjak
2. 5. 2025, 10.34

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.