
Vrt / stran 3

Kako pomagati zelenjadnicam v vročih poletnih dneh
Pred nami je dolgo in verjetno tudi vroče poletje. Marsikdo sploh ne pomisli na to, a tudi vrtnine v vročini trpijo podobno kakor mi. Le da se mi pred vročim soncem lahko umaknemo v senco, rastline pa se ne morejo. Kaj torej lahko naredimo? In to tako, da se bomo zraven čim manj potili oziroma si bomo delo čim bolj olajšali?

Od sladoleda do pite: kako uporabiti kosmulje
Ni lepšega, kot se v vročih poletnih dneh osvežiti s prijetno ohlajenimi kosmuljami. Ali pa iz njih pripraviti slasten sladoled, kompot, marmelado, pito …

Težave z mravljami na vrtu? Tako jih obvladate
Mravlje so del narave in navadno skušamo v miru shajati z njimi. A če se preveč namnožijo, postanejo nadležne in začnejo na vrtu povzročati škodo. Tudi vam že kravžljajo živce? Preverite, kako jih lahko obvladate.

Biodinamika predstavlja preporod v pridelavi hrane
Vrtnarite s pomočjo setvenega koledarja? Pa veste, da je setveni koledar le eden od pristopov biodinamičnega načina vrtnarjenja?

Zeleni vonji, ki s svojo dišavo presegajo cvetove
Pogosto se ne zavedamo, da so pri nekaterih rastlinah kljub njihovim privlačnim cvetovom mnogo bolj dišeči zeleni deli rastlin, saj vsebujejo več eteričnih olj. V aromaterapiji so takšni vonji opredeljeni kot zeleni vonji, parfumarji pa so že v 19. stoletju za to kategorijo dišav našli zgovorno ime – fougère.

Zalivanje rastlin v posodah: koliko je premalo?
Zalivanje rastlin, ki jih gojimo v loncih, koritih ali večjih posodah na balkonih in terasah, zahteva posebno pozornost. Zaradi omejene količine zemlje, ki zadrži le malo vlage in hranil, so te rastline bolj občutljive na sušo kot tiste, posajene v vrtna tla. A koliko zalivanja je dovolj ali premalo?

Rešite še nezrele plodove paradižnika – triki za dozorevanje
Včasih se zgodi kaj, kar nas prisili, da plodove paradižnika poberemo, še preden res dozorijo. Poleti je to takrat, ko se v kakšni malce hujši nevihti rastlina polomi ali pa se zaradi bolezni posuši, jeseni pa takrat, ko že grozi slana, a plodovi še kar niso dozoreli. Pa ste vedeli, da lahko zrelost paradižnika spodbudimo tudi, ko je plod že odtrgan?

Kaj lahko naredimo, da bo paradižnik ostal zdrav?
Počasi stopamo v tisti čas, ko bo paradižnik ogrožen od bolezni. Če se bo nadaljevalo tako vreme, strahu ni. Vedno si zapomnite, da je izbruh krompirjeve plesni in drugih tegob možen samo, ko je temperatura nad 20 oC in pod 30 oC, predvsem pa mora biti list v svetlem delu dneva omočen nekaj ur. Zato postavljamo nadstreške ali gojimo paradižnik v rastlinjaku.

Dišečnik – grm, ki v vrt prinese vonj po cimetu
Rjava je nekoliko nenavadna barva za cvet, povezujemo jo z omamnimi okusi, kot sta kava in čokolada. Pa vendar je očarljiv grm omamnega vonja dišečnik za svoje cvetove izbral prav to barvo. Namesto s kričavostjo barvnega spektra svoje opraševalce in občudovalce privabi z izbranim parfumom.

Načrtovanje vrta z arhitektko: vrt po meri sodobne družine
O tem, kako se lotiti oblikovanja vrta in kako vam pri tem lahko pomagajo strokovnjaki, smo se pogovarjali s krajinsko arhitektko in oblikovalko vrtov Mojco Habjan, ki že četrt stoletja svetuje in načrtuje slovenske vrtove.

Ne pozabimo na poletno rez sadnega drevja
K omejitvi rastlinskih bolezni na sadnem drevju lahko veliko pripomoremo s pravilno poletno rezjo. Po njej so drevesne krošnje veliko bolj zračne in po dežju se listje hitreje osuši, zato je verjetnost okužb z boleznimi manjša. Kakšne pa so zakonitosti poletne rezi?

Kam postaviti vrtno klop?
Namen vrta je, da v njem uživamo, zato pa potrebujemo udobno klopco, ki nas vabi, da se usedemo nanjo in v objemu rastlin pozabimo na skrbi. Pa znate izbrati najboljše mesto za klopco na vašem vrtu? Naj z vami delimo nekaj nasvetov …

Hortenzijam namenite sončno lego in dobro odcedna tla
Hortenzije spadajo med najpogostejše vrtne rože, najlepše pa je, da se v vazi ali pravilno posušene ohranijo še dolgo po tem, ko smo jih prinesli v svoj dom.

Izkoristite deževnico in si zagotovite bogat pridelek
Občasne poletne nevihte poskrbijo, da rastlin ni treba zalivati, kljub temu pa lahko že zdaj začnemo za sušna obdobja zbirati deževnico.

Kam posaditi trajnice: izberite pravo mesto za vsako rastlino
Največ težav z gojenjem trajnic imajo tisti, ki imajo zelo borne izkušnje, kupujejo z očmi, vse trajnice mečejo v isti koš in se ob nakupu ne poučijo o njihovih rastnih zahtevah ter osnovnih lastnostih. Pametni lenuhi pa vedo bolje in vsaki trajnici zagotovijo najboljše mesto zanjo.

Sukcesijsko sajenje: kako in zakaj sejemo večkrat poleti
Vrtičkarji pogosto naredimo napako, da se skozi poletje posvetimo le pobiranju pridelka, sajenje in sejanje novih rastlin pa enostavno zanemarimo. A nikar ne delajte tega! Izkoristite vse potenciale vašega vrta s sukcesijskim sajenjem tudi sredi poletja.

3 manj znane kobulnice, ki jih morate posaditi
Ko omenimo kobulnice, verjetno pomislite predvsem na korenje in peteršilj, morda kdo še na pastinak. A seveda to ni vse - spoznajte nekaj manj znanih kobulnic, ki jih ne smemo spregledati in si zagotovo zaslužijo prostor na vašem vrtu.

Setveni koledar: poskrbite za senčenje rastlin
Sonce bo to poletje še posebej močno - kako zaščititi rastline?

Nasveti: kako zaščititi rastline med poletno vročino
Ker smo z velikimi koraki vstopili v vroče obdobje leta, iščemo vse možnosti, kako se ohladiti, da nam bo čim bolj udobno. Hlajenja pa ne potrebujemo le mi.

Kako nam rastline kažejo, da je nekaj narobe?
Kadar je poznopomladansko vreme muhasto, je možno pričakovati veliko težav z rastlinami. Vzrok teh težav so lahko živi povzročitelji – glivice, virusi ali bakterije, lahko pa tudi neživi povzročitelji, rastne razmere, prehrana, temperaturni stres, vodni stres … Pomembno je vedeti, kaj je težave povzročilo, saj je potem rastlinam lažje pomagati.