Najpogostejša deformacija stopala, ki povzroča bolečine
Hallux valgus je najpogostejša deformacija kosti na območju stopal (in po nekaterih ocenah tudi najpogostejša deformacija mišično-skeletnega sistema sploh).

Ti »trni« na nogah in bolečine v sklepih stopala so prava nočna mora marsikoga. Ko imamo težave s stopali, je skoraj nemogoče najti pravo obutev, vse nas žuli in boli, naša stopala pa so daleč od tega, da bi bila privlačna. Deformacijo prsta najdemo pri vseh narodih in rasah in velja za eno od negativnih posledic nošenja tesnih čevljev z visokimi petami.
Izkrivljen nožni palec in značilna usmerjenost nožnega palca navzven ter boleča izboklina glavice prve stopalnice je pogosta težava žensk srednjih let in starostnikov. V razvitih kulturah se deformacija nožnega palca pojavlja pri kar 37 odstotkih prebivalcev, starejših od 65 let. Nastanek težav je lahko posledica dedovanja, saj ortopedi ocenjujejo, da ima približno 60 odstotkov bolnikov družinskega člana z enako deformacijo.
Zakaj nastane?
K nastanku pa včasih lahko prispevajo tudi gripa, angina, protin, slab metabolizem, deformacije hrbtenice, podhranjenost, revmatične okužbe, predvsem pa dolgotrajno nošenje neudobne obutve. Zato ni čudno, da se v več kot 80 odstotkih ta deformacija pojavi pri ženskah, običajno v četrtem desetletju življenja.
V večini primerov si stopala poškodujemo kar sami z nošenjem preozkih obuval in visokih pet. Deformacija palca ali Hallux valgus nastane tudi kot posledica nošenja trdih čevljev, ki so preozki in zašiljeni v sprednjem delu.

Prvi znaki težav
Prvi simptomi se pojavijo, ko začnemo čutiti bolečine pri hoji, zlasti nad notranjo izboklino prve stopalnice, pogosto se pojavijo tudi otiščanci na sprednji ali hrbtni strani prizadetih prstov.
V klinični sliki prevladuje bolečina zaradi pritiska obutve in vnetja, ki nastane kot posledica tega draženja. Sčasoma težava ni več samo težavica, temveč preraste v deformacijo palca in s tem poruši ravnovesje naših stopal. Zaradi te deformacije je biomehanika stopal popolnoma motena, to pa povzroča sekundarno deformacijo sprednjega stopala in omejuje gibanje stopala kot celote.

Kaj pomaga?
Zagato moramo večinoma reševati sami, zato je treba preučiti in poskusiti več različnih metod za blažitev oziroma celo za morebitno preprečitev deformacije stopal. Najpreprostejša in naravna metoda je bosa hoja po naravnem terenu. Bodimo čim večkrat bosi, doma, v naravi, po pesku, hodimo po zemlji brez obuvala in delajmo razgibalne vaje za krepitev stopalnih mišic in vezi, kadarkoli imamo čas.
Ena od uspešnih tehnik je nošenje ortopedske opornice, ki nam prste postavi v normalen položaj, teh je na trgu kar nekaj, zagotovo nam bo vsaj ena od njih pomagala pri stabilizaciji stopala. Ker se nam izrastlina lahko ponovi, operacija ni trajna rešitev, je pa boleča.
Tradicionalna medicina uporablja učinkovita sredstva za odpravljanje te težave, vendar je kljub temu dobro za začetek poskusiti z naravnimi sredstvi in najprej svoje telo očistiti usedlin soli, ki pospešujejo nastanek izrastline na palcu.
Razsoljevanje telesa
Zvečer prelijemo eno žlico mletih lovorovih listov s 300 ml vode in kuhljamo 5 minut. Tekočino vlijemo v termosko in jo pustimo stati do jutra. Zjutraj tekočino odcedimo in pijemo z majhnimi požirki (ne popijemo vsega naenkrat!) Napitek pijemo tri dni zapored, vsak večer pripravimo svežega. Nato sledi teden dni premora in potem znova tri dni pijemo lovorov čaj. Terapijo ponovimo čez pol leta.

Ne bodite presenečeni, če boste imeli pri tej terapiji pogostejšo potrebo po uriniranju. To je znak, da so se soli v našem telesu začele raztapljati in da rahlo dražijo naš mehur. Učinke tretmaja z lovorom bomo občutili po približno desetih dneh. Bolečine v sklepih bodo popustile, po vsem telesu pa bomo občutili lahkotnost. Ta recept je učinkovit tudi pri razgradnji žolčnih kamnov in njihovem naravnem pretvarjanju v pesek.
Lovorova zdravilna mešanica proti izrastkom
To naravno terapijo izvajamo približno dva meseca, v tem času pa bodo izbokline ob palcu počasi izginile. Zdrobimo pet velikih, suhih lovorovih listov in jih prelijemo s 100 ml 96-odstotnega alkohola. Pustimo stati en teden, nato pa napitek precedimo. Z nastalo mešanico si mažemo in masiramo stopala, vendar je treba pred tem stopala pariti v topli vodi (v 3 litre vode damo eno žlico sode bikarbone). Noge si obrišemo, namažemo z mešanico, nataknemo nanje kratke bombažne nogavice in gremo spat.
Odpravimo bolečino z jodom in aspirinom
To je odlično zdravilno mazilo za boleče sklepe in izrastke. V 10 ml joda zdrobimo pet tablet aspirina (200 mg). Mešamo, dokler se aspirin ne raztopi v jodu in postane brezbarven. S to raztopino si vsak večer namažemo vneta mesta (otekline, deformacije, boleče sklepe in druge izrastke). Po tem si moramo nujno obleči topla oblačila in se zavleči kam na toplo, da se čez noč segrejemo. Stopala nam bodo hvaležna, saj bodo hitro občutila pozitiven učinek.

Milo in jod, super kombinacija
Ste vedeli, da si pri blažitvi težav s stopali lahko pomagamo tudi z navadnim milom? Običajno milo lahko zmanjša bolečino v stopalih in ublaži vnetje stopalnice. Navadno milo naribamo, ga položimo na boleče mesto in dobro zmasiramo stopalo. Speremo, stopalo posušimo in s palčko za ušesa, ki smo jo pomočili v jod, na boleči predel narišemo mrežico. Ne gre za ne vem kakšno umetnost, enostavno narišemo mrežico v velikosti 1 cm, tako namazan se jod najhitreje absorbira v kožo. Pustiti moramo, da se jod posuši na koži, in šele nato si obujemo nogavice. Terapijo izvajamo mesec dni.
Tudi kombinacija limone in joda nam lahko pomaga
Deformiran palec lahko namažemo tudi z raztopino limoninega soka in joda v enakih razmerjih, takšna mešanica bo hitro in učinkovito zmanjšala oteklino palca.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se