Zobne obloge: težava, ki jo pogosto zanemarjamo dokler ni prepozno
Žal hollywoodski nasmeh ne domuje v večini ust navadnih smrtnikov, a če so naši zobje ravni, je že veliko.

No, druga, večja, polovica uspeha, pa so beli in zdravi zobje. Tu pa se pogosto zalomi. Razlog – zobne obloge, ki pa imajo lahko tudi hujše posledice kot zgolj slab izgled.
Za začetek: Zobne obloge in zobni kamen nista isto! Čeprav se uporabljata v zelo podobnem kontekstu, obstaja nekaj jasnih razlik med njima. Sčasoma zobne obloge, ki niso bile odstranjene, poapnijo in ustvarijo trdo prevleko na zobeh. To je zobni kamen.
A povsem normalno je, da imate v ustih nekaj oblog. Ima jih vsak in se dnevno tvorijo na površini zob. So brezbarvne in slabo vidne, sestavljane iz vode in bakterij, od katerih jih je bilo do zdaj identificiranih okoli 1000 različnih vrst. A neškodljive ostajajo vse dokler se ne razširijo in porušijo ravnovesje.
Preberite tudi:
- Naravni triki, ki odpravljajo slab zadah
- Ustni higieniki odsvetujejo, da bi ga čistili kar sami
- Kaj pa, ko za obarvane zobe niste krivi sami?
Kaj jih povzroča in kako jih preprečimo?
Toplo in vlažno okolje je idealen dom za mikroorganizme, nove organizme pa vnašamo z dihanje, hrano in pijačo. Prav na slednje lahko vplivamo. Ker so zobne obloge lepljive, ujamejo tudi delce hrane, s katerimi se hranijo bakterije. Hranjenje bakterij jim ne omogoča le preživetja, temveč omogoča rast populacij bakterij. Kaj jeste in pijete, je zato pomembno, ko gre za zobne obloge. Sokovi, sladke in gazirane pijače povečajo nastajanje oblog, medtem ko zeleni čaj in rdeče vino pomagajo preprečiti njihovo nastajanje.
Kar zadeva hrane, oljčno olje in brusnice veljata za dve skrivni orožji, ko gre za boj proti zobnim oblogam. Olivno olje pusti za seboj maščobno plast na zobeh, ki deluje kot ovira proti zobnim oblogam, medtem ko brusnice vsebujejo polifenol, ki se bori proti zobnim oblogam in drugim škodljivim bakterijam.
Med dobra živila sodijo tudi sir, mleko in jabolka, ki vsebujejo kalcij in fosfate, za katere je bilo ugotovljeno, da zmanjšujejo nastajanje zobnih oblog. Med slaba sodijo živila bogata s sladkorjem in škrobom.
Pravilna ustna higiena
Še bolj kot pijača in jedača pa nam v boju proti zobnim oblogam pomaga pravilna ustna higiena, začenši z zobno ščetko. Predvsem se priporoča elektronske zobne ščetke, ki imajo v svojem delovanju odmerjen tudi čas, njihovo glavo pa moramo zamenjati vsake tri mesece. Zobe bi si mogli ščetkati vsaj dvakrat na dan in idealno vsakokrat, ko smo zaužili sladko hrano ali pijačo.

Ko gre za zobne obloge, je pomembna tudi zobna pasta, ki jo izberete. Ugotovljeno je bilo, da zobne paste, ki vsebujejo sodo bikarbono, učinkoviteje odpravljajo zobne obloge. Ne pozabiti niti na izpiranje ust in vsakokratno nitkanje zob.
Bolj dovzetni za zobne obloge ste tudi v času nosečnosti, saj se takrat v ženskem telesu dogajajo številne hormonske spremembe, pomembno, da ste pozorni na nosečniški gingivitis.
Tudi zadosten vnos vode igra ključno vlogo pri ohranjanju ustne higiene. Pomaga izpirati ostanke hrane in bakterije iz ust, hkrati pa spodbuja nastajanje sline, ki naravno ščiti zobe pred škodljivimi kislinami. Zato je priporočljivo, da po vsakem obroku popijete kozarec vode.
Težava, ki se ne konča nujno zgolj v ustih
Zobne obloge lahko povzročijo številne zdravstvene zaplete. Uničijo lahko sklenino, in če se prekomerno naberejo, sčasoma obrabijo celo kost, ki podpira vaše zobe. Karies in zobni kamen, ki lahko povzroči rumene, rjave ali črne madeže na zobeh in običajno neprijeten vonj, sta tako zgolj ena od mnogih težav.
Tu je še gingivitis, ki je najzgodnejša stopnja bolezni dlesni in se sčasoma lahko razvije v hudo bolezen dlesni, imenovano parodontalna bolezen, pa izguba zob. Če zobnih oblog ne zdravimo lahko prispevajo tudi k drugim zdravstvenim težavam. Ena izmed možnih razlag za te povezave je, da lahko bakterije v ustih prek dlesni vstopijo v krvni obtok in povzročijo težave v drugih delih telesa.

Zdravje zob vpliva na celo telo
Čeprav je vnetje del načina zdravljenja telesa po bolezni ali poškodbi, kronično vnetje predstavlja stres za telo. Številne študije so pokazale, da imajo ljudje z boleznimi dlesni večjo verjetnost, da imajo slabo zdravje srca pa tudi večjo možnost srčnih napadov. Tudi ljudje s sladkorno boleznijo imajo večjo verjetnost, da bodo zboleli za okužbami, vključno z boleznijo dlesni, sploh, če bolezen ni pod nadzorom. V primeru sladkorne lahko bolezen dlesni oteži tudi nadzor krvnega sladkorja, zaradi česar ste izpostavljeni večjemu tveganju in zapletom.
Nadalje so težave z dlesnimi lahko povezane z blagimi kognitivnimi motnjami, kot so težave s spominom, ki vplivajo na vsakodnevno življenje. To so dokazali v testu, kjer so posamezniki z najresnejšimi težavami z dlesnimi dosegli najslabše rezultate pri testih spomina in matematičnih nalogah.Bolezni dlesni so povezane tudi z Alzheimerjevo boleznijo in drugimi vrstami demence, saj povečujejo tveganje za razvoj le-teh v starejših letih.
Tu je še povečano tveganje za razvoj revmatoidnega artritisa, ki povzroča vnetja in boleče sklepe. V primeru, da smo noseči pa lahko prav zgodnje zdravljenje paradontalnih bolezni lahko zmanjša ali celo prepreči prezgodnji porod. Tako, zdaj boste zagotovo prej in pogosteje poprijeli za zobno ščetko!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se