© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Srbenje je pogosto povezano z oblačili, znojenjem ali hemeroidi


Uredništvo
1. 7. 2025, 12.30
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Te pogoste neprijetnosti lahko povzročajo stanje kože, prebavne težave ali pa pretesna oblačila.

driska, srbenje, zadnjik, hemeroidi
Profimedia
Živila, ki prispevajo k driski, povzročajo tudi draženje in srbenje okoli anusa.

Srbečica zadnjika naj bi bila pogosta težava. Vedite predvsem, da je to najverjetneje simptom druge težave – ne stanje samo po sebi. In ker se zaradi srbenja praskamo ter ob tem nastajajo drobne praske, bolečina in oteklina, je pomembno ugotoviti, kaj težave povzroča. Tu je nekaj pogostih vzrokov srbečice zadnjika in nasvetov, kako si pomagati.

Higienske težave

V številnih primerih je srbenje v perianalnem predelu (okoli anusa) povezano s higieno po opravljeni veliki potrebi. Če se obrišemo nezadostno, lahko na koži ostanejo fekalne snovi in vlaga. To se pogosteje dogaja pri majhnih otrocih ali starejših odraslih, ki imajo težave z gibljivostjo. Po drugi strani pa lahko tudi preveč brisanja – ali napačen način – povzroči draženje in srbenje. 

Stanja kože

Kronična stanja, kot sta psoriaza in ekcem, lahko povzročijo vnetje in srbenje kjerkoli po telesu, vključno s perianalnim predelom. Drugo stanje kože, ki lahko povzroči analno draženje (zlasti pri ženskah), se imenuje lihenska skleroza. Povzroča bele, nagubane kožne spremembe na sramnih ustnicah in v perianalnem predelu. Te lezije so lahko povezane s kožnim rakom, zato jih je treba biopsirati, če se ne odzovejo na zdravljenje.

plenička, dojenček
Profimedia
Srbenje zaradi vlage in fekalnih snovi je pogosto pri dojenčkih, saj nosijo pleničke.

Oblačila

Analno srbenje je včasih povezano s tesnimi oblačili ali slabo zračnimi materiali. Vemo, da lahko znoj ob daljši izpostavljenosti povzroči draženje kjerkoli po telesu, zlasti na tem predelu pa lahko povzroči veliko srbenja ali celo glivično okužbo. Ekcemom podobni izpuščaji lahko sprožijo tudi alergije. Znoj in trenje ob oblačilih lahko povzročita vnetje in okužbo dlačnih mešičkov – stanje, imenovano folikulitis, ki se kaže v obliki drobnih rdečih izboklin ali mozoljev. Pri ženskah je folikulitis pogostejši v vaginalnem predelu, vendar lahko prizadene tako moške kot ženske po vsem telesu, vključno z zadnjikom.

Dražilna sredstva – hrana 

Kar jeste, lahko zagotovo vpliva na to, kako se počutite tam spodaj, zlasti med veliko potrebo in takoj po njej. Nekatera živila lahko prispevajo tudi k driski ali uhajanju iz analnega dela, kar lahko oteži temeljito brisanje ter povzroči draženje in srbenje. 

Hemoroidi ali analne razpoke

Če se kronično srbenje poslabša ali postane boleče, ko se napnete, je to lahko posledica otekle žile v anusu (hemoroidi) ali drobnih raztrganin v okoliškem kožnem tkivu (analne razpoke). Posledično lahko opazite majhne lise krvi na toaletnem papirju, vsekakor pa se morate posvetovati z zdravnikom, če opazite veliko krvi v blatu.

Garje

Garje so pogosta kožna bolezen, ki jo povzročajo paraziti. So zelo nalezljiva bolezen, za zdravljenje pa so potrebna zdravila na recept. Povzroči lahko srbeč izpuščaj in rane po celem telesu, vključno z anusom in genitalijami. Po navadi sicer prizadene dimlje, pazduhe in popek. Po drugi strani pa, če vas srbi le v perianalnem predelu, verjetno ne gre za garje. 

pretesne kavbojke
Profimedia
Analno srbenje je včasih povezano s tesnimi oblačili ali slabo zračnimi materiali.

Na srbeči predel polagajte hladne obkladke

Zdravljenje ni vedno lahko, saj v veliko primerih za srbečico ni jasnega vzroka. Zelo pomembno je vzdrževanje dobre higiene, pri tem je treba te predele telesa tudi temeljito osušiti. Po vsaki kopeli ali prhanju zadnjik dobro osušite, saj je prisotnost vlage eden izmed najpogostejših vzrokov analne srbečice. Pazite pa, da kože ne brišete z brisačo, saj jo tako le dodatno razdražite. Izogibajte se dražečim sredstvom, kot so mehurčkaste kopeli, dezodoranti za intimne predele, odišavljeno milo ali kreme ter odišavljen ali obarvan toaletni papir.

Za lajšanje neprijetne srbečice lahko uporabljate hladne obkladke. Pazite tudi, da bo blato dovolj trdo, da se bo popolnoma izločilo. Mehkejše blato namreč pogosteje uhaja ter draži sluznico in kožo okoli anusa. Večini ljudi koristi uživanje probiotičnih izdelkov ter povečan vnos vlaknin, ki delujejo tako, da iz blata absorbirajo vlago.

Tudi nekatere vrste hrane in pijače povezujemo z nastankom analne srbečice. Kava (s kofeinom ali brez) domnevno zmanjšuje krčenje ananega sfinktra ter tako spodbuja uhajanje blata. Druga živila, ki lahko povzročajo analno srbečico, so alkohol, čaj, kokakola, energijski napitki, čokolada, citrusi, paradižnik, pivo, mlečni izdelki, oreščki, začinjene jedi in živila z visoko vsebnostjo vitamina C. Poskusite jih za nekaj tednov izločiti iz prehrane, nato pa jih začnite postopno spet uvajati – po eno. Tako lahko ugotovite, ali vam katero izmed njih povzroča težave.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.