Nepogrešljiva za osvežitev v kuhinji, krepko zdravje in razstrupljanje
Ste že slišali za limonsko travo? Pri nas jo po navadi uporabljamo v kulinarične namene, drugače pa je izjemno dobrodošla denimo pri napetosti in glavobolih.

Limonska trava na prvi pogled spominja na navadno travo, a je izjemno aromatična in uporabna. Če jo iščemo v naravnem okolju, jo najdemo v azijskih tropskih odmočjih, kjer jo uporabljajo tako v kulinarične kot zdravilne namene. Znana je predvsem po antibakterijskih, antiglivičnih in protimikrobnih lastnostih. Nepogrešljiva je pri trebušnih tegobah, blaži želodčne motnje, pomaga pri nespečnosti, boleznih dihal, revmatizmu in vročini. Dokazano krepi imunski sistem.
Proti holesterolu in sladkorni bolezni
Strokovnjaki so ugotovili, da antioksidanti v limonski travi telo uspešno varujejo pred bakterijo Staphylococcus aureus, ki je odporna proti antibiotikom. Limonsko travo priporočajo kot pomoč pri doseganju optimalne ravni holesterola, pomagala naj bi tudi pri sladkorni bolezni tipa 2. Dobro jo je uživati, če se želite znebiti odvečnih kilogramov ali čim bolje razstrupiti telo.

Vir vitaminov skupine B
Limonska trava je dober vir esencialnih vitaminov, kot so vitamin A, vitamini skupine B (B1, B2, B3, B5, B6), vitamin C in folati. Vsebuje številne minerale – kalij, magnezij, fosfor, mangan in druge. V njej najdemo antioksidante, glikozide in kavne kisline, ki se sicer uporabljajo pri proizvodnji različnih zdravil.
Za kaj jo uporabljamo
Limonska trava dopušča široko uporabo. Kot smo omenili, jo Slovenci najpogosteje posušeno dodajamo različnim azijskim jedem, saj poskrbi za svež, citrusni okus. Nepogrešljiva je pri pripravi čajev, pri tem uporabimo sveže ali posušene dele trave. Dovolj bo ena žlička, ki jo prelijemo z 250 mililitri vroče vode in počakamo deset minut.
Tako pripravljen napitek se uporablja za pomiritev, izboljšuje prebavo, blaži simptome prehlada in krepi imunski sistem. Limonska trava je pogost pripomoček pri aromaterapiji, je nepogrešljivo eterično olje, ki pomirja in sprošča. Eterično olje se uporablja tudi za izdelavo repelentov oziroma ga lahko uporabite kot zaščito pred komarji.

Limonska trava na domačem vrtu
Čeprav je domovina limonske trave tropsko do subtropsko območje, jo lahko v zadnjih letih gojimo tudi na domačih vrtovih. Sadike kupimo v bolje založenih vrtnih centrih. Na prosto jo sadimo od maja naprej, ko temperature ne padejo več pod 15 stopinj Celzija, na mesto z veliko sonca, toplote in, kot omenjeno, veliko vlage. Listi zrastejo do enega metra in na spodnjem delu tvorijo svetlejše navidezno steblo.
Vsi nadzemni deli rastline oddajajo prijeten limonski vonj in so primerni tako za takojšno uporabo v kuhi kot za sušenje in pripravo čajnih pripravkov. Pri nas ne prezimi, zato jo že v zgodnji jeseni izkopljemo in obrežemo na približno 15 centimetrov višine ter posadimo v večjo posodo in prenesemo v ogrevan rastlinjak ali polsvetel prostor, kjer bo prezimila. Nič pa ne bo narobe, če jo boste postavili na stopnišče ali pred kakšno okno, kjer bo tudi pozimi tvorila nove liste.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se