© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Obutev in telo
Čas branja 1 min.

Zakaj priljubljene masivne superge niso zdrave za stopala


Katja Cah
4. 7. 2025, 05.55
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Masivne superge s širokim podplatom že dolgo vztrajajo kot sestavni del modnih smernic, a so potencialno škodljive za celo telo, sploh pri otrocih.

masivne-superge
Profimedia
Prikupile so se mnogim modnim navdušencem vseh generacij, a masivne superge so daleč od tega, da bi bile prijazne do našega organizma.

V zadnjih letih so superge z dvignjenim, masivnim in neprožnim podplatom postale prava modna uspešnica. Kljub njihovi privlačnosti strokovnjaki opozarjajo, da takšna obutev ni najboljša izbira za zdravje naših stopal. 

Težave, ki jih povzročajo masivne superge

Masivni podplati omejujejo naravno gibanje stopala, kar lahko povzroči različne težave pri otrocih, odraslih in starejših. Stopala so dobesedno temelj našega telesa, zato nepravilna obutev vpliva na celotno telo – od gležnjev, kolen in kolkov do hrbtenice.

Posledice pri otrocih

Otroška stopala so še posebej občutljiva, saj se aktivno razvijajo. Naja Rebec, mag. kineziologije, dipl. fizioterapevtka, opozarja: »Trend masivnih superg z debelimi, togimi podplati negativno vpliva na gibljivost stopala in zmanjšuje senzorično zaznavanje. Pri otrocih lahko tovrstna obutev zavira razvoj mišic, vezi in sklepov, vpliva na nepravilne vzorce hoje ter dolgoročno povzroča deformacije. Otroška obutev mora biti lahka, prožna in dovolj široka, da podpira naravni razvoj stopal.« 

masivne-superge
Profimedia
Otroška stopala so še posebej občutljiva, saj se aktivno razvijajo, zato mora biti obutev lahka in prožna.


Pri odraslih

Pri odraslih masivni podplati pogosto vodijo do preobremenitvenih poškodb, kot so vnetje stopalnega loka, bolečine v kolenih ali spodnjem delu hrbta. Ker takšne superge zmanjšujejo občutek tal, se spremeni naravni vzorec hoje, kar poveča pritisk na sklepe. Dolgotrajna uporaba lahko vodi tudi do oslabitve mišic stopala in nestabilnosti gležnjev.

Pri starejših

Za starejše so masivne superge še posebej tvegane. Tog in visok podplat zmanjšuje stabilnost in povečuje možnost padcev, kar lahko povzroči resne poškodbe, kot so zlomi. Poleg tega pomanjkanje prožnosti v obutvi otežuje naravno gibanje, kar lahko poslabša obstoječe težave, kot so artritis ali bolečine v stopalih.

masivne superge (3).jpg
Profimedia
Superge naj kar najbolj zvesto sledijo naravni liniji stopala, še posebej, če jih imamo na sebi med vadbo.

Boljša izbira obutve

Strokovnjaki priporočajo obutev, ki podpira naravno biomehaniko stopala. Pri izbiri bodite pozorni na prožnost podplata, širino sprednjega dela in minimalno razliko v višini med peto in prsti. Lahke in prožne superge omogočajo bolj naravno gibanje in zmanjšujejo tveganje za poškodbe.

Modne superge z masivnim podplatom morda privlačijo poglede, a njihov vpliv na zdravje stopal je lahko škodljiv. Z izbiro ustrezne obutve, ki podpira naravno gibanje, lahko preprečimo težave in vlagamo v dolgoročno zdravje. Kot poudarjajo strokovnjaki, prava obutev ni le modni dodatek, temveč naložba v zdravje našega telesa.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.