Razlogi, zakaj je ples v naravi bolj zdrav kot v dvorani
Ples v naravi je veliko več kot vadba, saj močno znižuje stresne hormone, pozitivno vpliva na presnovo in spodbuja zdravo hujšanje.

Ples v naravi je več kot vadba – je celostna terapija za telo in um, ki dokazano koristi zdravju. Raziskave Univerze v Stanfordu, objavljene v reviji Frontiers in Psychology, potrjujejo, da gibanje na prostem znižuje stresne hormone, zmanjšuje vnetne procese in ugodno vpliva na presnovo.
Zakaj je ples v naravi bolj zdrav
Za razliko od plesa v dvoranah, ples na prostem aktivira več čutov. Svež zrak, sončna svetloba, dotik zemlje in ne nazadnje vizualni stik z naravo pomirjajo živčni sistem. Znižana raven kortizola pomeni manj škodljivega nalaganja maščob v organih. Ples v naravi krepi mitohondrije, torej elektrarne naših celic, in spodbuja zdravo hujšanje.

Kje in kako plesati v naravi
Izberite mehka, varna tla, denimo travnike, gozdne jase, peščene obale ali ustrezne kotičke ob rekah. Takšna naravna podlaga je prijazna do sklepov, hkrati pa povečuje senzorični stik s telesom. Priporočljiva so zračna oblačila in obutev iz naravnih materialov. Oblecite in obujte se predvsem udobno ali plešite bosi, ker se ob stiku stopal z zemljo izboljšuje ravnotežje in delovanje limfe.
Med plesanjem si zavrtite glasbo, pojte ali bodite tiho, kakor vam prija. Gibi naj bodo počasni, zavestni, lahko ritmični, spontani ali pa naj jih nekdo usmerja kot koreograf. Kadar plešete sami, naj bo gib predvsem izraz notranjega občutka.
V paru ali skupini se lahko usmerite v igro zrcaljenja oziroma ogledal gibanja, ko posnemate druge oziroma ste sami navdih zanje. Stavite na bolj zapleteno skupinsko dinamiko ali preproste krožne plese. Staro dobro kolo ali vrtenje okoli svoje osi sta večno zanimivi obliki plesa, ki sproščata in razveseljujeta.

Pri katerih zdravstvenih težavah pomaga
Plesne oblike, kot so počasni ples v gozdu, bosonogi gibi na travniku ali gibanje ob vodi, aktivirajo mišične skupine celega telesa, izboljšujejo pretok krvi, izboljšujejo delovanje limfnega sistema oziroma delovanje presnovnih organov, vključno z jetri. Pomagajo tudi pri zdravstvenih težavah, kot so:
- sladkorna bolezen tipa 2,
- povišan holesterol
- debelost,
- hormonska neravnovesja.

Naravno zdravilo brez stranskih učinkov
Po podatkih Univerze v Exeterju že 20–30 minut dnevnega gibanja v naravi občutno zmanjša tveganje za kronične bolezni. Zaradi celostnega učinka na psihofizično zdravje ples v naravi danes priporočajo tudi številni zdravniki in terapevti kot zanesljivo podporo pri presnovnih, srčno-žilnih in psihosomatskih težavah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se