© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Analize
Čas branja 1 min.

V kakšni vodi se kopamo v slovenskem morju?


Ž.F.
23. 7. 2025, 05.44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ob slovenski morski obali je 28 kopališč, na katerih kakovost kopalnih voda vzorči, analizira in spremlja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Na vseh so rezultati skladni s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

plaža, kopanje
Primož Lavre

Podatke o stanju kopalnih voda na interaktivni karti kopalnih objavlja Agencija za okolje. Zadnje vzorčenje je potekalo 14. julija, naslednje pa bo izvedeno 28. julija.

Na karti za tri kopalna območja podatki niso več na voljo, saj od sredine junija, po spremembi seznama kopalnih voda, niso več opredeljene kot kopalne vode.

Kot smo poročali, je koprski nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano prvo vzorčenje izvedel 26. maja, s pričetkom kopalne sezone 1. junija pa vzorčenje do sredine septembra poteka na 14 dni.

Z Agencije za okolje so ob prvem vzorčenju 26. maja sporočili, da »vsi vzorci vode kažejo zanemarljivo prisotnost bakterij fekalnega izvora, rezultati so skladni s smernimi vrednostmi Nacionalnega laboratorija za javno zdravje«.

Na NIJZ sicer kopanje v površinskih vodah priporočajo le tam, kjer se spremlja kakovost kopalne vode, to je na naravnih kopališčih in kopalnih območjih, ki so vključena v državni monitoring oziroma spremljanje kakovosti kopalnih voda v času kopalne sezone. Ta se izvaja na 48 odsekih različnih slovenskih rek, jezer in morja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.