© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Stavka
Čas branja 1 min.

Odpovedanih na tisoče letov, letalske družbe objokujejo izgubljene milijone


S.R.
4. 7. 2025, 21.21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dvodnevna stavka francoskih kontrolorjev zračnega prometa je ohromila letalski promet. Odpovedanih je bilo na tisoče letov, letalske družbe pa besnijo nad milijonsko izgubo.

letalisce, francija, stavka
Profimedia
Francoski kontrolorji so izvedli dvodnevno stavko.

Prvi mož irskega Ryanaira Michael O'Leary je zaradi dogajanja predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen označil za »nekoristno političarko.« Očita ji namreč, da ni ukrepala in preprečila množičnih odpovedi letov.

Kontrolorji zračnega prometa v Franciji so v četrtek in petek stavkali zaradi sporov med dvema največjima francoskima sindikatoma v tem sektorju in francoskim generalnim direktoratom za civilno letalstvo. Sindikati namreč opozarjajo na kadrovsko stisko v vrstah kontrolorjev zračnega prometa in hkrati tarnajo nad uvedbo novega sistema za nadzor njihove prisotnosti na delovnem mestu. Po podatkih tiskovne agencije AFP je samo v četrtkovi stavki sodelovalo približno 270 od skupno 1400 kontrolorjev zračnega prometa v Franciji.

O'Leary je za Politico potrdil, da so morali pri Ryanairu odpovedati 400 letov, kar je vplivalo na 70.000 potnikov. Vse zato, »ker skupina francoskih kontrolorjev za rekreacijo stavka.« Poudaril je še, da v Franciji ne primanjkuje kontrolorjev zračnega prometa, temveč da je težava v tem, da jih ne razporejajo ustrezno. Francoski kontrolorji zračnega so po njegovih besedah preprosto »slabo upravljani.«

Oglasil se je tudi izvršni direktor družbe Air France-KLM Group Benjamin Smith, ki je razkril, da jih je stavka stala milijone evrov. Dodal je, da to obenem meče slabo luč na Francijo, da se ljudje, ki prihajajo v »to čudovito državo,« ob začetku dopustne sezone srečujejo z zamudami in odpovedmi letov. »Tega ne vidiš drugje v Evropi.«

Kar zadeva kritiko predsednice Komisije von der Leyen, je O'Leary poudaril, da bi 90 odstotkov od vseh letov, ki so jih morali odpovedati, izvedli kot običajno, če bi Komisija zaščitila prelete, kot to med stavkami kontrolorjev počnejo v Španiji, Italiji in Grčiji. »Von der Leyen in predstavniki Komisije so med brexitom na veliko poudarjali, da 'moramo zaščititi enotni trg, enotni trg je svet, nič ne sme povzročati motenj na enotnem trgu',« je nadaljeval O'Leary in navrgel: »Razen če si francoski kontrolor zračnega prometa in lahko zapreš nebo nad Francijo.« Ob tem je von der Leyen pozval k odstopu, razen če ji uspe »reformirati evropsko kontrolo zračnega prometa.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.