Energetske spremembe, s katerimi zmagamo vsi
Trajnostni razvoj je razvojna pot, po kateri že stopajo številne lokalne skupnosti. Pri tem jim pomaga tudi Petrol.

V Mestni občini Ljubljana (MOL), s katero Petrol že dolgo uspešno sodeluje v doseganju novih trajnostnih mejnikov, nadaljujemo naslednjo etapo na Poti neustavljivih. Po njej se sprehajamo po pomembnih prelomnicah in projektih v bogati 80-letni zgodovini podjetja in spremljamo Petrolovo vlogo v nadaljnjem razvoju družbe.
Petrol z energetskimi sanacijami stavb in drugimi inovativnimi storitvami v sklopu okoljskih in energetskih rešitev že leta občinam in podjetjem pomaga preiti na trajnostno, energetsko učinkovito in okolju prijazno delovanje.
S Petrolom so že 80 let neustavljive tudi lokalne skupnosti:
Z energetskimi sanacijami do okoljskih in finančnih prihrankov
Bistvo trajnostne preobrazbe občin je v sistematičnem zmanjševanju rabe energije in prehodu na obnovljive vire. S celovitimi rešitvami, ki vključujejo prenovo stavb, optimizacijo delovanja sistemov in vgradnjo sodobnih tehnologij, Petrol lokalnim skupnostim omogoča dolgoročne prihranke ter prispeva k blažitvi podnebnih sprememb.
Model energetskega pogodbeništva (EPC), ki ga Petrol uspešno uporablja v številnih projektih, predstavlja rešitev, ki koristi prav vsem: investicijo financira zasebni partner, ki prevzame tudi izvedbo, upravljanje in dolgoročno vzdrževanje. Občine s tem razbremenijo svoje proračune, hkrati pa prebivalcem zagotavljajo sodobnejše, udobnejše in energetsko učinkovitejše javne objekte. Prenovljeni objekti zagotavljajo boljše pogoje za izobraževanje, šport in prosti čas ter s tem neposredno izboljšujejo kakovost življenja prebivalcev. Obenem tovrstni projekti koristijo tudi okolju v obliki manjše porabe energentov, manjših emisij toplogrednih plinov in nižjih okoljskih obremenitev. Zeleni projekti spodbujajo tudi večjo ozaveščenost o učinkovitem upravljanju virov, kar je ključno za dolgoročno družbeno odgovornost.
»S projekti energetskega pogodbeništva smo prisotni tudi v drugih občinah po Sloveniji in sicer tako na področju energetske prenove stavb kot tudi učinkovite javne razsvetljave,« pravi Mihael Mirtič, vodja produktne skupine URE.

Vidni trajnostni koraki
Petrol danes presega svojo tradicionalno vlogo in lokalnim skupnostim pomaga na številnih področjih, povezanih s trajnostjo. Poleg oskrbe z energenti podjetjem in občinam s tehnološkimi, ekonomskimi in okoljskimi storitvami nudi celostno energetsko upravljanje, ki spodbuja trajnosten razvoj. Pomemben del njegovega delovanja so tudi storitve s področja trajnostne mobilnosti, kjer postavlja električne polnilnice in pomaga občinam ter podjetjem pri upravljanju voznih parkov.
Na ta način Petrol podpira lokalne skupnosti pri trajnostnem prehodu in ostaja zanesljiv partner javnega sektorja ter tako na mikro kot makro ravni poganja neustavljivo trajnostno prihodnost. Največja lokalna skupnost, ki že leta uspešno koristi Petrolove storitve, se nahaja v samem osrčju države.
Pot naprej: energetska prenova prestolnice
Ljubljana je zgleden primer celostnega pristopa k energetski sanaciji javnih objektov. Skupaj z Mestno občino Ljubljana in podjetjem Resalta je Petrol že od leta 2017 partner pri štiri faznem projektu Energetske obnove Ljubljane (EOL 1-4), katerega glavna cilja sta zmanjšanje porabe energije in prehod na obnovljive vire energije.

Do danes je bilo prenovljenih že 92 javnih objektov, med njimi številne šole, vrtci, kulturne ustanove, športni objekti in upravne stavbe. V prihodnje pa je načrtovana prenova še 43 objektov, ki so sedaj energetsko učinkovitejši in bolj udobni za uporabnike, obenem pa finančno razbremenjujejo mestni proračun. Med prenovljenimi objekti izstopa tudi kopališče Tivoli, največji posamezni objekt v okviru EOL 1-4, ki je po izvedenih ukrepih svojo energetsko porabo zmanjšal za kar 86 % in kjer od leta 2017 vodo greje sončna energija.
»Partnerstvo s Petrolom po eni strani pomeni, da lahko prenovimo več stavb, […] po drugi strani pa pomeni, da imamo zanesljivega in stabilnega partnerja za Mestno občino Ljubljana,« pravi Petra Šeme, vodja Službe za energetsko upravljanje MOL.
Potrditev Petrolovega pomembnega doprinosa in odlične zasnove projekta EOL 1-4 prihaja tudi iz tujine. Prejel je prestižno nagrado European Energy Service Award, ki jo podeljuje Evropska komisija za izstopajoče dosežke na področju energetskih storitev, ter nagrado »Energetsko učinkovit projekt« na Dnevih energetikov 2019. Strokovnjaki projekt prepoznavajo kot vzoren primer celovite trajnostne prenove, kjer se uspešno prepletajo javni in zasebni interesi v korist prebivalcev. Posebno mednarodno priznanje je EOL 1-4 prejel tudi na 7. Mednarodnem forumu javno-zasebnih partnerstev UNECE v Atenah, kjer se je med 82-imi projekti z vsega sveta uvrstil na odlično drugo mesto.

Skupni cilj: razvoj energetsko odpornih in trajnostnih lokalnih skupnosti
Energetska sanacija javnih objektov ni le investicija v infrastrukturo, temveč temelj družbene odgovornosti, ki povezuje zaščito okolja, ekonomsko vzdržnost in višjo kakovost bivanja. Petrol s svojim strokovnim znanjem, investicijskim modelom in širokim naborom rešitev pomaga občinam, da ta cilj učinkovito dosegajo.
Trajnost lokalnih skupnosti temelji na dolgoročnem sodelovanju med lokalnimi oblastmi, zasebnimi partnerji in prebivalci. Petrol tako na Poti neustavljivih kot desetletja poprej še danes dokazuje, da se spoštovanje tradicije in načrtovanje trajnostne prihodnosti lahko prepletata v uspešno zgodbo, ki ne prinaša koristi le občinam in podjetju, temveč tudi prebivalcem in okolju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se