Kako prihraniti kar 1.371 evrov na leto pri stroških za elektriko?
S pametno izbiro sončne elektrarne vas nikoli več ne bodo skrbele cene električne energije na svetovnih trgih.

Vsi, ki so se za izgradnjo sončne elektrarne odločili pred koncem leta 2023, jim izbrani dobavitelj električne energije enkrat na leto pripravi obračun oddane in prejete energije ter na podlagi razlike zaračuna morebitne viške porabe. Tak obračun samooskrbe se imenuje net metering oziroma sistem neto meritev in je omogočal tudi do 100-odstotne prihranke, kar pomeni, da je domača sončna elektrarna na letni ravni v omrežje oddala več elektrike, kot jo je porabila.
Z letom 2024 pa je bil net metering za nove uporabnike sončnih elektrarn z Direktivo 2019/944/EU o trgu z električno energijo ukinjen. Nadomestil ga je nov sistem obračunavanja energije, po katerem sta trajanje obračunskega obdobja in način obračuna dobavljene električne energije prosto določena s pogodbo o samooskrbi in v domeni dobavitelja električne energije.

V praksi to pomeni, da se viški električne energije še vedno brezplačno oddajajo v omrežje, za energijo, ki jo prejmete iz distribucijskega omrežja, ko elektrarna ne proizvede dovolj energije za vaše potrebe (ponoči, pozimi ipd.), pa morate plačati.
A to ne pomeni, da so priložnosti za samooskrbo izgubljene. Nasprotno, računica se pri Petrolu še kako izide. O tem, kako lahko z novo Petrolovo rešitvijo samooskrbe in letnim obračunom lastniki sončnih elektrarn še vedno prihranijo krepko čez tisoč evrov na leto, sta voditeljici Martini Švab v oddaji Sončne elektrarne od A do Ž pojasnila Petrolova strokovnjaka za energetske rešitve Aleš Gruden in Rok Jereb:
Prej so se viški shranjevali v omrežje, danes za to skrbi baterijski hranilnik energije
Čeprav so bili po ukinitvi net meteringa mnogi prepričani, da se investicija v sočno elektrarno ne splača več, je burno geopolitično dogajanje precej spremenilo pogled na celotno situacijo.
Negotovost in napetosti na različnih strateških točkah po svetu namreč močno vplivajo na trg energentov, zato so dobavitelji v ponudbo sončnih elektrarn dodali še praktične hranilnike energije, kamor lahko shranite viške energije, ki jo proizvede vaša sončna elektrarna in jih koristite takrat, ko proizvodnja ne dohaja porabe.
Sončna elektrarna z baterijskim hranilnikom energije je torej odličen način, da postanete energetsko samooskrbni in neodvisni od nihanja cen na trgu, ob tem pa bo vaš dom tudi bolj prijazen do okolja.
Več kot tisoč evrov prihranka na leto
Dodatna spodbuda pri odločitvi za sončno elektrarno je vsekakor tudi Petrolova napredna energetska rešitev, z uporabo katere lahko pri stroških za elektriko letno prihranite kar 1.371 evrov!
Pri nakupu kombinacije sončne elektrarne in baterijskega hranilnika energije je v ponudbo namreč vključen tudi nov model Petrol samooskrbe z letnim obračunom električne energije; gre za obračun elektrike po vzoru net meteringa, ki vam ga Petrol ponuja kot eden redkih na trgu.

Kaj to pomeni v praksi?
Pri Petrolu so preverili, koliko električne energije porabi povprečno slovensko gospodinjstvo in na podlagi ugotovitev pripravili ponudbo, ki vključuje kakovostno sončno elektrarno moči 8,2 kW z baterijskim hranilnikom kapacitete 10 kWh.
Investicija v tako sončno elektrarno pri Petrolu v posebni ponudbi, ki velja do konca leta 2025, znaša 17.258 EUR. Naložbo lahko s subvencijo Borzen hitro še znižate, za kar 5.535 EUR. Skupni strošek postavitve sončne elektrarne s hranilnikom se tako zmanjša na le 11.723 EUR.
Kopica ugodnosti in trajna neodvisnost od tržnih cen elektrike
Ker gre še vedno za kar zajeten znesek, lahko izkoristite ugodno Petrol financiranje s 25-odstotnim pologom, brez obresti do 7 let. Tako bo vaš strošek znašal le 154,09 EUR na mesec, v ceno pa je vključen tudi nov edinstven model Petrol samooskrbe z letnim obračunom električne energije po vzoru net meteringa.
To pomeni, da bo v zgoraj omenjeni mesečni strošek kar 7 let vključena tudi brezplačna električna energija – če bo vaša sončna elektrarna letno proizvedla več električne energije, kot je boste porabili. V takih okoliščinah se vam bo investicija povrnila v osmih letih in glede na dejstvo, da je življenjska doba sončnih elektrarn tudi 30 let in več, boste več kot dve desetletji lahko neodvisni od tržnih cen elektrike in energetsko povsem samooskrbni.
S kombinacijo sonca in hranilnika energije boste v samooskrbi letno predvidoma proizvedli 8,36 MWh električne energije. Če predvidevamo, da bi enako količino elektrike porabili brez namestitve Petrolove sončne elektrarne in hranilnika, to pomeni prihranek kar 1.371 EUR na leto! Poleg tega si boste zagotovili stabilno ceno električne energije za kar 7 let in se tako izognili spremembam cenikov s strani dobaviteljev energije.

Naj vas poganja prava energija!
Kot vodilno energetsko podjetje v Sloveniji vam Petrol zagotavlja strokovno podporo, zanesljivo oskrbo in dolgoročno partnerstvo pri vaši samooskrbi. Pri izgradnji sončne elektrarne vam nudijo rešitev 'na ključ', kar vključuje brezplačno energetsko svetovanje (tudi na vašem domu), pridobitev celotne dokumentacije, postavitev sončne elektrarne s komponentami vrhunske kakovosti, ki zagotavlja učinkovito delovanje in pridobivanje energije na okolju prijazen način ter priklop v omrežje.
Petrol ostane z vami tudi po namestitvi sončne elektrarne. Z rednim čiščenjem solarnih panelov poskrbijo, da bo vaša sončna elektrarna delovala kar se da optimalno – tudi do 25 % bolj učinkovito, kar pomeni, da boste lahko brezskrbno koristili energijo sonca v vašem domu, polnili električni avtomobil in se ogrevali s toplotno črpalko.
Psst, tudi te lahko pri Petrolu dobite po odlični akciji, zato hitro preverite Petrolove energetske rešitve za dom na petrol.si/skupaj ali pokličite 080 22 34 in poskrbite, da vas bo poganjala prava energija!
Vsebino omogoča Petrol, d. d.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se