Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pranje perila
Čas branja 2 min.

Je tekoči detergent vir nepotrebnih kemikalij in strupov?


Uredništvo
19. 5. 2025, 14.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na voljo so praški, geli in kapsule, vsi pa zagotavljajo odlične rezultate pranja že pri izjemno nizkih temperaturah. A kako primerno je to za naše zdravje?

pralni detergent, pranje perila
Profimedia
Težave najpogosteje povzročajo konzervansi in dišave.

Sredstva za pranje perila namreč vsebujejo številne problematične sestavine, ki jih v grobem lahko razdelimo na alergene, sestavine, škodljive za zdravje, in takšne, ki so problematične za okolje. Pri tokratnem testu, ki so ga izvedli na Zvezi potrošnikov Slovenije, se je sicer izkazalo, da se problematičnim sestavinam v tekočih pralnih detergentih na splošno lahko izognemo.

Težave povzročajo alergeni in konzervansi

Konzervansi se uporabljajo za podaljšanje življenjske dobe izdelka. Nekateri lahko povzročijo kožno alergijo, med njimi so DMDM hidantoin, bronopol in izotiazolinon, kot je metilizotiazolinon, medtem ko drugi konzervansi veljajo za varnejše.

Alergeni konzervansi so sicer prepovedani ali v izdelkih omejeni na majhne koncentracije; taki izdelki so označeni s tako imenovano okoljsko marjetico (certifikat Ecolabel), torej naj bi jih varno uporabljali tudi ljudje s preobčutljivostjo na omenjena sredstva.

suha koža, srbenje, srbečica
Profimedia
Srbenje kože lahko nakazuje alergijsko reakcijo, ki jo povzroča pralni detergent.

Dišave

Tudi dišave lahko povzročijo preobčutljivost oziroma kožno alergijo. Med najpogosteje dodanimi alergeni so limonen, geraniol in linalol. Lahko poiščemo izdelke, ki jih ne vsebujejo, a bomo potrebovali nekaj več vztrajnosti, takšni izdelki se po navadi ne promovirajo in ne prodajajo ob boku prepoznavnejših blagovnih znamk.

Hormonski motilci

Pri pregledu tekočih detergentov za pranje perila se je izkazalo tudi, da vsebujejo kemikalije, ki lahko škodljivo vplivajo na hormonsko ravnovesje. Taki so nevarni predvsem za zdravje otrok, nosečnic in doječih mater.

Med škodljivimi sestavinami so benzil salicilat, butilfenil metilpropional in jodopropinil butilkarbamat, ki jih najdemo tudi v nekaterih sredstvih za pranje perila. Za butilfenil metilpropional sumijo tudi, da škoduje plodnosti in nerojenemu otroku. Domnevnih hormonskih motilcev zagotovo ni v izdelkih, označenih z okoljsko marjetico (Ecolabel).

pralne kapsule
Profimedia
Pralne kapsule res vsebujejo manj detergenta, a je ta navadno močneje koncentriran.

Tekoči detergent z okoljsko marjetico

Če se želite izogniti nevarnim sestavinam v pralnih sredstvih, poiščite take tekoče detergente, ki imajo na embalaži certifikat okoljske marjetice. Zavedati se je treba, da sestavine, ki so nevarne za ljudi, škodujejo tudi okolju. Če se okoljsko problematične sestavine sproščajo v okolju, so lahko z dolgotrajnimi učinki škodljive za vodno življenje.

V izdelkih z okoljsko marjetico so prepovedane ali omejene številne okoljsko problematične snovi, vključno z EDTA, sulfamidno kislino, limonenom, metilizotiazolinonom in drugimi. Sem spadajo tudi anionske površinsko aktivne snovi, ki niso zlahka razgradljive v anaerobnih pogojih, kar vodi do velikih koncentracij v blatu iz čistilnih naprav. Najdemo pa jih tudi v čistilih.

Preberite tudi:

Katerim kemikalijam se je mogoče izogniti

Na splošno se je mogoče izogniti predvsem optičnim belilom, med katera spada dinatrijev distirilbifenil disulfonat; ocenjujejo ga kot obstojno, bioakumulativno in strupeno kemikalijo. Tukaj pa so še barvila, ki jih pogosto dodajajo izdelkom, da sredstvo v pakiranju dobi določeno barvo, vendar ne vplivajo na učinkovitost. Nekatera izmed njih so lahko celo škodljiva za okolje, spet druga lahko na tkaninah ob slabem pranju puščajo trdovratne madeže.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.