Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 4 min.

Tudi pri pranju perila bodite trajnostni


Uredništvo
14. 5. 2025, 20.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tudi pri pranju perila je pomembna trajnost, saj vsak pralni stroj porablja vodo in energijo.

pranje perila, pralni stroj
Profimedia
Če želite prati trajnostno, morate biti pozorni tudi na velikost pralnega stroja – za dvočlansko gospodinjstvo so energijsko najučinkovitejši manjši pralni stroji.

Poleg tega niso vsi detergenti za pranje perila trajnostni, saj so biološko razgradljivi le v omejenem obsegu – deloma namreč vsebujejo nerazgradljive sestavine, ki škodujejo okolju. Vsi, ki želimo zares prati trajnostno, moramo biti tako na prvem mestu pozorni na to, kako pogosto peremo in kakšne sestavine vsebuje detergent.

Za začetek: pozor pri nakupu pralnega stroja

Od marca 2021 so pralni stroji označeni z novimi energijskimi oznakami EU – klasifikacija sega od A do G, pri čemer A označuje najboljši razred. Poleg tega z oznake lahko razberete informacije o porabi vode pralnega stroja, kar vam poenostavi trajnostno pranje perila.

Če želite prati trajnostno, morate biti pozorni tudi na velikost pralnega stroja – za dvočlansko gospodinjstvo so energijsko najučinkovitejši manjši pralni stroji, družina pa lahko z večjim pralnim strojem zmanjša pogostost pranja.

Trajnostno pranje perila – manj je več

Z manj pranja manj onesnažujemo okolje. Kdor torej želi prati perilo trajnostno, bi moral pralni stroj uporabiti le takrat, ko je nujno, poleg tega pa oblačila prati čim redkeje. Nekatere kose oblačil, kot so puloverji, hlače ali obleke, je treba po potrebi le prezračiti, manjše madeže pa odstraniti z roko – s tem ne prizanesemo le okolju, temveč tudi tkanini svojih oblačil.

pralno sredstvo, pralni prašek, pranje perila
Profimedia
Mehkejša ko je voda, manj detergenta je potrebnega.

Trajnostna uporaba okolju prijaznih detergentov za pranje perila

Eno je, da kupimo okolju prijazne detergente za pranje perila, drugo pa, da te detergente tudi trajnostno uporabimo. Če želimo prati trajnostno, moramo količino detergenta prilagoditi stopnji umazanosti oblačil.

Za oblačila, ki niso zelo umazana, zadostuje količina detergenta, ki je na embalaži navedena za pranje malo oz. normalno umazanih oblačil. Pri trajnostnem pranju perila ima vlogo tudi trdota vode – mehkejša ko je voda, manj detergenta je potrebnega.

Kdor detergente uporablja na trajnosten način, manj škoduje okolju, toda kdor uporablja ekološke trajnostne detergente za pranje perila, stavi na moč narave. Trajnostni detergenti uporabljajo visoko vsebnost saponinov iz naravnih snovi, kot so korenine, olupki in listi, te snovi pa so do 100 % biorazgradljive. S tem je tudi vpliv na okolje čim manjši, vodno življenje ni onesnaženo s strupenimi snovmi, naša dragocena voda pa ostaja čista.

Tukaj je 5 nasvetov za trajnostno pranje perila:

1. Izberite primeren program

Izbira eko programa ni vedno smiselna: pralni stroj deluje optimalno le, če je popolnoma napolnjen – to pa se lahko razlikuje med različnimi modeli in programi pralnega stroja. Na primer za občutljive tkanine je v stroju pogosto potrebno več prostora, da so čim bolj zaščitene. Program pranja je trajnosten, če je prilagojen perilu, ki ga je treba oprati. Če torej želite oprati perilo na resnično trajnosten način, natančno preučite navodila za uporabo.

Pranje perila
Profimedia
Program pranja je trajnosten, če je prilagojen perilu, ki ga je treba oprati.

2. Pralni stroj napolnite popolnoma

Pralni stroj vključite šele, ko je popolnoma napolnjen. Nasvet za pranje otroških oblačil: oblačila svojega malčka operite ločeno od drugih oblačil, saj tako škodljive snovi in umazanija ne bodo prišle v stik z otroškimi oblačili.

3. Izberite primerno temperaturo

Ni treba, da oblačila vedno perete pri 60 °C. Za normalno umazana barvna oblačila zadostuje temperatura vode 30 °C, za belo perilo pa 40 °C. Kljub temu je priporočljivo, da oblačila enkrat mesečno operete pri 60 °C in s pralnim praškom.

4. Perite brez predpranja in visoke centrifuge

Zaradi modernih detergentov za pranje perila je predpranje, kadar želimo odstraniti trdovratno umazanijo, nepotrebno. Tudi trajnostni detergenti so že tako učinkoviti, da predpranje le onesnažuje okolje, oblačila pa niso nič čistejša. Prav tako tudi visoka centrifuga povzroča veliko porabo energije in poškoduje vaša oblačila.

5. Uporabite manjšo količino mehčalca za perilo

Običajni mehčalci za perilo vsebujejo sestavine, ki so le stežka biološko razgradljive. Če želite prati trajnostno, se odpovejte uporabi mehčalca in dišav za perilo. Četudi uporabljate mehčalec za perilo, bodite z njim čim bolj varčni.

dolivanje pralnega detergenta.jpg
Profimedia
Če iščete trajnostni detergent za pranje perila, se namesto tekočega detergenta raje odločite za pralni prašek.

Namig: uporabljajte kis

Kis naredi oblačila mehkejša, istočasno pa jih tudi dezinficira. Poleg tega z uporabo kisa naredite tudi nekaj dobrega za pralni stroj, saj kis odstranjuje vodni kamen – in naj vas ne skrbi, vonj kisa se ne ohrani na oblačilih. Dobre alternative mehčalcu sta tudi natron ali pa pralna soda.

Preberite tudi:

Katero obliko detergenta oz. praška izbrati?

Če iščete trajnostni detergent za pranje perila, se namesto tekočega detergenta raje odločite za pralni prašek, saj je ta prijaznejši do okolja. Tekoči detergenti za pranje perila imajo namreč visoko vsebnost površinsko aktivnih snovi, zaradi česar bolj onesnažujejo vode. Pozorni bodite tudi na trajnostne oznake, kot so Modri angel, EU Ecolabel, ECO-Garantie, ECOCERT, CSE ali NCP.

Lahko pa se odločite za pralno kroglo – preprosto jo dodate v boben pralnega stroja, omogoča pa vam, da se v celoti ali delno odpoveste detergentu. Podobne učinke imajo tudi ekološki pralni oreščki, ki vam pomagajo pri trajnostnem pranju perila.

Saponin, ki ga vsebujejo, čisti perilo na povsem rastlinski način. Pralni oreščki so primerni za vse tkanine, od lanu do volne in naravnih vlaken, ter jih čistijo pri 30 do 95 stopinjah Celzija, in sicer na način, ki je nežen do barv in tkanin.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.