Kaj se zgodi, če vsako jutro najprej popijete kavo
Večina ljudi si ne more predstavljati jutra brez skodelice kave.

Kava je popolnega okusa, nas prebudi in nam podari trenutke miru in zadovoljstva, torej dovolj časa, da se vživimo v dan, zato ni čudno, da je redna navada našega vsakdana.
A ne glede na to, kako radi spijemo kavo takoj, ko vstanemo iz postelje, to ni najboljši čas, da naše telo dobi odmerek kofeina.
Zakaj?
V uri po tem, ko se zbudimo, je proizvodnja kortizola v telesu na enem od treh dnevnih maksimumov. Kortizol velja za stresni hormon, saj se v večjih količinah izloča, ko čutimo napetost ali obremenitev zaradi okoliščin, ki jih dojemamo kot zahtevne.
Po drugi strani si lahko kortizol razlagamo tudi kot hormon budnosti, saj naše telo, ko smo pod stresom, proizvaja več kortizola, ki povečuje budnost, ta pa je potrebna za odziv v stresnih okoliščinah.

Uživanje kofeina v času, ko je v telesu že veliko kortizola, nauči telo proizvajati manj kortizola, trdijo farmakologi, ki se ukvarjajo z vplivom nekaterih sestavin in zdravil na naravne biološke ritme našega telesa.
Preberite tudi:
- Lahko kava res povzroči tesnobo in panične napade?
- Tihi znaki visokega krvnega tlaka, ki jih mnogi spregledajo
- Kako slabo je v resnici, če pred spanjem jemo sladkor?
Več stresa
Ne samo da to oslabi učinek kofeina, ampak potem kortizol ne pomaga k občutku budnosti kot sicer. Preprosto povedano, kava in povišan kortizol hkrati pomenita dodaten stres in več živčnosti.
Nasprotno pa pitje kave, ko je raven kortizola nizka, izboljša razpoloženje in poviša raven energije. Torej, če želite kar najbolje izkoristiti svojo prvo jutranjo kavo, naj ta ne bo takoj, ko vstanete, temveč poskusite počakati eno uro, preden jo spijete.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se