Polovica medu na trgovskih policah v Evropi je ponarejenega
Obeležujemo že osmi svetovni dan čebel, vendar so čebelarji vse prej kot veseli. Razmere na v čebelarstvu so vse prej kot praznične.

Svet se premalo ali skoraj ne zaveda, da čebele brez pomoči čebelarjev ne morejo več preživeti. Brez čebel in opraševalcev bi bilo na svetu še več ljudi lačnih, je v poslanici ob svetovnem dnevu čebel zapisal predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
Poplava ponarejenega medu
Prva zahteva čebelarjev je, da Evropa oziroma Evropska unija prepreči prodajo ponarejenega medu na trgovskih policah. Po podatkih Evropske komisije je polovica medu na trgu Evropske unije ponarejene, večina tega medu pa prihaja iz tretjih držav. Kot nam je povedal Noč se na tem področju sicer premika v pozitivno smer. "Evropska komisija je že lani ustanovila platformo strokovnjakov, ki bodo določili metodo za odkrivanje ponaredkov. Kljub temu pa Evropa še ne ve katero metodo bi morali uporabljati. To metodo pa bi morali spoštovati tudi inšpektorji , da lahko umaknejo ponarejen med s tržišča in tako preprečijo nelegalno konkurenco. Ljudje pa še vedno kupujejo in uživajo sladkorno zmes, ki niti malo ni podobna medu" pravi Noč.
Vodja slovenskih čebelarjev pa poziva, da dokler niso sprejeti konkretni dolgoročni ukrepi, naj Evropa v vmesnem času prepove uvoz medu iz tistih držav, ki so najbolj problematične na področju ponarejenega medu. Nadzor nad uvoženim medom pa bi po njegovo moral biti že na vstopnih točkah v unijo.
Unija ne pomaga čebelarjem
Poleg tega pa slovenski čebelarji opozarjajo, da bi morala Evropska unija čebelarjem pomagati z neposrednimi plačili oziroma subvencijami. Evropska komisija čebelam oziroma čebelarjem ne prizna statusa opraševalnega servisa. Kakršna koli pomoč pa bi se štela kot nedovoljena gospodarska pomoč. Čebela je v 80 odstotkih tista, ki je koristna za kmetijstvo, za ohranjanje biodiverzitete, ne glede na klimatske spremembe, pojasnjuje Noč. "Če se na tem področju ne bo nič spremenilo bodo čebelarji začeli opuščati pridelavo medu, je pesimističen in doda, da iz več držav poročajo o več kot petdeset odstotnih izgubah in da jih čebelarji ne bodo nadomeščali, ker enostavno nimajo nobenega pravega motiva", je pesimističen Noč.
Nizke temperature zahtevajo davek
Tudi letošnje vreme, še posebej majsko ni bilo prizanesljivo do čebelarjev. Maj je najbolj čebelarski mesec, pove Noč vendar ga zaradi mraza ne morejo izkoristiti. Ne more pa še oceniti, kolikšno škodo bodo imeli čebelarji zaradi nizkih temperatur v tem mesecu, bo pa zagotovo visoka. Te dni namreč cveti akacija. "Akacija cveti le deset dni in če je teh deset dni slabo vreme, je sezona za čebelarje končana. Tega ne moreš več nadoknaditi" pravi Noč in tako je že nekaj zadnjih let.
Težave čebelarjev bo danes predsednik slovenske čebelarske zveze predstavil tudi evropskim poslancem in predsednici evropskega parlamenta Roberti Metsoli. Glavno sporočilo Noča v Bruslju pa bo, da je treba evropskega potrošnika začeti navajati, da kupuje evropsko hrano.
Slovenska pobuda
Svetovni dan čebel je Organizacija združenih narodov v New Yorku na pobudo Čebelarske zveze Slovenije iz leta 2014 in z velikem naporom cele Slovenije ter s soglasno podpro vse svetovne politike potrdila 20. decembra 2017. Prvo praznovanje je potekalo leto kasneje v Žirovnici, rojstnem kraju Antona Janše, 20. maj je namreč njegov datum rojstva in na ta dan praznujemo svetovni dan čebel.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se