Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Začela se je sezona gripe


dolenjski-list
M. Ž.
26. 12. 2010, 08.10
Posodobljeno
07. 01. 2011 · 11:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cepljenje.jpg
T.J.G./Arhiv DL
Ilustrativna slika. (Foto:T.G.J/Arhiv DL)

##IMAGE-3482908##

V Sloveniji narašča število obolelih z akutnimi okužbami dihal, so opozorili na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije. Potrdili so kroženje vseh treh virusov influence, povzročiteljev gripe: virusa influence B in virusa influence A(H3N2), v tem tednu pa še kroženje virusa influence A(H1N1) 2009 (pandemskega virusa).

Tako kot drugod v Evropski uniji se tudi v Sloveniji začenja sezona gripe. »Števila zbolelih, števila težjih bolnikov, ki bodo zdravljeni v bolnišnici, in ne nazadnje števila bolnikov, ki bodo umrli zaradi zapletov gripe, ni mogoče napovedati, saj ni jasno, v kakšnem obsegu in medsebojnem razmerju bodo v naslednjih dveh mesecih krožili omenjeni trije virusi influence,« so zapisali.

Pomembno je, nadaljujejo, da se virus influence A(H1N1) 2009, ki je lansko leto povzročil pandemijo in tudi letos že kroži med ljudmi, ni bistveno spremenil. Zato pričakujejo, da bo za večino tistih, ki se bodo okužili s pandemskim virusom, potek gripe lahek in brez zapletov. Pri kronično bolnih (predvsem astmatikih, sladkornih bolnikih, bolnikih s srčno žilnimi boleznimi, oslabljeno imunostjo), nosečnicah in izrazito predebelih ljudeh pa obstaja možnost, da se bo gripa zapletla s pljučnico, ki jo bo treba zdraviti v bolnišnici.

Pomembna zaščita in cepljenje

Zato poudarjajo, da je pomembna zaščita. »Ne smemo pozabiti, da z dobrimi higienskimi navadami preprečujemo širjenje gripe in drugih virusnih okužb, ki se prenašajo preko izločkov dihal. Pogosto si umivamo roke z vodo in milo, kašljamo v rokav, posmrkane robčke mečemo v koš in ostanemo v postelji, ko zbolimo. Bolnik z akutno okužbo dihal naj ostane doma, nikakor naj ne obiskuje sorodnikov in prijateljev v bolnišnicah, domovih za starejše in v vseh okoljih, kjer bi lahko prišel v stik z dojenčki,« so svetovali.

Na inštitutu za varovanje zdravja dodajajo, da je kljub že začeti sezoni, cepljenje proti gripi še vedno smiselno. Priporočajo ga predvsem starejšim, kronično bolnim, nosečnicam, otrokom, starim od 6 do 23 mesecev, ljudem z izrazito povečano telesno težo, družinskim članom starejših oseb, kroničnih bolnikov in majhnih otrok oziroma dojenčkov, ki virus gripe lahko zanesejo v domače okolje, zdravstvenemu osebju in ljudem v vseh poklicih, kjer bi povečana odsotnost z dela ohromela delovanje nujnih dejavnosti (policija, carina, pošta, gasilci itd.), ter osebam, ki so bile v prejšnji sezoni cepljene s pandemskim cepivom ali so prebolele pandemsko gripo.

Sezonsko cepivo ščiti pred vsemi tremi virusi, tudi pandemskim, samo pa ne more povzročiti gripe. V njem namreč ni živih virusov, pač pa samo delci uničenega virusa, ki spodbudijo naš imunski sistem tako, da se lahko obrani pred gripo, še poudarjajo na inštitutu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.