Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Zdrav razvoj zobovja
Čas branja 5 min.

Pravi čas za prvi ortodontski pregled


Uredništvo
21. 5. 2025, 19.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dobro je, da ortodont pregleda otroka že med izgubo prvih mlečnih zob, saj lahko tako že v kali zatre anomalije.

ortodont1.jpg
Shutterstock
Ortodont bo na prvem pregledu ocenil položaj čeljusti, ugriz, dihanje in položaj zob.

Ob izgubi prvih mlečnih zob starši običajno še ne razmišljajo o ortodontu. Toda prav v tistem času se lahko v ustih začno oblikovati težave, ki jih bo pozneje veliko težje popraviti.

Večina staršev z ortodontskim pregledom čaka predolgo, medtem ko se v ozadju že razvijajo nepravilnosti ugriza, dihanja ali razvoja čeljusti. Kdaj torej peljati otroka k ortodontu in na kaj moramo pozorni?

Kdaj peljati otroka k ortodontu?

O vsem tem smo se pogovarjali z Gordano Čižmek, dr. dent. med., spec., ki že vrsto let spremlja rast in razvoj otroških nasmehov.

Ortodontske nepravilnosti se razvijajo zgodaj

Številni starši sklepajo, da je obisk ortodonta potreben šele, ko otroku v celoti izpadejo mlečni zobje in zrastejo stalni. Toda dr. Čižmek opozarja: »Idealno je, da odklone v razvoju obraza in čeljustnic prepoznamo že v obdobju zgodnjega menjalnega zobovja, med 6. in 8. letom otrokove starosti.

Takrat lahko opazimo zgodnje znake nepravilnosti, ki so pogosto posledica neustreznih funkcij, kot so drža odprtih ust, dihanje skozi usta in nepravilno požiranje. Navadno starše na nepravilnost opozori otrokov izbrani zobozdravnik. Pogosto pa starši že sami opazijo, da izraščajoči stalni zobje niso čisto pravilno postavljeni in se oglasijo z otrokom na ortodontsko pregled v skrbi, da ne bi česa zamudili.«

Zgodnji pregled ne pomeni nujno, da bo otrok takoj dobil zobni aparat. Pogosto je dovolj zgolj opazovanje rasti in spremljanje razvoja čeljusti. Kadar je potrebno zdravljenje, je lahko ravno zgodnje ukrepanje ključno za preprečitev resnejših težav.

Znaki, da je čas za obisk ortodonta

Na kaj morajo biti starši posebej pozorni?

Včasih se težave razvijajo tiho, brez bolečin ali očitnih sprememb, zato je pomembno, da starši prepoznajo drobne znake, ki lahko nakazujejo na morebiten razvoj ortodontskih nepravilnosti.

»Če otrok pogosto diha skozi usta, ima težave pri izgovarjavi nekaterih glasov, grizlja ustnice ali potiska jezik med zobe, so to signali, ki lahko kažejo na porušeno ravnovesje obraznih mišic, ki vodi v razvoj nepravilnosti čeljustnic in obraza,« pojasnjuje dr. Čižmek. Dodaja še, da lahko tudi pretesna razporeditev zob, zgodnja izguba mlečnih zob ali izrazito štrleči sekalci nakazujejo potrebo po ortodontskem pregledu.

ortodont2.jpg
Shutterstock
Marsikateri ortodontski poseg je preprostejši in krajši, če se izvede v pravem času.

Nezavedne navade, ki oblikujejo čeljust in ugriz

Prav tako je smiselno, da smo kot starši pozorni na vedenjske vzorce, ki jih otrok razvije nezavedno. Nekateri s spodnjo čeljustjo tiščijo brado navzgor, kar lahko povzroči nepravilnosti v ugrizu. Drugi ponoči škripajo z zobmi, kar lahko vpliva na obrabo sklenine in neustrezen razvoj čeljustnih sklepov.

Nekateri otroci med govorjenjem potiskajo jezik naprej med zobe, kar lahko vpliva na obliko ugriza in položaj sekalcev. Še en pogost vzorec je stalno sesanje spodnje ustnice, ki lahko sčasoma potisne zobe navzven in povzroči nepravilen ugriz. Starši pogosto spregledajo te znake, saj se ne zdijo povezani z ortodontskimi vprašanji, a prav taki primeri so razlog za zgodnji obisk ortodonta.

Kako poteka prvi ortodontski pregled?

Ortodont bo na prvem pregledu ocenil položaj čeljusti, ugriz, dihanje in položaj zob. Za natančno prepoznavo morebitne nepravilnosti je potreben tudi panoramski rentgenski posnetek vseh zob, ki pokaže, kakšna je lega zasnov še neizraslih stalnih zobje. »Pregled je popolnoma neboleč in traja približno 20 minut. Za otroka je to tudi priložnost, da se spozna z zobozdravstvenim okoljem brez strahu in pritiskov,« pravi dr. Čižmek.

Pomembno je tudi, da se na prvem pregledu starši pogovorijo z ortodontom o otrokovih navadah, prehrani in vsakodnevnih rutinah. Te informacije pogosto razkrijejo vzorce, ki lahko vplivajo na razvoj čeljusti in zob. Ortodont bo svetoval tudi, kako otroka motivirati za ustrezno ustno higieno in zakaj je prav v tem obdobju pomembno, da otrok razvije dobre navade, ki bodo vplivale na skladen razvoj obraza in zdrav nasmeh vse življenje.

Dedni in okoljski vplivi na razvoj zobovja

Starši pogosto postavljajo vprašanje, ali bodo zobje otroku sami »zrasli pravilno«. Dr. Čižmek odgovarja: »Žal ni vedno tako. Ali bodo zobje izrasli v popolnoma pravilen položaj je odvisno od velikosti zob in čeljustnic, položaja in smeri izraščanja zob, morebitnih odklonov obraznih funkcij in ustne votline.

Nekaj teh dejavnikov je določenih v dednem zapisu posameznika in so prirojeni, drugi so posledica vplivov okolja in pridobljeni v otrokovem življenju. Nekateri odkloni v razvoju obraza in čeljustnic lahko, če ne ukrepamo, sčasoma postanejo izrazitejši. Zato sta pomembna zgodnja prepoznava nepravilnosti in ustrezno ukrepanje

Marsikateri ortodontski poseg je preprostejši in krajši, če se izvede v pravem času. Pri mlajših otrocih so čeljustne kosti še mehkejše, zobje bolj vodljivi, navade, kot je sesanje palca, pa se lažje korigirajo.

»Z zgodnjim zdravljenjem lahko, kadar je potrebno, preprečimo potrebo po zahtevnejših posegih in morebitnem puljenju stalnih zob, zapletenih kirurških posegih ali dalj časa trajajoči ortodontski obravnavi v najstniških letih,« poudarja dr. Čižmek.

Ortodont obravnava veliko več kot le krive zobe

Veliko staršev misli, da je ortodont potreben samo, če so zobje vidno krivi. V resnici pa ortodont obravnava tudi številne funkcionalne težave, ki lahko vplivajo na otrokovo splošno počutje. »Nepravilen ugriz lahko povzroča težave z govorom, žvečenjem in celo spanjem, včasih tudi glavobole. Ortodont torej ne poskrbi le za lep nasmeh, ampak tudi pomaga otroku vzpostaviti ustrezne funkcije obraza in ustne votline in tako ustvariti pogoje za skladen razvoj obraza,« razlaga dr. Čižmek.

Zgodnji pregled – ključ do zdravja in samozavesti

Ortodontski pregled pri otroku torej ni nekaj, kar lahko preložimo na pozneje. Pravi čas za prvi obisk je pogosto veliko prej, kot si mislimo. Zgodnje odkrivanje težav lahko pomeni krajše in učinkovitejše zdravljenje, manj stresa za otroka in boljše dolgoročne rezultate.

»Ko staršem predstavimo, da lahko s pravočasnim ukrepanjem otroku prihranimo zapletene posege v prihodnosti, so zadovoljni, kadar se na ortodontski pregled zglasijo dovolj zgodaj. Tisti, katerih otrok ne potrebuje zgodnje obravnave, pa odidejo pomirjeni, dogovorimo pa se za redne kontrolne obiske v ordinaciji in spremljanje razvoja obraza ter ukrepanje, ko in če bo potrebno,« pravi dr. Čižmek in dodaja: 

»Zgodnji ortodontski pregled je pogosto pomembna strokovna informacija staršem, ki jim predstavi, ali njihov otrok potrebuje zgodnje ukrepanje in zakaj ter je smiselno začeti obravnavo že v tem obdobju ali je dovolj spremljati otrokov razvoj in po potrebi ukrepati pozneje. Te informacije starše pomirijo in jim pomagajo, da sprejmejo najboljše odločitve za svojega otroka.« 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.