Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Neformalni sestanek
Čas branja 3 min.

Sindikati zaradi pokojninske reforme ministru Mescu grozijo z referendumom


STA
R.M.
21. 5. 2025, 19.04
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Več sindikatov in nevladnih organizacij je ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca danes na neformalnem sestanku opozorilo na pomanjkljivosti predlagane pokojninske reforme. Minister je zagotovil, da bodo s koalicijskimi partnerji do konca naslednjega tedna preučili, kje lahko zbližajo stališča.

Luka Mesec
Primož Lavre
Mesec je zagotovil, da bodo s koalicijskimi partnerji do konca naslednjega tedna preučili, kje lahko zbližajo stališča.

Namen sestanka, ki so se ga med drugim udeležili predstavniki Sindikata poklicnih gasilcev, Delavske svetovalnice, sindikata Glosa, Sindikata Državnih organov Slovenije, Sindikata poštnih delavcev, sindikata Glosa - Zasuk in študentske Iskre, je bil pogovor o predlagani pokojninski reformi, so za STA pojasnili na ministrstvu.

Iz koalicije delavskih organizacij, kamor so vključeni nekateri sindikati in nevladne organizacije, so po sestanku sporočili, da so ministra in državnega sekretarja soočili z analizami učinkov reforme, ki kažejo na padanje kupne moči upokojencev, kar je ob hkratnem višanju upokojitvene starosti za večino delavk in delavcev nesprejemljivo. Kot so še zapisali, so bili na ministrstvu do predlaganih rešitev sicer zadržani, jim je pa minister Mesec zagotovil, da bodo s koalicijskimi partnerji do konca naslednjega tedna preučili, kje lahko zbližajo stališča. Svoje predloge bodo predstavili na sestanku 30. maja, so pojasnili.

Zdaj so po njihovih navedbah na potezi vlada in poslanci državnega zbora. Delavska koalicija je ministra seznanila, da ostaja trdna pri svojih zahtevah in da bo začela priprave na referendum, če do 30. maja ne pride do dogovora o sprejetju dopolnil, ki jih predlagajo. Zahtevajo črtanje višanja upokojitvene starosti, črtanje daljšega referenčnega obdobja za izračun pokojnin in črtanje slabšega usklajevanja pokojnin s plačami.

"Zavezani smo, da bomo referendum izpeljali, in prepričani smo, da bodo delavci in upokojenci na njem glasno zavrnili škodljive varčevalne ukrepe," so zapisali v skupni izjavi.

Opozarjajo, da bodo z dvigom upokojitvene starosti mnogi delavci prisiljeni delati dlje. Prav tako je po njihovem mnenju zavajajoča trditev, da se bomo upokojevali nekoliko pozneje, a z boljšimi pokojninami. "Tudi po optimističnih projekcijah, ki kažejo, da bi bile izhodiščne pokojnine po reformi lahko za nekatere nekoliko višje, bodo upokojenci zaradi manj ugodnega usklajevanja s plačami dolgoročno na slabšem - njihova kupna moč bo vseskozi padala," so opozorili.

Že pred tem so v Konferenci sindikatov zavarovalništva, skupaj s Sindikatom poštnih delavcev in Sindikatom delavcev rudarstva in energetike Slovenije v pismu, naslovljenem na ministrstvo in vlado, pozvali k umiku spornih rešitev pokojninske reforme.

Po srečanju je konferenca sindikatov zavarovalništva v izjavi za medije opozorila, da od svojih stališč ne odstopa. Usklajevanje pokojnin z inflacijo namesto z rastjo plač je za ljudi manj ugodna. "To pomeni, da se bodo upokojenci, ki bodo dalj časa upokojeni, vsako leto približevali revščini," so poudarili.

Kot so zapisali, izračuni konference sindikata kažejo, da bi posameznik, ki bi se danes upokojil ob nenehni povprečni plači, imel čez 10 let 14 odstotkov nižjo pokojnino od tistih, ki bi se takrat upokojevali pri prav tako nenehni povprečni plači.

Izračuni tudi kažejo, da se višina pokojnine tudi pri povprečnih in celo nadpovprečnih plačah, denimo 2000 evrov neto, v nekaj več kot 30 letih pokojnine v celoti izenači z minimalno pokojnino. "Kaj to pomeni šele za tiste z nižjimi plačami in njihovo kupno močjo v prihodnosti, si ne želimo niti predstavljati," so opozorili.

Vlada je zamudila priložnost vrniti pokojninski sistem na pot medgeneracijske solidarnosti z dvigom prispevka delodajalcev, so zapisali. Kot so navedli, so na sestanku izvedeli, da v koaliciji ni podpore za tak dvig.

Vlada je v začetku maja potrdila predlog pokojninske reforme, po katerem bi se zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 zviševala za tri mesece letno in od leta 2035 znašala za tiste s 40 leti pokojninske dobe 62 let, za tiste z najmanj 15 let zavarovalne dobe pa 67 let. Od leta 2028 bi se podaljševalo tudi obdobje za izračun pokojninske osnove.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.