© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Rožmarin
Čas branja 3 min.

Ta priljubljena začimba krepi lasišče in deluje kot blago poživilo


Uredništvo
10. 7. 2025, 11.00
Posodobljeno
11:37
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vsestranski rožmarin, že v antični Grčiji posvečen boginji Afroditi, je odličen tako v jedeh kot pri negi kože, hkrati pa pomaga umirjati vnetja.

rozmarin
Pexels
Rožmarin združuje zdravje, lepoto in kulinarično umetnost.

Rožmarin (Rosmarinus officinalis), zimzeleni grm iz družine ustnatic, izhaja iz sončnega Sredozemlja, kjer njegovo ime, »rosa morja« (rosmarinus), spominja na obmorsko rast. V antični Grčiji so ga posvetili Afroditi, boginji ljubezni in lepote, saj so verjeli, da njegov omamni vonj osvobaja duha in odpira srce ljubezni. Tudi antični Rimljani so ga slavili kot simbol regeneracije in večne mladosti, vejice pa so polagali v zibelke za zaščito in ljubezen. Danes je rožmarin cenjen v kulinariki, negi in kozmetiki ter zdravilstvu zaradi svojih vsestranskih blagodejnih učinkov.

Zdravilni učinki rožmarina

Rožmarin je prava zakladnica zdravja. Njegovi listi in cvetovi vsebujejo rožmarinsko kislino, močan antioksidant z antiseptičnimi lastnostmi, ki zmanjšuje vnetja in uničuje kužne klice. Čreslovine v rastlini krčijo tkivo in preprečujejo okužbe, rožmarin pa deluje kot naravno poživilo in blag analgetik

rožmarin (5).jpg
Profimedia
Rožmarinov čaj je zaveznik vseh, ki imajo nizek krvni tlak, prav tako pa ureja prebavo in pomaga pri čiščenju dihal.

Kako ga uporabiti pri zdravstvenih tegobah

Nizek krvni tlak: Rožmarin je odličen zaveznik za tiste z nizkim krvnim tlakom. Čaj iz rožmarina, popit zjutraj, ogreje telo in spodbuja prekrvavitev, kar pomaga premagati občutek mrazenja in utrujenosti.

Prebava in dihala: Poparek iz polovice žličke posušenih listov v skodelici vrele vode (10 minut namakanja) lajša prebavne motnje, krče in spodbuja apetit. Do tri skodelice dnevno po obroku pomagajo tudi pri prehladu in čiščenju dihal.

Duševno zdravje in bolečine: Rožmarin prekrvavi telo ter posledično zbistri um in dvigne razpoloženje. Čaj z rožmarinom, svežim ali posušenim, pomaga pri  migrenah in duševni izčrpanosti ter izboljšuje spomin.

rozmarin
Profimedia
Blagodejno rožmarinovo olje lahko naredimo tudi sami.

Zunanja uporaba

Eterično olje, razredčeno v nevtralnem olju (3 kapljice na 10 kapljic mandljevega ali olivnega olja), lajša mišične bolečine, revmo in išias. Rožmarinovo olje lahko naredimo sami, tako da lističe namočimo v olju ter zaprto pustimo na soncu nekaj tednov, nato pa precedimo.

Kdaj je treba biti previden

Kljub blagodejnim učinkom rožmarina je nujna zmernost. Prekomerno uživanje, denimo več kot 3 skodelic čaja dnevno, lahko povzroči prebavne težave ali draženje kože. Nosečnice, doječe matere in osebe z epilepsijo naj se pred uporabo posvetujejo z zdravnikom, saj lahko eterično olje v visokih odmerkih deluje dražilno. Prav tako je treba biti previden pri nanosu na občutljivo kožo.

rozmarin
Pexels
Rožmarin zelo lepo uspeva tudi na celini na vrtovih in balkonih, kjer je veliko sonca, zato ga lahko imamo vedno pri roki.

Rožmarin v kulinariki

V kuhinji je rožmarin zvezda italijanskih in francoskih jedi. Njegov smolnato-poprast vonj z notami kafre odlično dopolnjuje mesne jedi, pečen krompir, paradižnikove omake in morske dobrote. Uporabljamo ga zmerno, saj je sušen rožmarin intenzivnejši od svežega. Dodamo ga zadnjih 10 minut kuhanja, da jed ne postane grenka. Rožmarin je tudi naravni konzervans za meso in maščobe ter dodatek pri nekaterih alkoholnih pijačah.

Rožmarin in skrb za kožo

Rožmarin je zaradi svojih protivnetnih in poživljajočih lastnosti priljubljen v negi in kozmetiki. Na lasišče deluje kot naravni regenerativni tonik, saj izboljšuje prekrvavitev, pomirja razdraženost in preprečuje prhljaj.  Učinkovit je tudi kot repelent proti komarjem, bolham in moljem, zato ga je pametno imeti posajenega na vrtu ali balkonu, kjer na sončnih legah zelo lepo uspeva tudi na celini.

Kaj lahko naredimo sami

Rožmarinova Afroditina kopel
Za sproščujočo, tako imenovano Afroditino kopel celotnega telesa ali le namakanje nog pripravite poparek iz pesti posušenega ali svežega rožmarina in enega litra vode. Po 3o minutah precedite in dodajte vodi za kopanje. Ta kopel lajša mišične bolečine in poživlja, prekrvavi kožo.

rozmarin
Profimedia
Rožmarinov poparek lajša mišične bolečine in poživlja ves organizem.

Za krepke lase in zdravo  lasišče
Zadosti ohlajen poparek zlijmo po laseh kot zadnjo tekočino za izpiranje. Tekočina bo razkužila in pomirila razdraženo lasišče in hkrati spodbudila rast las. Za še močnejšo nego uporabite rožmarinovo olje in ga vtrite v lasišče, pustite delovati 20–30 minut, nato sperite. 

Tinktura proti prhljaju
20 g posušenih rožmarinovih listov namočite v 100 ml 70-odstotnega alkohola za 10 dni v temnem prostoru, občasno pretresite. Precedite in shranite v temni steklenici. Pred umivanjem las nekaj kapljic vtrite v lasišče, pustite delovati 15 minut, nato sperite. Tinktura zmanjšuje prhljaj in uravnava izločanje sebuma.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.