Raste ob poteh, zdravi črevesje in pomaga tudi diabetikom
Navadni pelin je še boljši kot sladki pelin, vsaj kar zadeva pozitivne učinke na prebavo, odpravljanje nemirnosti in bolečih nog ter pospeševanje menstruacije.

Navadni pelin (Artemisia vulgaris) je trajnica, cenjena v zdravilstvu in kulinariki. Po eni od mitoloških zgodb je pelin ustvarila Artemida, grška boginja lova in lune, tudi zaščitnica živali, otrok in pomočnica ženskam pri porodu.
Razlika med navadnim in sladkim pelinom
Videz
Navadni pelin je sorodnik pehtrana in zraste do 1,5 metra. Ima temno zelene, pernate liste z belkastimi dlačicami spodaj in majhne rumenkasto-zelene cvetove. Steblo je pogosto obarvano rdečkasto. Sladki pelin (Artemisia annua) je nižji, z nežnejšimi svetlo zelenimi listi in bolj rumenimi cvetovi.
Rastišče
Navadni pelin, ki ga imenujemo tudi divji pelin, uspeva ob poteh, na travnikih in zapuščenih zemljiščih. Sladki pelin ima raje sončna, dobro odcedna tla in je pogosteje gojen.
Učinkovine
Navadni pelin vsebuje eterična olja, flavonoide, tanine in minerale, kot so kalij, kalcij in magnezij, ter inulin, ki med drugim podpira dobro delovanje črevesja. Je bolj grenak zaradi absintina. Sladki pelin vsebuje artemisinin, a manj inulina. Več zdravilnih moči ima, kar zadeva boj proti virusom oziroma določenim vnetjem.

Zdravilni učinki navadnega pelina
Navadni pelin spodbuja in ureja prebavo, lajša menstrualne težave in nemirnost. V domači lekarni se uporablja kot čaj oziroma prevretek, v kulinariki pa velja za izjemno aromatično začimbo za divjačino ali solate. Posebej zdravilno deluje, kar zadeva naslednje tegobe:
Boleče in utrujene noge
Že priznani zeliščar Alfred Vogel je trdil, da pelin »potegne utrujenost iz nog«, kar so po njegovih besedah izkoriščali že rimski legionarji, ko so si na poti do Švice sandale obložili s pelinovimi listi.
Priprava prevretka: 2 žlici posušenih listov prelijte z 1 litrom vroče vode, pustite 10 minut, precedite. Namakajte noge 15 minut. Postopek izboljša prekrvavitev in zmanjša otekline.

Prebavne težave in driska
Vogel priporoča pelin za želodčni katar in drisko, inulin pa pomaga diabetikom. Dodan v prehrani telesu daje sladkorju podobne snovi, ne da bi obremenile trebušno slinavko.
Priprava čaja: 1 žlica posušenega pelina na 250 ml vroče vode, pustite 5 minut. Pijte 1–2 skodelici dnevno.
Kot začimba: Pelinove lističe dodajte v solate ali k mastnim mesnim jedem, denimo k divjačini.
Menstrualne težave in zanositev
Farmacevtka in zeliščarka Usula Stumpf pravi, da pelin ne le pospeši menstruacijo, kar je dejal in zapisal tudi Vogel, temveč prav tako olajša porod.
Priprava čaja: 1 čajna žlička posušenega pelina ali 1,5 čajne žličke svežega pelina na 250 ml vroče vode, pustite pokrito 5 minut. Pijte 1 skodelico dnevno. Nosečnice naj se temu napitku izogibajo.

Nespečnost in mrčes
S prsti zmečkani listi z nastalim vonjem odganjajo mrčes in pomirjajo, zato je spanec slajši, še dodaja Stumpfova.
Priprava: Liste zmečkajte in položite ob posteljo ali vtrite na kožo.
Kdaj ga nabiramo in shranjevanje
Liste in vrhove navadnega pelina nabirajte med julijem in septembrom, po možnosti pred pred cvetenjem. Posušite v suhem prostoru in shranjujte v nepredušnih posodah.
Previdno s količino
Navadni pelin uporabljajte zmerno, saj lahko v prevelikih količinah sproži obraten učinek od želenega, denimo prebavne ali živčne težave. Prav tako ni odveč vedeti, da sodi med posebej alergene rastline, zato naj bodo alergiki na cvetni prah pri uporabi bolj previdni. Nosečnice in doječe matere naj se pred uživanjem nujno posvetujejo z zdravnikom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se