Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Izboljšanje vremena in vlaga bosta pospešila razvoj bolezni in škodljivcev


Senka Dreu
12. 6. 2019, 05.42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Število tega sluzastega vsejeda najučinkoviteje zmanjšamo s pobiranjem in uničevanjem. Vse več je tudi drugih invazivnih škodljivcev na vrtninah, okrasnem grmičevju in drevju.

1560181378_sd-skodljivci.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Letošnja mila zima ter izrazito hladna in deževna pomlad sta v naravi povzročili pravo zmedo, med drugim tudi ogromne težave vrtičkarjem in pridelovalcem zelenjave nasploh. Zaradi vlage so začele številne vrtnine še v procesu rasti gniti, prihajajoče visoke temperature pa bodo rast sicer zelo pospešile, vendar bodo takrat rastline tudi bolj občutljive in dojemljive za razvoj raznih bolezni in škodljivcev, ki so zmeraj bolj trdovratni in se jih je vse težje znebiti.

Španski, portugalski in še kakšni lazarji, ki jim skupno običajno rečemo kar rdeči polži, so verjetno ena najbolj zoprnih nadlog; najdemo jih povsod. Na straneh Ministrstva za okolje in prostor najdemo španskega lazarja med invazivnimi tujerodnimi živalmi, ki pri nas praktično nima naravnega sovražnika. Miša Pušenjak, strokovnjakinja za zelenjadarstvo in okrasne rastline, pa meni, da ni tujeroden, da pa je zagotovo invaziven, saj se je v preteklih letih izredno namnožil. Dejstvo je, da število tega sluzastega vsejeda še posebej naraste v toplih in vlažnih letih ter v letih z milimi zimami; ker je letošnje vreme naravnost idealno zanj, je jasno, zakaj je rdečih polžev, ki uničujejo naše vrtnine, tokrat še več kot prejšnja leta.

Bananini olupki, koruzni zdrob in pivo

»Treba je vedeti, da je lazarjev več vrst in da so vsi škodljivi.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.