Rože in vrt
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 4 min.

Kako poleti pomagamo pticam v vrtu – skrb za pernate prebivalke


Urša Gajšek, koordinatorka izobraževanja DOPPS – BirdLife Slovenija
27. 5. 2025, 11.36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na naših vrtovih v tem času gnezdijo številne vrste ptic. Vsekakor so zelo zanimive, da se bodo dobro počutile v naših vrtovih, pa je treba poznati nekaj ukrepov, prijaznih do ptic.

Zivali naslovna-jun22.jpg
Shutterstock
Ptica v nevarnosti

Ene od najpogostejših ptic na naših vrtovih so velika sinica, plavček in brglez. V njihovih gnezdih se že skrivajo prvi mladički, ki jim starši v tem času zelo pridno prinašajo žuželke. Njihov delovnik se začne že zgodaj zjutraj. Dolgega spanca si res ne morejo privoščiti, saj morajo nahraniti veliko lačnih ust. Ptice pevke imajo lahko na leglo tudi do 10 mladičev. Par lastovke mora na primer dnevno naloviti do sedem tisoč žuželk, da lahko napolni trebuščke vseh svojih mladičev.

Pticam lahko nekoliko olajšamo naporen delovnik in jim s tem omogočimo uspešnejšo gnezditev. S cvetočimi vrtovi omogočamo, da imajo hrano v neposredni bližini, nastavimo pa jim lahko tudi vodo. S preprostimi ukrepi lahko poskrbimo, da so na naših vrtovih varne.

Zivali4-jun22.jpg
Urša Gajšek
Gnezdo

Voda za ptice

Po dežju se na cestah in drugih manj prepustnih površinah naberejo številne luže. Takrat lahko opazujemo prave »ptičje zabave ob bazenu«. Domači vrabci, kot tudi številne druge vrste ptic, se zberejo ob nastalih bazenih, kjer se naužijejo sveže deževnice. Številni z velikim veseljem poskačejo v plitvo vodo in se tudi skopajo.

Zivali5-jun22.jpg
Urša Gajšek
Mladiči

Takšna napajališča/kopališča jim lahko pripravimo tudi na svojih vrtovih. Ptice nam bodo zelo hvaležne, še posebej v sušnih mesecih, ko v okolici vode ni na pretek ali je težje dostopna.


MORDA VAS BO ZANIMALO TUDI:
##ARTICLE-1819672##
##ARTICLE-1818747##

Za to nam ni treba kupovati posebnih napajalnikov. Za začetek lahko vodo napolnimo v plitev podstavek za rože ali kakšno drugo plitvo posodo. Zelo pomembno je, da je posoda res plitva in vode ne nalijemo več kot 5 centimetrov, da lahko ptice v njej stojijo. Pregloboka voda je namreč za ptice past in se lahko v njej utopijo. Pomembno je tudi, da ima posoda hrapavo dno, da pticam ne drsi.

Posodo z vodo namestimo na mesto, kjer imajo ptice dober pregled nad okolico, hkrati pa je v bližini kakšno grmovje ali drevje, kamor se lahko ob nevarnosti umaknejo. Zaradi mokrega perja ptice nekoliko slabše vzletajo, zato je zaradi varnosti pred plenilci dobro tudi, da je posoda na dvignjenem mestu.

Zivali2-jun22.JPG
Urša Gajšek
Črnoglavka

Zaradi nevarnosti različnih okužb je pomembno, da skrbimo tudi za higieno. V toplih mesecih vodo menjujemo dnevno, posodo pa večkrat očistimo in odstranimo alge, ki se v plitvi vodi hitro razrastejo.

Če imamo na vrtu manjši ribnik, je voda pticam že na voljo. Poskrbimo le, da je ribnik urejen s položnimi nedrsečimi bregovi.

Plenilci

Na naših vrtovih so ptice izpostavljene številnim plenilcem, med drugimi kunam in mačkam. Jajca siničke so eden ljubših zajtrkov kune. Gre za naraven cikel življenja, zato pogosto tega niti ne moremo preprečiti. Če odkrijemo gnezdo, ga pustimo na miru in ga ne obiskujemo. Tako plenilcu ne bomo izdali lokacije skrbno skritega gnezda ptice.

Lažje pa preprečimo plenjenje s strani mačk. Prvi preventivni ukrep je, da hrano in vodo za ptice nameščamo na dvignjena mesta, ki jih mačke ne morejo doseči, ali je dostop vsaj otežen, tako da ptica pravočasno zazna nevarnost in lahko hitro odleti v zatočišče. Kljub temu pa spretnost mačk pogosto te ovire preseže. Najpogosteje uspešno ulovi ravno ptico, ki poskakuje na tleh. Če mačke preživijo več časa v hiši kot zunaj, se tem težavam izognemo.

Trki v steklene površine

S sodobnimi pristopi pri gradnji se pojavlja čedalje več stavb s steklenimi pročelji. Taka gradnja prinaša nevidno grožnjo za naše pernate prebivalke vrtov. Steklo namreč pomeni nevidno oviro za ptice, pa tudi za žuželke in druge živalske vrste. Nevarne pa niso le stavbe s steklenimi pročelji v mestih, temveč tudi okna nasploh. Ptice se v njih pogosto zaletijo, ker v njem vidijo odsev okoliške pokrajine (dreves, neba in oblakov) in stekla ne dojemajo kot oviro, ki se ji je treba izogniti.

Zivali7-jun22.jpg
Urša Gajšek
Mrtva črnoglavka (Sylvia atricapilla). Poškodbe ob udarcu v okno so bile prevelike.

Spomladi, ko ptice gnezdijo, pogosto opažamo, da se v okna zaletavajo teritorialne ptice. V oknu samci namreč vidijo svoj odsev, ki ga dojemajo kot tekmeca, ki ga morajo pregnati s svojega teritorija. Najpogosteje to opažamo pri beli pastirici ali kosu, bitko z navideznim tekmecem pa bijejo tudi številne druge vrste ptic, denimo kalin. Ne malokdaj se zgodi, da tega navideznega tekmeca preganjajo več dni, kar ima lahko tragične posledice in ptici odvzame veliko energije.

Zivali8-jun22.jpg
Shutterstock
Svoj odsev v oknu samci pogosto zamenjajo za svojega tekmeca in se več dni utrujajo z nesmiselnim bojem.

Trki s steklenimi površinami se za večino ptic končajo s smrtnim izidom, saj nanje niso pripravljene in vanje navadno priletijo z veliko hitrostjo.

Če najdemo ptico, ki se je zaletela v okno, je najbolje, da jo za pol ure položimo v škatlo z majhnimi odprtinicami. S tem omogočimo, da si ptica v mirnem in temnem prostoru opomore, saj je od udarca verjetno le nekoliko šokirana. Če se je ptica pri trku poškodovala in ne more leteti, poiščemo ustrezno strokovno pomoč. Pokličemo lokalno veterinarsko postajo, Azil za prostoživeče živali na Muti ali DOPPS Ornitofon.

Zivali9-jun22.jpg
Shutterstock
Zato, da ptice zavarujemo pred nevarno pastjo naših oken, na steklo nalimamo motive, ki se jim ptice izogibajo.

Obstaja več načinov, kako lahko preprečimo trke ptic v steklene površine. Zagotovo smo že vsi opazili nalepke s silhuetami ujed, ki so navadno nameščene na avtobusnih postajah ali ob avtocesti. Takšne nalepke lahko namestimo tudi na svoja okna. Če nam te niso všeč, lahko na okna nalepimo navpične črte, največ 10 centimetrov narazen, ali pike. Glavno je, da v oknu preprečimo odsev okolice. Pomaga tudi, da steklo zasenčimo, kar lahko enostavno uredimo tudi s komarniki in tako »ubijemo dve muhi na en mah«.

Če pozorno spremljamo okolico svojega doma, bomo lahko prepoznali nevarnosti, ki pretijo našim pernatim prijateljem in jih tako tudi pravočasno odpravili. S tem bomo prispevali k njihovemu ohranjanju in omogočili, da nas bodo tudi v prihodnje spremljale ter nam pomagale pri opravkih na vrtu.

Zivali3-jun22.JPG
Urša Gajšek
Siva vrana
Zivali1-jun22.jpg
Urša Gajšek
Kmečka lastovka


DOPPS - Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije - smo največja nevladna organizacija za varstvo narave v Sloveniji. Delamo za varstvo ptic in njihovih življenjskih okolij. S tem prispevkom prispevamo k ohranjanju narave in dobrobiti celotne družbe. 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.