So najboljši vir antioksidantov za zaščito celic
Artičoke so cenjena sredozemska zelenjava, ki izvira iz severne Afrike in južne Evrope. Priljubljene so zaradi svojega nežnega srčka in rahlo grenkega okusa.

Italija je ena največjih proizvajalk artičok, še zlasti znane so v Liguriji. Artičoke iz okolice San Rema slovijo po nežnosti in blagosti, zato jih domačini pogosto jedo surove ali le rahlo kuhane, da ohranijo njihov naravni okus. Zdaj je popoln čas za prve mlade artičoke.
Kako pripravljajo artičoke v kuhinji San Rema
V San Remu, ki je znan po obalni kulinariki, artičoke pripravljajo različno, pri tem pa so pomembne lokalne sestavine in preprostost:
- Carciofi alla ligure - artičoke se dušijo v olivnem olju, česnu, belem vinu in svežih zeliščih, kot sta peteršilj in timijan. Pogosto jim dodajo tudi pinjole in suhe olive, kar je značilno za ligursko kuhinjo.
- Polnjene artičoke (Carciofi ripieni alla Sanremese) - napolnjene so z mešanico krušnih drobtin, česna, sira (npr. pecorino) in olivnega olja, nato pa pečene v pečici.
- Surove artičoke v solati (Insalata di carciofi crudi) - nežni mladi artičokini listi se narežejo na tanke rezine in postrežejo s parmezanom, limonovim sokom in olivnim oljem.
- Artičoke s testeninami (Pasta ai carciofi) - narezane artičoke se sotirajo z olivnim oljem, česnom in belim vinom ter pomešajo s testeninami (trofie ali tagliatelle)

Polnjene artičoke
Porcij: 4
Čas kuhanja: 70 min
Sestavine:
- 4 artičoke
- 1 limona
- 2 žlici olivnega olja
- 1 rdeča in bela čebula
- 1 strok česna
- 200 g narezanih gob
- 60 g suhih paradižnikov, mariniranih v olju
- 50 g črnih oliv
- 60 g drobtin
- 30 g praženih arašidov
- 2 vejici bazilike

Priprava:
Najprej odrežite steblo in konico artičoke ter obrežite liste. Konice artičok prekrijte z rezino limone in jih zavežite, da ne potemnijo.
Približno 10 minut jih kuhajte v vodi z limonovim sokom. Ko so artičoke kuhane, jih obrnite in pustite 3 minute, da se odcedijo in ohladijo.
Na žlici segretega olja prepražite drobno sesekljano čebulo in česen. Nato dodajte sesekljane gobe, suhe paradižnike in črne olive. Pokrijte in mešanico dušite 3 minute. Dodajte drobtine, arašide in svežo sesekljano baziliko.
Kuhane artičoke previdno odprite in odstranite sredico (srce). Srca ne zavrzite, ampak ga sesekljajte in dodajte nadevu. Nadev razdelite na štiri dele in z njim napolnite z artičokami. Napolnjene artičoke položite na pekač, rahlo pokapajte z olivnim oljem in približno 8 minut pecite na 200 °C.
Preberite tudi:
Zajec z limono, olivami in artičokami
Porcij: 4
Čas kuhanja: 80 min
Sestavine:
- 4 zajčja stegna
- pest metinih listov
- 1 limona
- 1 čajna žlička provansalskih zelišč
- 2 stroka česna
- olivno olje
- sol
- mleti črni poper
- juha za prelivanje
- 300 g korenja
- približno 1 žlica navadne moke
- 4 srčki artičok
- 50 g oliv s koščico

Priprava:
Liste mete drobno sesekljajte in jih dajte v skledo. Dodajte naribano limonovo lupino, zelišča in zdrobljene stroke česna. Prilijte približno 2 žlici olja in vse skupaj premešajte.
Zajčja stegna očistite, začinite s soljo in poprom ter jih natrite z marinado. Pustite jih počivati približno 30 minut. Nato jih v ponvi na malo olja prepražite. Prenesite jih v pekač in prelijte z juho. Pokrijte in pecite pri 200 °C približno 50 minut.
Očistite korenje, ga narežite na majhne kocke in prepražite na maščobi od mesa v ponvi. Poprašite z moko, zalijte z malo juhe in na kratko podušite.
Ko se meso zmehča, ga obrnite, dodajte dušeno korenje, razpolovljene srčke artičok in olive ter pecite do zlato rjave barve. Sok začinite s soljo, poprom in limonovim sokom. Postrezite z bageto.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se