Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pomoč rastlin
Čas branja 2 min.

5 najboljših zeliščnih čajev za zamaščena in poškodovana jetra


Tina Lucu/Revija Liza Maja
5. 4. 2025, 12.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Čeprav so bolezni jeter v resnici v porastu, je dobra novica, da jih je 90 odstotkov mogoče preprečiti.

čaj
Profimedia
Pitje nekaterih zeliščnih čajev lahko spodbudi delovanje jeter.

Jetra so drugi največji organ v človeškem telesu, ki opravlja številne funkcije: sodeluje pri prebavi zaužite hrane in predelavi hranilnih snovi, skrbi za razstrupljanje in čiščenje telesa, je del procesa uravnavanja ravni krvnega sladkorja in proizvodnje beljakovin, ki jih potrebujemo za ustvarjanje krvne plazme.

Zaradi teh zapletenih procesov, za katere so odgovorna, bi moralo biti zdravje jeter naša prednostna naloga. Čeprav so bolezni jeter v resnici v porastu, je dobra novica, da jih je 90 odstotkov mogoče preprečiti.

Uganili ste, sprememba življenjskega sloga vključuje:

  • zmanjšanje vnosa alkohola,
  • uravnoteženo prehrano,
  • redno vadbo,
  • izogibanje toksinom, vključno z rekreacijskimi drogami,
  • izogibanje stiku s krvjo drugih, kar lahko povzroči virusni hepatitis.

Temu seznamu lahko dodamo še eno iz narave: zeliščni čaji niso le okusna pijača, ampak tudi koristijo zdravju. Med drugim spodbujajo delovanje tega pomembnega organa.

Pegasti badelj

Eno izmed najbolj znanih zelišč za podporo jeter je pegasti badelj. Najbolj zdravilen del te rastline je njena korenina, zakladnica flavonoidov in antioksidantov. Te spojine zmanjšujejo vnetja in ščitijo jetra pred poškodbami ter lahko upočasnijo napredovanje bolezni jeter, kot je kot hepatitis.

Vsebuje tudi visoke koncentracije mineralov kalcija, kroma, bakra, železa, magnezija, cinka ter vitaminov A, B, C in E. Čaj iz te rastline, ki jo imajo nekateri za plevel, pomaga pri zaščiti jeter pred alkoholom, zato se tradicionalno uporablja kot zdravilo za mačka.

pegasti badelj slika 2
Profimedia
Pegasti badelj je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter.

Sladki koren

Čaj iz sladkega korena ima številne koristi za zdravje, vključno s podporo jetrom. Tako kot badelj tudi sladki koren deluje protivnetno in pomaga zaščititi jetra pred posledicami čezmernega uživanja alkohola. Njegova glavna učinkovina je glicirizin, ki deluje protivirusno in protibakterijsko ter preprečuje razvoj virusov in bakterij, zato ga uvrščamo med naravne antibiotike.

Preberite tudi:

Kurkuma

Kurkumin je glavna aktivna sestavina kurkume, ki med drugim deluje protivnetno in krepi imunski sistem. Več študij je pokazalo, da lahko kurkumin ščiti pred poškodbami jeter. Potencialne koristi kurkumina za ta organ vključujejo povečanje proizvodnje prebavne tekočine žolča in zaščito jetrnih celic pred poškodbami z žolčem povezanimi kemikalijami.

Regratova korenina

Čeprav ga nekateri štejejo za plevel, ga zeliščarji zelo cenijo zaradi številnih zdravstvenih koristi, vključno s podporo jetrom. Regrat vsebuje polisaharide, ki povečajo proizvodnjo žolča in ščitijo jetra pred poškodbami po prekomernem uživanju alkohola. Deluje tudi kot antioksidant, pomaga zmanjšati vnetje in ohranja zdrava jetra.

regrat, čaj, korenina
Profimedia
Zdravilne snovi regrata krepijo črevesje, kar vpliva tudi na delovanje jeter in žolča ter pomaga pri zaprtju.

Artičoke

Dobra izbira za pomoč jetrom je zagotovo artičoka. Listi te rastline pomagajo zaščititi pred poškodbami in spodbujajo proizvodnjo žolča. Artičoka tudi podpira jetra pri rasti novega tkiva, pomaga pri popravljanju in regeneraciji.

Previdno!

Pomembni so premori pri uživanju, če pa že imate obolenja jeter, se pred vključitvijo čajev v svojo rutino posvetujte z zdravstvenim delavcem.

Štirje znaki, ki kažejo na poškodovana jetra:

  • Zlatenica, za katero je značilno porumenelost kože in oči, pogosto kaže, da jetra ne predelujejo bilirubina učinkovito.
  • Kronična utrujenost lahko pomeni, da jetra razstrupljevalne in presnovne funkcije ne opravljajo optimalno.
  • Bolečine v trebuhu, zlasti v zgornjem desnem delu, lahko kažejo na poškodbo ali vnetje jeter.
  • Nepojasnjena izguba teže je lahko zgodnji simptom bolezni jeter.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.