Nalezljive bolezni in okužbe

Kdaj se lahko otrok po bolezni ali okužbi vrne v šolo ali vrtec?

K.M.
25. 2. 2025, 10.03
Posodobljeno: 25. 2. 2025, 10.04
Deli članek:

Dtarši se sprašujejo, kdaj je priporočljiva vrnitev otroka v šolo ali vrtec po preboleni nalezljivi bolezni ali okužbi. Priporočila se glede na bolezen razlikujejo.

Shutterstock
Starši se soočajo tudi s tem, da otroke v vrtcih zavračajo, kljub temu, da niso kužni.

Že včeraj smo pisali o tem, da so v slovenskih vrtcih zabeležili povečano število odsotnosti otrok zaradi različnih okužb in bolezni. V zadnjem letu je bilo največ okužb z noricami ali vodenimi kozami recimo ravno januarja letos. Ob tem se številni starši sprašujejo, kdaj je priporočljiva vrnitev otroka v šolo ali vrtec. Na Zdravniški zbornici Slovenije so že leta 2023 zapisali, da se starši soočajo tudi s tem, da vrtci in šole pogosto zavračajo otroka že zaradi manjših zdravstvenih težav. 

Preberite tudi: 

O izbruhu nalezljive bolezni govorimo, če se v določenem časovnem obdobju pojavita dva ali več primerov iste bolezni pri otrocih v eni ali več skupinah.

Ravno zaradi tega sta tako Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in že leta 2023 tudi Zdravniška zbornica Slovenije pripravila smernice o vključenosti otrok v izobraževalne ustanove po preboleli bolezni. Smernice so v osnovi namenjene strokovnim delavcem, zdravstvenim delavcem in tudi staršem. 

NIJZ je pripravil osnovna priporočila in kriterije, na podlagi katerih se določa, kdaj je otrok pripravljen na vrnitev v skupino, ter katere previdnostne ukrepe je potrebno upoštevati za preprečevanje širjenja bolezni. Ob tem poudarjajo, da je pomembno, da so otroci, ki obiskujejo vrtec ali šoli pravočasno cepljeni proti boleznim, v skladu s Programom cepljenja in zaščite z zdravili.

Shutterstock
Nalezljive bolezni in okužbe se v vrtčevskem okolju hitro širijo.


Nalezljive bolezni povzročajo mikrobi (bakterije, virusi, glive ali paraziti), ki se širijo neposredno med ljudmi ali posredno prek okuženih predmetov, onesnaženega okolja in vektorjev.

V skupinskem okolju, kot sta vrtec in šola, kjer otroci preživljajo veliko časa skupaj, se povečujejo možnosti za širjenje nalezljivih bolezni, predvsem okužb dihal in črevesja. Otroci pogosto prenašajo okužbe iz domačega okolja in obratno, zato je nujno, da so vzpostavljeni ustrezni sanitarno-higienski pogoji in redno vzdrževanje prostorov. S tem se bistveno zmanjšuje tveganje za širjenje bolezni. Seveda pa širjenje prepreči tudi ustrezno ravnanje staršev in zdravstvenih delavcev, ki se o vrnitvi otroka odločijo v ustreznem trenutku. 

Kdaj se lahko otrok vrne v šolo ali vrtec?

Upoštevanje higienskih pravil in zdravniških priporočil pri ponovni vključitvi otrok po preboleli bolezni igra ključno vlogo pri preprečevanju nadaljnjega širjenja okužb. Virusne okužbe, kot so prehladi, gripa in črevesne virusne okužbe, se pogosto širijo po zraku, zato je pomembno, da starši sledite navodilom zdravnika. Otrok naj ostane doma, če kašljanje, kihanje, driska, vročina ali izpuščaj kažejo na možnost prenosljivosti okužbe.

Pri odločanju, kdaj se otrok lahko vrne v vrtec ali šolo, ocenjuje zdravnik trajanje kužnosti glede na specifično bolezen ter otrokovo splošno počutje. Manjši kašelj in rahlo prehladno stanje, če otrok sicer dobro deluje, običajno ne predstavljata razloga za daljšo odsotnost. Priporočila za ponovno vključitev temeljijo na dokazih o trajanju kužnosti pri posameznih nalezljivih boleznih pri sicer zdravih otrocih.

Kakšne so smernice pri nalezljivih boleznih in okužbah? 

Pri kapljičnih nalezljivih boleznih, kot sta COVID-19 in gripa, se otrok lahko vrne v vrtec ali šolo takoj po ozdravitvi oziroma po mnenju izbranega zdravnika. Pri oslovskem kašlju se vključitev otroka priporoča po petih dneh od začetka antibiotičnega zdravljenja oziroma po 21 dneh od začetka bolezni, če antibiotikov ni bilo. Pri okužbah, ki povzročajo drisko in bruhanje, je priporočena vrnitev po 48 urah od zadnjega bruhanja ali driske. 

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Pri nalezljivih boleznih z izpuščaji se smernice nekoliko razlikujejo. Otroka z ošpicami lahko vključimo v vrtec ali šolo čez štiri dni po pojavu značilnega izpuščaja, medtem ko je za rdečke potreben čas šestih dni. Pri noricah ali vodenih kozah se otrok lahko vrne v šolo ali vrtec po petih dneh od pojave značilnega izpuščaja oziroma, ko ni več svežih mehurčkov in se vsi posušijo. Pri pasovcu pa otrok vstopi vzgojno izobraževalno ustanovo, ko se izpuščaj posuši, se pojavijo kraste in se novi izpuščaji ne pojavijo več vsaj 24 ur. Za infekcijsko mononukleozo, peto bolezen, šesto bolezen in herpes ni posebnih omejitev za vrnitev otroka.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Pri bolezni rok, nog in ust se otrok lahko vrne, ko ni več svežih mehurčkov in se vsi popolnoma posušijo. Pri gnojnem vnetju kože je vključitev možna po 48 urah od začetka antibiotičnega zdravljenja, če so gnojne rane pokrite, oziroma po presoji otrokovega zdravnika. Pri nalezljivem vnetju očesne veznice, ki je povzročeno z bakterijsko okužbo, se otrok lahko vrne po 48 urah od začetka antibiotičnega zdravljenja, medtem ko pri virusnem konjunktivitisu ali rožnatem očesu otroci v vrtcu lahko nadaljujejo z obiskom, ko iz oči ni več izcedka, pri šoli pa ni omejitev.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Kljub tem splošnim smernicam je vedno priporočljivo, da se pred vrnitvijo otroka v kolektiv posvetujete z zdravnikom, saj lahko specifične okoliščine posameznega primera vplivajo na končno odločitev.