Epidemija vodenih koz je obšla slovenske vrtce. Zabeležili so povečano število odsotnosti otrok, nekateri oddelki so bili skoraj povsem prazni. V zadnjem letu dni je bilo največ okužb v posameznem mesecu prav januarja letos, poročajo na SobotaInfo.
Brez težjih zapletov
V Zdravstvenem domu Lendava so pojasnili, da so letos do 18. februarja obravnavali 20 primerov okužb z vodenimi kozami. Primera okužbe, ki bi imel hujše zaplete, niso imeli. Večina otrok je očitno okužbo preživela brez obiska zdravnika ali hujših zapletov. Zapleti se lahko pojavijo le v redkih primerih (2 odstotka bolnikov), najpogosteje v obliki sekundarne bakterijske okužbe kože, ki lahko privede do pljučnice ali prizadene osrednje živčevje.
Čas od okužbe do pojava bolezni traja med deset in 21 dnevi, praviloma pa so vodne koze pri zdravih otrocih lahka bolezen. Izbruhi se pojavljajo predvsem v zimskih in zgodnjih spomladanskih mesecih. V Sloveniji pa je bilo januarja potrjenih 901 okužb, od tega največ v starostni skupini do štirih let.
- NIJZ priporoča cepljenje: od letos je za otroke brezplačno
- Norice: Vse prej kot nedolžna otroška bolezen
-
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Norice oz. vodene koze: kaj morate vedeti o tej zelo nalezljivi bolezni?
Prenos okužbe
Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Bolezen se najpogosteje pojavlja v zimskih in zgodnjih spomladanskih mesecih. Okužba se širi s kužnimi kapljicami po zraku ali s tesnim stikom. Ko človek enkrat preboli norice, postane nanje imun za vse življenje. Kljub temu virus ostane v telesu, natančneje v živčevju, kjer lahko dlje časa miruje. Kasneje v življenju se lahko ponovno aktivira in povzroči pasovec, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Pri zdravih otrocih so norice običajno blaga bolezen, ki traja od sedem do deset dni. Lahko jih spremljata povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje.