Dehidracija

Pozimi prevečkrat pozabimo na ustrezno hidracijo

Revija Jana
16. 2. 2025, 22.00
Deli članek:

Z izsušenostjo organizma se običajno ukvarjamo le poleti, ko zaradi vročine izgubljamo iz telesa preveč vode. Dehidracija pa je pogosta tudi pozimi.

Profimedia
Dehidracijo napačno povezujemo samo z vročino, zato pozimi pozabimo piti.

Pri tem se seveda slabo počutimo, vendar nam ne pride niti na misel, da bi tekočino nadomestili. Seveda ne s pivom, gaziranimi pijačami in sokovi, ampak – z vodo. Zaradi pomanjkanja vode v telesu imamo lahko hude glavobole, vrtoglavice, lahko nam je slabo, izgubljamo ravnotežje ali imamo krče v mišicah.

Je pa res, da smo zaradi dehidracije redko v smrtni nevarnosti, saj refleks za žejo vendarle začne delovati, preden se spravimo v resno nevarnost. S pravilno hidracijo je lahko pozimi še huje kot poleti, saj se zadržujemo v ogrevanih prostorih, kjer je zrak presuh, in zaradi mraza premalo zračimo, včasih se tudi preveč oblačimo. Vroči sladkani čaji, krščeni z rumom, so najslabše, kar lahko naredimo, saj se potem za povrh še spotimo in izgubimo še več vode.

Dehidracija se pozna na našem telesu

Pritožujemo se, da imamo pozimi sivkasto in uvelo kožo, tudi lasje da so brez leska, vendar ne primanjkuje sonca, ampak vode. Dnevno dozo prepotrebnega vitamina D dobimo že s petnajstminutnim sprehodom, pri tem moramo imeti razgaljene le čelo in roke do komolcev. Za vse drugo slabo počutje (če smo sicer zdravi) pa je največkrat kriva dehidracija.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Če v stanovanju poka parket zaradi presuhega zraka, si lahko mislite, da bo trpela tudi koža in s tem vse telo. Kako ukrepati? Seveda pijemo vodo in nesladkane zeliščne čaje, zraven je treba navlažiti tudi zrak. Za prvo pomoč namočimo v vodo veliko brisačo in jo damo na topel radiator, dobijo se vlažilniki različne kakovosti in cene, naokrog lahko razpostavimo okrasne sklede z vodo, ki ji lahko dodamo nekaj soli, tudi sobne rastline so dobrodošle.

Pogosta vnetja

Ker so pozimi zaradi prehladov pogosta vnetja mehurja in ledvic, je tudi za to nadlogo prva pomoč zadostna količina mlačne (in ne mrzle ali vroče, Dehidracija pozimi Zelena lekarna vode. Seveda potrebujemo različni ljudje različne količine tekočine in ni mogoče kar predpisati, koliko kozarcev vode je zdravo piti na dan, pogled v straniščno školjko pa nam marsikaj pove.

Če je voda svetlorumena in čista, pijemo ravno dovolj, če je zelenkasta in za povrh še motna, pijmo več, in če to ne pomaga, se oglasimo pri zdravniku, ker smo si nakopali vnetje. Lahko spijemo preveč vode? Tudi to je mogoče in celo nevarno, saj si lahko prislužimo otekline, preveč razredčene soli v krvi pa bi lahko celo privedle do kolapsa. Vendar pa so znanstveniki v nedavni raziskavi ugotovili, da je to tako rekoč nemogoče, saj v primeru pretiranega pitja možgani blokirajo požiranje.