Zdrava prehrana

Nenehna tiha vnetja v našem telesu

T. N. S./Revija Jana
7. 12. 2024, 12.00
Deli članek:

Maščobne kisline omega 3 spadajo med najpomembnejše protivnetne snovi v telesu, torej take, ki preprečujejo številne bolezni.

Profimedia
Skorajda ni sistema v našem telesu, ki ne bi za svoje delovanje uporabljal tudi maščobnih kislin omega 3.

Maščobne kisline omega 3 so esencialne maščobe, kar pomeni, da jih telo ne more proizvesti samo in jih moramo zaužiti s hrano ali prehranskimi dopolnili. Za naše zdravje so ključne. Podpirajo delovanje srca in ožilja, saj zmanjšujejo raven trigliceridov v krvi, upočasnjujejo nalaganje oblog na stenah arterij in pomagajo zniževati krvni tlak.

Številne koristi za zdravje

Prav tako zmanjšujejo tveganje za srčno aritmijo in srčne bolezni. So osnovni gradnik možganov in brez njih sta okrnjena naša spomin in koncentracija, pa tudi tveganje za kognitivne bolezni, kot je Alzheimerjeva, je večje. Pomembne so za zdravje oči, lahko izboljšajo simptome depresije in anksioznosti ter dvignejo naše razpoloženje.

Tudi naša koža jih potrebuje, da ostane prožna in brez aken, rdečice ter je dovolj navlažena. Zaradi svojih protivnetnih lastnosti omega 3 izboljšujejo tudi delovanje imunskega sistema in pomagajo telesu, da se bolje odziva na okužbe.

Protivnetni učinki se kažejo pri kroničnih boleznih, kot so artritis, avtoimunske bolezni in bolezni srca. Skratka, skorajda ni sistema v našem telesu, ki ne bi za svoje delovanje uporabljal tudi maščobnih kislin omega 3.

profimedia
Redno uživanje zdravih maščob lahko pripomore k boljšemu delovanju srca in zmanjšanju tveganja za nevarne srčne bolezni.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Zaužijemo jih odločno premalo

Natančnih podatkov, koliko maščobnih kislin omega 3 zaužijemo v Sloveniji, ni. Vsi pa vemo, da povprečen Slovenec gotovo ne uživa rib dvakrat na teden, kot priporoča NIJZ. Ocenjujejo, da naj bi jih v povprečju Evropejci zaužili bistveno manj, kot je optimalno za zdravje, saj večina dosega le okoli 50–100 mg dnevno, medtem ko Evropska agencija za varno hrano (EFSA) priporoča vsaj 250 mg dnevno za odrasle.

Zaužijemo jih torej le od petino do dobro tretjino toliko, kot naj bi jih. Glede otrok pa Svetovna zdravstvena organizacija priporoča 250–500 mg na teden, kar sta ena do dve porciji mastnih rib. Še nekaj več naj bi jih zaužili otroci z ADHD, avtizmom ali kognitivnimi težavami, vendar vedno pod zdravniškim nadzorom.

V ravnovesju z omega 6

Omega 3 pa niso edine esencialne maščobne kisline v našem telesu. Da ostanemo zdravi, je izjemno pomembno ravnovesje med maščobnimi kislinami omega 3 in omega 6. Maščobne kisline omega 6 (npr. linolno) najdemo v rastlinskih oljih (sončnično, koruzno, sojino) in predelani hrani. Podpirajo rast in razvoj, vendar jih je hitro preveč, to pa povzroča vnetja.

Omega 3 maščobe najdemo v mastnih ribah, kot so losos, sardine in skuša ter v orehih, lanenih in čijinih semenih ter algah.

Medtem ko je tradicionalna prehrana imela razmerje  med omega 6 in omega 3 približno 1 : 1 do 4 : 1, s sodobno nezdravo prehrano dosegamo razmerja 15 : 1 ali še več, kar pomeni, da je naše telo lahko v stanju kroničnega tihega vnetja.

Najnovejše raziskave kažejo, da to neravnovesje lahko vodi v bolezni srca, vključno s srčnim infarktom. Strokovnjaki zato priporočajo, da čim bolj zmanjšamo uživanje omega 6 in povečamo omega 3. Najdemo jih v mastnih ribah, kot so losos, sardine in skuša, ki bi si jih morali privoščiti vsaj dvakrat tedensko, ter v orehih, lanenih in čijinih semenih ter algah. Treba pa je vedeti, da se maščobne kisline omega 3 rastlinskega izvora, kot je alfa linolenska kislina (ALA), zelo neučinkovito presnavljajo in je njihov izkoristek komaj od štiri- do 21-odstoten.

Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana