Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
sos proteus
Čas branja 1 min.

V Kranju se odpira prvi informacijski center na svetu z belo in črno človeško ribico


M. T. V.
11. 11. 2022, 07.18
Posodobljeno
07:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V rovih pod starim mestnim jedrom Kranja je zaživel Informacijski center SOS Proteus. Njegova naloga je ozaveščati ljudi o življenju človeške ribice in pomenu podzemne vode, kjer živi – ta je glavni vir pitne vode v Sloveniji. Vsa zbrana sredstva od vstopnic gredo v delovanje jamskega laboratorija, raziskovanje in varstvo človeške ribice ter ozaveščanje o njej.

22741X0125.jpg
Anže Krže/Mediaspeed
Človeška ribica

Ste vedeli, da v Kranju deluje eden od dveh jamskih laboratorijev s človeško ribico na svetu? Uredil ga je jamski biolog Marko Aljančič leta 1960 v majhni jami Tular sredi mesta. Gregor Aljančič je šel po očetovih stopinjah in nadaljeval zgodbo v laboratoriju. Letos jo je še nadgradil, in sicer s sodelovanjem z Mestno občino Kranj (MOK) v obliki javno-zasebnega partnerstva. Skupaj sta ustvarila Informacijski center SOS Proteus. Raziskovalni del bo še naprej potekal v jami Tular, v informacijskem centru  v kranjskih rovih pa se bo obiskovalec izobrazil o življenju, pomenu in varstvu človeške ribice in si jo v akvarijih tudi ogledal – tako belo kot črno. 

22741X9901.jpg
Anže Krže/Mediaspeed
Info center SOSproteus

Gregor Aljančič, vodja jamskega laboratorija Tular: »Ideja je stara že več kot 20 let, o tem je razmišljal že moj oče, Marko Aljančič, ki je tudi ustanovitelj jamskega laboratorija Tular. Vendar je šele sedaj nastopil pravi čas, da smo dobili sogovornika na občini, ki nam je ponudil sodelovanje tako pri idejni podpori kot finančno. Glavni namen Info centra SOS Proteus je izobraževalne in raziskovalne narave. Skozi predstavitev žive zgodbe o človeški ribici lahko center postane simbol varovanja jamske biodiverzitete in pitne vode. Ta produkt je osnovan na naravovarstvu in tudi želimo si takih obiskovalcev, ki sledijo trajnostnim usmeritvam, so radovedni in si želijo spoznati nekaj novega.«

22741X9446.jpg
Anže Krže/Mediaspeed
Gregor Aljančič

V informacijskem centru bodo kot prvi na svetu raziskovali tudi vpliv obiskovalcev na opazovanje človeške ribice. V centru sta že dve človeški ribici, bela in črna, tja pa so ju preselili iz Jamskega laboratorija Tular. Slednji je edini tovrstni dolgoročni laboratorij v Sloveniji, poleg Podzemeljskega laboratorija v Moulisu v francoskih Pirenejih pa tudi edini kraj, kjer se človeške ribice razmnožujejo izven svojega naravnega habitata. Od leta 2002 v Jamskem laboratoriju Tular raziskujejo majhno kolonijo črne človeške ribice, izjemno redke temno obarvane podvrste (Proteus anguinus parkelj). Jamski laboratorij pa služi tudi kot zatočišče za poškodovane človeške ribice, ki jih poplave občasno izplavijo iz podzemlja. 

22741X9860.jpg
Anže Krže/Mediaspeed
Info center SOSproteus se uradno odpira decembra.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.