Kaj morate vedeti o spalnih položajih, da se boste zbudili spočiti?
Kdor ponoči nepravilno leži, spi slabše in lahko celo zboli. Kajti spanje je pomembno za regeneracijo celic in ohranjanje dobrega počutja.

Tudi spalni položaj pomembno vpliva na telo in posledično na zdravje. Glede na to, v katerem položaju preživite noč, lahko namreč nekatere zdravstvene težave poslabšate ali izboljšate. Spoznajte najpogostejše spalne položaje, in kaj je o njih nujno treba vedeti, da se boste zjutraj zbudili spočiti.
Pri težavah s hrbtenico
Položaj zarodka je zelo udoben za ljudi, ki imajo bolečine v hrbtu. V tem položaju se medvretenčne ploščice optimalno razbremenijo in pospeši se prekrvitev. Nikakor pa ni priporočljivo, da se popolnoma zvijete v kroglo, kajti če je hrbtenica preveč ukrivljena, lahko pride do napetosti v predelu glave in vratu, pojavijo se glavoboli.
Spanje na trebuhu
Ležanje na trebuhu je za zdrave najslabši možni položaj. Zaradi obrnjene glave trpijo vrat, ledvena vretenca hrbtenice, pa tudi sklepi, mišice in živci v tem predelu. Zaradi pritiska v vratu in pogostega obračanja glave imajo ljudje, ki ležijo na trebuhu, zelo nemiren spanec. Poleg tega se zaradi enostranskega pritiska na čeljust lahko pojavijo tudi težave v ustni votlini.

Bolje desni kot levi bok
Spanje na boku je hrbtenici prijazno, saj je ta v ravnem, nevtralnem položaju. Dobro pa je tudi za možgane, saj se med ležanjem na boku težje izločajo beljakovine, ki pri alzheimerjevi bolezni uničujejo možganske celice. Je pa bolje ležati na desnem boku, sploh če vas rada peče zgaga. Želodčna kislina namreč z desne strani ne more tako dobro steči nazaj v požiralnik. Z ležanjem na levem boku pa bolj obremenjujete vranico, črpalno funkcijo srca in delovanje limfnega sistema.
Položaj žličke
Če s partnerjem ponoči spita z ramo ob rami, nimata le tesnejšega odnosa, ampak se lahko veselita še ene prednosti: telesna bližina med spanjem zmanjša stres. Vendar previdno! Ne objemajte se, saj s tem naraste tveganje za bolečine v preobremenjenih ramenih.

Naravno ali umetno polnilo
Zavedati se moramo, da ima vsako polnilo vzglavnika, naj bo iz naravnega ali umetnega materiala, svoje prednosti in slabosti. Od polnila sta odvisni čvrstost in trdota vzglavnika. Cilj različnih polnil in njihove količine je, da nudijo dobro oporo in kakovosten spanec. Naravni materiali nedvomno nudijo specifično podporo, medtem ko tisti s polnili iz sintetičnih vlaken ustvarjajo različne stopnje čvrstosti.
Od polnila sta odvisni čvrstost in trdota vzglavnika.
Prednost naravnih polnil je, da nudijo mehkobo in naravno udobje ter dobro zračnost, saj koža odlično diha. Prav tako zagotavljajo dobro podporo glavi in vratu.
Umetna polnila zagotavljajo udobje in so praviloma iz precej lažjih materialov. Primerni so tudi za alergike ter so enostavni za vzdrževanje. Operete jih lahko pogosteje, velikokrat tudi v pralnem stroju.
Preberite tudi:
- 5 vaj, ki jih lahko naredite med dopoldansko malico
- Protibolečinske vaje za otrdele prste
- Pomladne aktivnosti, ki izboljšujejo počutje
Prevleka vzglavnika
Prevleke so prav tako narejene iz naravnih ali umetnih materialov. Svetujemo vam, da izberete prevleko iz naravnih materialov, ki dihajo, so zračni in zagotavljajo prijetnejši in udobnejši spanec. Med njimi so bambus, bombaž, konoplja in svila.
Konoplja bo zagotavljala prijeten vonj, občutek svežine in je naravno odporna na plesni in mikrobe. Ima daljšo življenjsko dobo in pri tem ne izgublja pozitivnih lastnosti. Bombaževa vlakna odlično absorbirajo vlago in nudijo udobje tistim, ki jim je pogosto vroče. Medtem ko ima svila sposobnost uravnavanja temperature in je izjemno zračen naravni material.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se