Patronažne sestre: »Če bi padla ena, bi padla cela patronaža in bi brez oskrbe ostalo 70.000 ljudi!«
Med tistimi, ki so v času epidemije v prvih bojnih linijah, so vsekakor patronažne sestre. Zadnje tedne so bile za marsikoga edini stik s svetom. 23 patronažnih sester, zaposlenih v Zdravstvenem domu Ptuj, je v zadnjem mesecu na domu obiskalo skoraj 3.000 pacientov. Priznavajo, da so s seboj nosile zelo težko breme, saj so se bale, da se ne bi okužile, predvsem zaradi tega, ker bi s tem ogrozile paciente in svojce. Zaradi strogih samozaščitnih ukrepov niti ena ni prišla v stik z okuženim s koronavirusom, tega si, kot pravijo, niso niti smele privoščiti.

»Če bi padla ena, bi padla cela patronaža, kar pomeni, da bi brez oskrbe ostalo 70.000 ljudi iz 13 spodnjepodravskih občin. Tega si enostavno nismo smele privoščiti,« pravi vodja ptujske patronaže v ZD Ptuj Nataša Panikvar.
Teren, ki ga pokrivajo ptujske patronažne sestre, je izjemno razgiban in velik. Obsega kar 645 km² in pri marsikaterem pacientu, ki ga redno oskrbujejo, so skorajda kot članice družine. Težkih prizorov so se skozi leta dela na terenu že navadile, a na to, kar jih je čakalo po razglasitvi epidemije, tudi one niso bile pripravljene. »Časa za priprave ni bilo. Vsaka sestra mora biti samostojna, saj pri našem delu nisi voden, pač pa se odločaš sam. Tako je tudi v kritičnih situacijah. Velikokrat smo v izrednih razmerah. To je pravzaprav naš trening. Je pa dejansko ta situacija vse zamajala. Celoten zavod, vsi smo bili na velikem testu. In pri nas ugotavljamo, da smo ga opravili z odliko,« pravi glavna patronažna sestra v ptujskem ZD.
K dobrim rezultatom je veliko prispevalo dobro vodeno delo, sestanke so imeli tako rekoč vsakodnevno. Nobeden ni vedel, kaj jih čaka, navodila, ki so jih prejemali od ministrstva za zdravje, so se iz minute v minuto spreminjala. »Dogovor je bil jasen: stavba ZD Ptuj mora ostati čista, brez vstopa okuženega. Zaščititi smo želeli zdravstvene delavce, ker če bi padli, ne bi bilo ljudi, ki bi skrbeli za bolnike. Zgradili smo trojanski zid okoli hiše, ki je deloval, saj nismo imeli niti enega okuženega zdravstvenega delavca. Če bi ga imeli, bi se gotovo tudi med ljudmi okužba s koronavirusom hitro širila. Videli smo izkušnje drugih zavodov in zadeve zatrli v kali,« pojasnjuje Panikvarjeva. Tisti zaposleni, ki so bili pred razglasitvijo na počitnicah v tujini, so dobili 14-dnevno karanteno. Patronažnih sester med njimi ni bilo, tako da je njihovo delo lahko potekalo nemoteno. To je bilo toliko pomembneje, saj se je v teh zadnjih tednih velika večina medicinske oskrbe preselila na dom.
Približno tretjina več dela za patronažo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se