Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

 "Med njimi sem imel vsaj enkrat občutek, da jim lahko pomagaš!"


Besedilo in foto: Pavel Perc
16. 11. 2011, 15.40
Posodobljeno
17. 11. 2011 · 14:21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

monografija_zdravstva_in_lekarnistva_v_obcini_sevnica_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Monografija zdravstva in lekarništva v občini Sevnica 001, Monografija_zdravstva_in_lekarnistva_v_obcini_Sevnica_001
zoran_zeli____urednik_monografije.jpg
Zoran Zelič, urednik monografije
direktorica_zd_sevnica_vladka_tom__i__.jpg
Direktorica ZD Sevnica Vladka Tomšič
ana_dolin__ek_weiss__direktorica_lekarne.jpg
Ana Dolinšek Weiss, direktorica lekarne
toma___rott_s_soprogo.jpg
Tomaž Rott s soprogo

Ob 40. obletnici dokončanja stavbe zdravstvenega doma in lekarne leta 1971, so sinoči pripravili zanimivo predstavitev monografije Razvoj zdravstva in lekarništva v občini Sevnica, ki jo je uredil zelo plodovit raziskovalec sevniške preteklosti, Oskar Zoran Zelič, oblikovala Melita Rak, izdala in založila pa sta jo Zdravstveni dom in Lekarna Sevnica. Mimogrede, dom so zgradili z leta 1969 izglasovanim samoprispevkom, prvim v Sloveniji izključno za zdravstvo,

Kakovostne fotografije sta v monografijo prispevala Ljubo Motore in Samo Hajtnik, nekaj jih je tudi iz osebnega arhiva dolgoletnega sevniškega zdravnika Jurija Pesjaka, ki je za sinočnjo predstavitev posodil tudi film neznanega avtorja z otvoritve novega sevniškega hrama zdravja in lekarne, 13. novembra 1971.

Kulturni večer je popestrila dekliška skupina Zverke, pa tudi odlomek reportaže Aleksandra Čolnika. RTV Ljubljana jo je z dr. Jurijem Pesjakom, njegovo soprogo dr. Marijo Rott Pesjak, ki je vodila dipanzer za žene in otroke, ter njunimi sodelavci in pacienti leta 1972 posnela v Sevnici. Marsikomu so se ob tem orosile oči, malo morda zaradi nostalgije, še bolj pa verjetno, ker nekaterih akterjev ni med njimi.

Na 176 straneh monografije so prispevki 18 avtorjev, poleg urednika Zeliča so to seveda še zaposleni v obeh ustanovah ter nekdanji zdravstveni in lekarniški delavci. Zdravstveni dom Sevnica je že 56 let ustanova, ki spremlja človeka od rojstva do smrti, v tem javnem zavodu pa imajo prostore tudi zasebne ambulante s koncesijo.

Direktorica Zdravstvenega doma Sevnica, Vladimira Tomšič, pravi, da o razvoju zdravstva v sevniški občini v preteklosti doslej nismo vedeli skoraj ničesar, saj ni bilo nobene temeljite raziskave. Spomini ljudi na nekdanje zdravnike, zobozdravnike in babice pred 2. svetovno vojno bledijo, in tudi začetka javnega zdravstva v sevniški občini, z ustanovitvijo sevniškega zdravstvenega doma in zdravstvene postaje v Krmelju leta 1955, se spominja vse manj ljudi.

Prav zato, da bi se ohranil spomin na nekdanje in sedanje delavce v sevniškem zdravstvu, je bila Tomšičeva med pobudniki, da bi ob 40-letnici odprtja novega zdravstvenega doma in lekarne izdali monografijo in tako ohranili zgodovinski spomin.

V. d. strokovnega vodje ZD Sevnica, zdravnik Dušan Senica, zatrjuje, da ankete, ki jih zanje zadnja leta dela neodvisna raziskovalna služba, kažejo, da zadovoljstvo pacientov počasi, a vztrajno raste. Da so jih predhodniki: zdravniki Franc Pungerčič, Marija Rott Pesjak in Jurij Pesjak, usmerili na pravo pot, kažejo tudi številna priznanja.

Tako sta kar tri leta laskavi naslov Moj zdravnik dobila Božidar Groboljšek in Ivana Jelovčan, leta 2009 je Ana Slapšak Gorinšek prejela priznanje za najbolj cenjeno družinsko zdravnico v Sloveniji, letos pa je na izboru za najsrčnejšo medicinsko sestro že četrtič zapored naslov pripadel Mojci Švab.

"Še posebej smo veseli, da nam uspeva ohranjati enotnost, sodelovanje in delovanje zdravstvenega doma kot hiše zdravja ob tem, da je praktično polovica timov (pet zdravniških, šest zobozdravniških, fizioterapevtka, dve patronažni sestri ter vsi trije zobotehniki, op. a.) koncesionarjev – zunanjih samostojnih finančnih subjektov," poudarja Senica.

Za zdravo življenje in dobro energijo po prepričanju direktorice sevniške lekarne Ane Dolinšek Weiss, ni dovolj samo recept: "Odnosi med nami nam dajejo vero in upanje, da za vsakega človeka in vsako bolezen raste rož'ca. V Lekarni Sevnica se trudimo, da lekarniški farmacevt ostane tisti, ki pomaga med prvimi. V današnji vladavini kapitala je to včasih zelo težko. Vsi naši napori so usmerjeni v to, da lekarniški farmacevti ostanemo neodvisni svetovalci, ki s svojim znanjem o zdravilih, kolikor je v naši moči, prispeva k varni in racionalni uporabi zdravil."

Direktorici obeh zavodov, Dolinškova in Tomšičeva, ter dr. med. Senica so se ob koncu s prvim izvodom monografije najprej zahvalili prof. dr. Tomažu Rottu, ki je kot mlad zdravnik iz Ljubljane, decembra 1971 začel triletno službovanje v splošni ambulanti v Sevnici.

"V dokaj razsežnem okolišu, ki je zajemal kraje od Loke pri Zidanem Mostu na zahodu, do Blance na vzhodu in od Zabukovja na severu do Bučke na jugu, sem se srečeval z ljudmi, ki so marsikje živeli na robu pomanjkanja in revščine z različnimi zdravstvenimi in socialnimi težavami. Med njimi sem imel vsaj enkrat občutek, da jim lahko pomagaš. In dobro organizirano dela v takrat novem zdravstvenem domu, kar je bilo oboje zasluga svaka, je to omogočalo," se spominja Tomaž Rott, ki so ga ohranili sevniški pacienti v lepem spominu, saj je vedno rad pomagal in se tudi dejavno vključil v tedanje družbeno življenje mladih.

Pripravo monografije je od marca letos vodil Oskar Zoran Zelič, ki je s tem uredil  že četrto domoznansko monografijo iz sevniških logov, vsem zaslužnim za ta projekt, pa je čestital tudi sevniški župan Srečko Ocvirk. Izrazil je prepričanje, da bodo sevniški zdravstveni delavci ob vse boljših razmerah za delo, tudi poslej vedno imeli pred očmi predvsem človeka in skrb za njegovo zdravje.

Večerni program, po katerem so se številni zbrani zadržali še v klepetu ob kozarčku, je povezovala Lina Senica.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.