Poletni športni vodič: katera aktivnost je prava za vas?
Poletje prinaša dneve, ki so kot nalašč za aktivnosti na prostem. Pobrskali smo med najbolj priljubljenimi poletnimi športi in preverili njihove prednosti.

Čeprav se plavanje v času poletja ponuja kar samo po sebi kot eden najbolj vsestranskih športov, ki pomaga tudi pri premagovanju vročine, pa je izbira aktivnosti v tem obdobju velika. Preizkusimo nekaj novega, obudimo katerega od športov iz preteklosti in tako poskrbimo za zdrav duh v zdravem telesu. Kaj boste izbrali vi? Ob tem le še opozorilo, da pri vsakem od športov poskrbite tudi za primerno hidracijo in zaščito pred soncem.
Supanje
Supanje je v zadnjih letih postalo ena najbolj priljubljenih poletnih vodnih aktivnosti, saj je primerna tako za začetnike kot za izkušene športnike. Je sproščujoča, a hkrati učinkovita vadba, ki poteka na jezerih, rekah ali ob morju. Krepi mišice trupa, rok, ramen in nog, izboljšuje ravnotežje in stabilnost, deluje antistresno zaradi stika z naravo in vodo ter celo spodbuja čuječnost in osredotočenost.

Pri umirjenem veslanju porabimo 300-500 kcal, pri intenzivnem tempu na daljših razdaljah pa celo do 700 kcal na uro. S supanjem lahko nadgradite tudi druge športe, ko potrebujete vaje za moč, ravnotežje ali izvajate celo jogo na vodi.
Joga
In ko smo ravno pri jogi … Seveda jo lahko vadite tudi klasično na suhih tleh. Kombinacija gibanja, dihanja in čuječnosti, je še posebej sproščujoča v naravi. Izboljšuje gibljivost, znižuje raven stresa in spodbuja duševno ravnovesje. Čeprav gre za umirjeno vadbo to še ne pomeni, da ob tem ni porabe kalorij.
V povprečju med jogo porabimo 180–300 kcal na uro. Morda vas bo joga tako navdušila, da ne bo samo del vaše poletne rekreacije, ampak bo postala del vašega vsakdana. Priporočena sta predvsem jutranja ali večerna vadba, ko je manjša vročina, tišina in več svežega zraka.

Kolesarjenje
Tudi na račun naših kolesarskih asov, Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča, kolesarjenje zadnja leta pridobiva na popularnosti. In kdaj, če ne poleti je idealen čas, da sedemo na kolo, pa naj bo to, ko gremo po opravkih v mesto ali na krajše izlete po naravi.
Kolesarjenje je idealno za oblikovanje nog in krepitev vzdržljivosti, pomaga pri izgubi telesne teže, hkrati krepi srce, ožilje in blagodejno vpliva na sklepe. Poraba kalorij je odvisna od terena in hitrosti s katero se vozite, v povprečju pa znaša med 300-700 kcal. Ob tem nikoli ne pozabite na čelado!
Tenis
Ko gre za poletne športe, je tenis odlična izbira. Daljši dnevni zagotavljajo dovolj časa za daljše igre, toplo vreme pa ohranja zunanja igrišča suha in pripravljena za igro kadarkoli. Pogosti so teniški tabori in poletni teniški dogodki, ki so odlična priložnost za malo drugačna druženja. Tenis sicer vključuje tako aerobno kot anaerobno vadbo, izboljšuje kardiovaskularno kondicijo, ravnotežje, agilnost, koordinacijo in splošno moč.

Je tudi odličen šport za izboljšanje mentalne ostrine in strateškega razmišljanja, saj vsaka točka zahteva hitre odločitve in natančno izvedbo. Med rekreativno vadbo je poraba 400-700 kcal, pri intenzivni igri pa tudi 1000 kcal na uro. Ob tem velja še priporočilo, da ga igrate v senčnih ali jutranjih urah, ko temperature še niso previsoke. Vedno pa zanj uporabite kakovostne športne copate, saj tenis zahteva veliko stranskih gibov, ki lahko obremenijo sklepe.
Rolanje
Lahko bi rekli, da se retro šport ponovno vrača. Rolanje ponuja fantastičen način za uživanje v poletnem vetriču, pa naj gre za vožnjo ob obali, po parku ali mestu. Ne pomeni pa le užitek, ampak tudi izjemno vadbo. Rolanje izboljša kardiovaskularno kondicijo, ravnotežje in koordinacijo ter krepi mišice v spodnjem delu telesa, zato si le nadenite čelado in poletje boste lahkotno preživeli z nasmehom na obrazu! Ob tem pa boste mimogrede izgubili med 350–600 kcal na uro.
Planinarjenje
Pri planinarjenju gre za kombinacijo gibanja in sprostitve. Slovenske gore in hribi so poleti polni pohodnikov z različnih koncev. Kako ne, saj hoja v kombinaciji z lepo naravo zmanjšuje stres, izboljša delovanje srca in pljuč in krepi spodnji del telesa. Ob tem porabimo 400–700 kcal na uro.
Seveda pa nikoli pred odhodom v gore ne pozabite preveriti vremenske napovedi, izberite si poti, ki so primerne za vašo pripravljenost in imejte vselej primerno obutev. S seboj na pot vzemite tudi dovolj tekočine in nekaj energijskih prigrizkov.

Odbojka na mivki
Če kaj poleg plavanja povezujemo s plažo, potem je to nedvomno odbojka na mivki. Gre za družaben, zabaven šport, kjer igra poteka hitro in intenzivno. Ima številne prednosti kot so krepitev mišic nog in trupa, izboljšuje koordinacijo in agilnost in spodbuja timsko delo. V eni uri porabimo 300–600 kcal. Priporočilo je, da odbojko igrate v zgodnjih jutranjih ali poznih popoldanskih urah, ko sonce ni premočno. Uporabljajte sončna očala in zaščito pred UV žarki.
Frizbi
Čeprav gre za šport priljubljen predvsem v Ameriki, frizbi osvaja svet. Vznemirljiva rekreacija, ki združuje ljudi, zahteva hitre reakcije in hitro odločitve. Igra spodbuja zdravje srca in ožilja, krepi mišice nog, rok in trupa, izboljšuje agilnost in koordinacijo ter ponuja odlično priložnost za socialno interakcijo. Ne glede na to, ali lovite zmagovalno žogo ali pa samo uživate v igri, boste med tem izgubili med 200-400 kcal na uro.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se