© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Kako telo pripraviti na telovadbo v poletni vročini


Uredništvo
13. 7. 2025, 14.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ste med tistimi, ki kljub visokim temperaturam želite poletje izkoristiti za vadbo, saj imate takrat največ prostega časa?

vročina, tek, moški
Shutterstock
Telo morate v primero telesne aktivnosti prilagoditi visokim zunanjim temperaturam.

Čeprav bi marsikdo ob tem zavil z očmi, češ poletje ni čas za vadbo, temu v resnici ni tako.  Najbolj priporočljiva je seveda vadba zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so temperature vsaj nekoliko bolj znosne, a če nimate težav z zdravjem, ste zagnani ali preprosto ne gre drugače, potem lahko z upoštevanjem nekaterih nasvetov strokovnjakov svoje telo pripravite tudi na vadbo v drugih urah dneva. Kako?

Bodite strateški

Med vadbo naše telo proizvaja toploto, ki jo naravno uravnava tudi z znojenjem. Ko se temperatura okolja zviša, ta proces začne pešati in toplota se začne kopičiti v telesu. Srce mora zato delati še intenzivneje. Tako nas dejavnosti, ki so nam bile prej razmeroma enostavne – naj bo tek ali hoja – kar naenkrat začnejo močneje izčrpavati. Da bi se tem pogojem izognili, lahko vadbo preselimo v zaprt klimatiziran prostor ali pa jo strateško razporedimo.

Potrebna je aklimatizacija

Znanstveniki s področja vadbe govorijo o aklimatizaciji, ki vključuje občasno vadbo, ko so dnevi bolj vroči. Na soparo se mora telo namreč privaditi - potem se bo potilo obilneje in hitreje, kar pomeni da bomo notranjo toploto hitreje odvajali in se posledično počutili manj utrujene. Kako to dosežemo?

vročina, tek, ženska
Shutterstock
Pijte vodo pred, med in po vadbi. Izogibajte se sladkanim ali alkoholnim pijačam.

Preden začnete z vadbo na vročini, poskrbite za osnovno zaščito. Nosite pokrivalo, sončna očala in uporabite kremo z zaščitnim faktorjem, tudi če vadite v senci. Vzemite steklenico vode in se odpravite ven okoli 10. ure dopoldne, ko temperature začnejo naraščati.

Namesto da bi vadili kot običajno, naj bo prva vadba nekoliko lažja. Če običajno tečete 30 minut, začnite s 20 minutami in opazujte, kako se ob tem počutite. A pozor! Če začutite pospešeno bitje srca ali slabost, upočasnite tempo.

Že po nekaj vadbah v vročini boste opazili, da se začnete hitreje in bolj potiti, kar je znak, da se telo prilagaja na višje temperature. Večina ljudi se na vročino aklimatizira po petih do desetih vadbah. Ker se ženske običajno potijo nekoliko manj kot moški, pa bodo najverjetneje potrebovale še kakšno vadbo več.  

Privoščite si topel tuš

Ko zaključite z aklimatizacijo na prostem, si privoščite tuš, ki naj bo prav tako topel. Strokovnjaki so namreč mnenja, da če po naporni vadbi stojite pod toplim curkom vode še okoli 10 minut, bo vaše prilagajanje na visoke temperature še bolj učinkovito.

Poskrbite za hidracijo

Pijte vodo pred, med in po vadbi. Izogibajte se sladkanim ali alkoholnim pijačam. Skušajte popiti približno 450 ml hladne tekočine 20 minut preden se odpravite ven. Pitje bližje začetku vadbe namreč lahko med športno aktivnostjo povzroči prebavne motnje.

Prepoznajte znake pregrevanja in prilagodite tempo Čeprav zadnje, a to je najpomembnejše! Vroče vreme vpliva na srčni utrip in utrujenost, zato poslušajte svoje telo in ne pretiravajte. Če med vadbo na vročini začutite slabost, glavobol, omotico ali mišične krče, nemudoma upočasnite tempo oz. se ustavite in poiščite senco – to so lahko prvi znaki pregretosti. Prav zato mnogi priporočajo, da poleti vadite v dvoje. Tako ne le povečate varnosti, ampak vadba postane tudi odlična priložnost za druženje. Na ta način združite gibanje z dobrim počutjem in lažje ohranite motivacijo čez vse poletne dni.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.