© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Vaje in urnik
Čas branja 2 min.

1 najhitrejša in 1 najpočasnejša zdrava vadba brez trenerja


Uredništvo
9. 7. 2025, 05.45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vadba naj bi bila vsakodnevna praksa, ali je hitra ali počasna, pa je običajno najbolj odvisno od časa, ki ga imamo oziroma si ga vzamemo.

hitra-in-pocasna-vadba
Profimedia
Pred vsakim gibanjem, pa če si izberemo hitro ali počasno vadbo, se ogrejmo z nežnimi razteznimi vajami.

Redno gibanje je ključno za boljše telesno in duševno zdravje, saj krepi imunski sistem in zmanjšuje tveganje za kronične bolezni, ne glede na to, kako dolgo traja. Obstajajo učinkovite, zdrave in preproste oblike vadbe, ki jih lahko izvajamo brez trenerjev, pa če izberemo najkrajšo ali najdaljšo različico.

Najkrajša vadba: Hitro in intenzivno

Trajanje: 4–10 minut

Opis: Ta vadba vključuje kratke, zelo intenzivne vaje (denimo 20 sekund hitrih počepov, poskokov ali teka na mestu) z nekajsekundnimi premori (denimo 10 sekund hoje ali mirovanja), ki se ponavljajo v sklopih. Primer je vadba, kjer 4 minute izmenjujete 20 sekund akcije in 10 sekund počitka, kar ponovite osemkrat. Vključite lahko vaje, kot so skakanje, sklece ali hitri poskoki.

hitra-in-pocasna-vadba
Profimedia
Že 7 minut hitre intenzivne vadbe lahko prinese enake koristi za srce kot 45 minut zmerne vadbe.

Vpliv na zdravje: Taka vadba izboljša delovanje srca, pomaga pri izgubi maščobe, poveča vzdržljivost in uravnava sladkor v krvi. Raziskava iz revije Journal of Physiology pravi, da 7 minut te vadbe prinese enake koristi za srce kot 45 minut zmerne vadbe, ker intenzivnost pospeši presnovo.

Primer vadbe: 20 sekund hitrih poskokov, 10 sekund počitka, ponovite 8-krat. Potrebujete le malo prostora in udobna oblačila.

Najdaljša vadba: Hoja ali počasen tek

Trajanje: 60–120 minut

Opis: Dolga hoja ali počasen tek v enakomernem tempu je preprosta vadba, ki jo lahko izvajamo brez posebne opreme, le z udobnimi čevlji. Primerna je skoraj za vse, ne glede na to, ali se dogaja v parku, gozdu ali na kakšni drugi ravnini. Začetniki lahko hodijo 60 minut, bolj izkušeni pa naj tečejo do 2 uri.

hitra-in-pocasna-vadba
Profimedia
Vsakodnevna hoja dokazano zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni, počasen tek pa posebej osrečuje.

Vpliv na zdravje: Dolga vadba krepi srce, izboljšuje zdravje pljuč, zmanjšuje stres in dviguje razpoloženje. Študija v reviji The Lancet je pokazala, da že 60 minut hoje na dan za 11 odstotkov zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni, daljši počasen tek pa sprošča hormone sreče, ki izboljšajo počutje. Primerna je za ohranjanje zdrave teže in splošno zdravje.

Primer vadbe: 90-minutna hoja v naravi s tempom, ki rahlo pospeši dihanje, ali 60-minutni počasen tek.

Primerjava in katero obliko vadbe izbrati

Kratka, intenzivna vadba je primernejša za tiste, ki imajo malo časa ali želijo hitro izboljšati vzdržljivost in izgubiti maščobo, saj v kratkem času močno obremeni telo. Dolga hoja ali počasen tek pa sta boljša za starejše, začetnike ali tiste, ki želijo izboljšati duševno zdravje in vzdrževati kondicijo na dolgi rok. Obe obliki sta učinkoviti, odvisno od razpoložljivega časa in vaših ciljev.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.