© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kurativa in preventiva
Čas branja 2 min.

3 izjemno nežne in hkrati najboljše raztezne vaje proti heksenšusu


K.C.
3. 7. 2025, 16.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kogar je zagrabila boleča tegoba, imenovana heskenšus, si lahko pomaga s trojico preprostih vaj, ki naj jih pozneje izvaja tudi preventivno.

vaje-proti-heksensusu
Profimedia
Izjemno pomembno je, da vaje proti heksenšusu izvajamo počasi in nesunkovito.

Heksenšus je nenadna, ostra bolečina v vratu, ki omejuje gibanje glave. Običajno ga občutimo kot močno mišično napetost ali zakrčenost, pogosto na eni strani vratu, kar otežuje obračanje ali nagibanje glave. Po raziskavah se s to težavo vsaj enkrat v življenju sreča kar 70 odstotkov odraslih.

Vzroki in zdravljenje

Najpogostejši vzroki so slaba drža, dolgotrajno sedenje, denimo za računalnikom ali telefonom, nepravilen položaj med spanjem, nenadni sunkoviti gibi ali izpostavljenost premočnemu pihanju iz klimatske naprave, kar povzroči ohladitev mišic. Bolečina običajno traja od enega dneva do enega tedna. Poleg učinkovitih nežnih razteznih vaj, ki jih po priporočilih fizioterapevtov opisujemo spodaj, lahko bolečino lajšate še s počitkom, z omejitvijo dejavnosti, ki poslabšajo stanje, ter uporabo hladnih obkladkov prve dni in toplih obkladkov pozneje.

vaje-proti-heksensusu
Profimedia
Žarečo bolečino, običajno le na eni strani vratu, lahko sproži tudi močno neposredno pihanje iz klimatske naprave.

Preproste vaje za lajšanje in preprečevanje heksenšusa

Naslednje tri vaje izvajajte le, ko bolečina ni prehuda:

»Prikimavanje« naprej– nazaj

Izvedba: Sedite ali stojte v udobnem položaju z ravnim hrbtom. Počasi približajte brado prsnemu košu, kot da bi prikimali, in začutite nežno raztezanje na zadnji strani vratu. Zadržite štiri sekunde, nato počasi dvignite glavo nazaj v nevtralni položaj. Izogibajte se nagibanju glave nazaj, saj lahko to obremeni vrat. Ponovite 5-krat, pri tem pa ohranjajte mirno in globoko dihanje.
Nasvet: Če začutite bolečino, zmanjšajte obseg giba ali vajo prekinite.

Počasno »odkimavanje« levo – desno

Izvedba: Sedite vzravnano na stolu ali stojte z rameni v sproščenem položaju. Počasi obrnite glavo v levo, kot da bi hoteli pogledati čez ramo, vendar ostanite v območju udobja brez bolečine. Zadržite položaj 3 sekunde, nato počasi obrnite glavo v desno. Ponovite 6-krat na vsako stran, medtem pa dihajte enakomerno in se izogibajte hitrim gibom.

Nasvet: Gib naj bo tekoč in počasen, brez prisilnih zasukov.

vaje-proti-heksensusu
Pexels
Med vajo, ki spominja na odkimavanje v počasnem posnetku, bodimo vzravnani, ramena pa naj bodo sproščena.

»Pahljačasto« nagibanje glave proti ramenom

Izvedba: Sedite vzravnano ali stojte, ramena naj bodo sproščena. Počasi nagnite glavo proti levemu ramenu, kot da bi hoteli približati uho ramenu, brez dvigovanja ramena. Zadržite 5–10 sekund, nato vrnite glavo v začetni položaj in ponovite na desni strani. Gib izvajajte počasi, brez prisile, in ponovite 5–10-krat na vsako stran.

Nasvet: Za dodatno raztezanje lahko nežno pritisnete z roko na nasprotno stran glave, a le, če to ne povzroča bolečine.

Kako si še lahko pomagamo in kdaj k strokovnjaku

Pomembno je, da vaje izvajate redno, tudi ko bolečina ni prisotna. Tako ohranjate prožnost vratnih mišic, izboljšate prekrvavitev in držo ter zmanjšate tveganje za ponovitev heksenšusa. Poleg tega poskrbite za ergonomsko delovno okolje, primerno blazino za spanje, ki se prilagaja vratni liniji, ter obvladovanje stresa. Kadar bolečina traja dlje kot teden dni ali se poslabša ter se pojavijo dodatni simptomi, kot sta mravljinčenje ali šibkost, obiščite zdravnika ali fizioterapevta.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.