Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nevaren pripomoček
Čas branja 1 min.

Vatirane palčke niso namenjene čiščenju ušes


Mojca Kopriva
13. 3. 2022, 14.22
Posodobljeno
04. 04. 2023 · 09:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Skoraj vsi jih poznamo in uporabljamo za čiščenje ušes, toda zdravniki svarijo pred drezanjem s palčkami po sluhovodu.

ušesa, ušesno maslo
Dreamstime
Uporaba vatiranih palčk ni priporočljiva, saj potiska ušesno maslo navznoter proti bobniču ter lahko povzroči začepitev in ujet zrak.

Vatirane palčke so sicer praktične, saj lahko z njimi odstranimo delčke zapackanih ličil in očistimo rane, z njimi lepo očistimo računalniško tipkovnico ali zalepimo majhne stvari. V ušesih pa nimajo kaj početi.

Vatirane palčke so nepotrebne

Kadar po prhanju, kopanju ali plavanju začutimo vodo v ušesih, avtomatično posežemo po njih. Zato pa so, kajne? Ne. Naše uho se namreč čisti samo. Ves čas. Drobcene dlačice s tako imenovanim migetanjem iz sluhovoda odstranijo vse, kar ni potrebno, da je tam: umazanijo, prah, luske kože in znoj. Skupaj s sekretom iz žlez sluhovoda tako nastane ušesno maslo.

Škodijo koži

Na poti do ušesa ušesno maslo opravlja pomembno nalogo: masti kožo sluhovoda in skrbi, da je lepo gladka. Ohranja tudi kislinski plašč, ki preprečuje prodiranje bakterij. Ko ušesno maslo pride v uho, se ga da lepo odstraniti s krpico ali kosmom vate.

Vnetna tveganja

Pod mehko glavico higienske vatirane palčke se skriva zares ostra konica palčke. In ravno s to si lahko res hitro poškodujete občutljivo kožo v sluhovodu. To lahko privede do resnih vnetij in pojava ekcemov.

Uho se zamaši

Zgodi se najpogosteje: ušesno maslo se počasi potiska vse globlje v sluhovod. Ko se nabere veliko masla, se ustvari zamašek. Odstrani ga lahko le otorinolaringolog.

Vatirane palčke so nevarne

Zdravniki pacientom raje očistijo ušesa, kot pa obravnavajo tiste, ki so si z vatirano palčko prebodli bobnič. Ja, tudi to se zgodi! Luknjica se sicer včasih tudi sama od sebe spet zaraste, v nasprotnem primeru pa je potrebna operacija. Če se nočete odpovedati čiščenju ušes z vatiranimi palčkami, potem izberite tiste za dojenčke. Pri teh palčkah je vata na sredini nekoliko odebeljena, kar preprečuje, da bi posegli pregloboko.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.