V Podravju razsaja mišja mrzlica
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pred kratkim objavil nove, sedemmesečne podatke o obolelih z mišjo mrzlico. Do 1. avgusta je inštitut za mikrobiologijo epidemiološki službi prijavil 204 potrjene primere. Najmanj obolelih je bilo na Goriškem in v Zasavju, največ pa v Podravju in na Dolenjskem. Za to je med drugim krivo tudi vreme.

Kot je pojasnila specialistka epidemiologije Tatjana Frelih, predvidevajo, da je v naravnih žariščih mišje mrzlice na omenjenih dveh območjih prišlo do povečane populacijske gostote prenašalk virusa mišje mrzlice, torej miši in voluharic, kar je omogočilo uspešno širjenje virusa med glodavci in posledično na ljudi. "Na ta pojav so vplivali vremenski pogoji (mila zima, zadosti padavin), predvsem pa razpoložljivost hrane na tem območju. Znano je, da prav izobilje hrane vpliva na eksplozijo populacije nekaterih glodavcev, ki se običajno pojavlja neenakomerno v različnih časovnih razmikih in na različnih območjih," je izpostavila strokovnjakinja.
Izbruhi vsakih nekaj let, letos največ obolelih doslej
Hemoragična mrzlica z renalnim sindromom ali t. i. mišja mrzlica se sicer pojavlja vsako leto, njene izbruhe pa beležijo ciklično. Porast mišje mrzlice so tako zabeležili v letih 2008, 2012 in 2017, ciklično vsakih 5–7 let torej. Vendar pa je število obolelih letos preseglo vse omenjene izbruhe. Leta 2008 je bilo 45 evidentiranih obolelih, leta 2012 185 in leta 2017 76. Zadnji smrtni primer so sicer zabeležili leta 2009, so pa vsi letošnji oboleli potrebovali bolnišnično oskrbo.
Večina se jih okuži v gozdu ali domači kleti
Cepiva proti bolezni še ni
Hrvaška: letos brez izbruhov, leta 2017 trije umrli
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se