Putika: kakšna bolezen je to, kdaj se pojavi in kako jo zdraviti
Za nami so prazniki, obložene mize z veliko hrane in verjetno tudi alkohola. Sorazmerno pogosta bolezen, ki pa se lahko pojavi po obilici dobre hrane, je putika. Poznamo jo tudi pod imenom protin oziroma giht. Je pomemben vzrok vnetja sklepov, ki nastane zaradi odlaganja sečnih kristalov v sklepe in različna tkiva. Sečna kislina se tvori v jetrih po razgradnji purinov, ki jih v telo vnesemo s hrano, ti pa nastajajo tudi v telesu ob propadanju celic in nastajanju novih. Sečna kislina je topna v krvi in se iz telesa izloča skozi ledvice.

Večina zbolelih so spolno zreli moški, ženske praviloma zbolijo šele po menopavzi. Vrh pojavnosti bolezni je med 40. in 50. letom.
Kot je že v uvodu omenjeno, nastanek putike povzroča odlaganje kristalov sečne kisline v sklepe, do česar pa pride pri zvišani koncentraciji sečne kisline v krvi. Vzrok za to je lahko povečana tvorba sečne kisline v jetrih (velika količina purinov, zaužitih s hrano) ali pa zmanjšano izločanje sečne kisline iz telesa (ledvične bolezni, uživanje zdravil, ki odvajajo vodo). Velik tvorec sečne kisline je tudi alkohol, ki hkrati zmanjša njeno izločanje skozi ledvice (še posebej pivo, ki vsebuje večjo količino purinov).
Napad bolezni lahko sproži več dejavnikov (prevelika količina zaužitega alkohola, hitro hujšanje, poškodbe sklepov, operativni poseg, stres, težje infekcijske bolezni in prevelika količina hrane, ki vsebuje veliko purinov).
Putika se pojavi nenadoma kot bolečina v prizadetem sklepu in lahko postane v nekaj urah huda.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se