© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Tako življenjski slog vpliva na biološko staranje


Uredništvo
9. 7. 2025, 09.30
Posodobljeno
11:26
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Biološka starost, imenovana tudi fiziološka starost, je merilo, kako dobro ali slabo deluje vaše telo glede na vašo dejansko koledarsko starost.

plaža, gibanje
Profimedia
Zdrave navade, ki lahko pomembno vplivajo na vašo dolgoživost in biološko starost, vključujejo tudi gibalne navade.

Na primer, morda ste koledarsko ali kronološko stari 65 let, toda zaradi zdravega in aktivnega življenjskega sloga - na primer z izogibanjem nevarnostim za dolgoživost, kot sta tobak in debelost - je vaše telo fiziološko bolj podobno nekomu s kronološko starostjo 55 let. Vaša biološka starost bi bila torej 55 let, vaša dejanska starost pa 65 let.

Svojo biološko starost lahko določite z različnimi metodami, vendar nobena ni dokončna ali resnično natančna. Z izboljšanjem nekaterih zdravstvenih dejavnikov pa si lahko povprečno pričakovano življenjsko dobo podaljšate.

Življenjski slog

Zdrave navade, ki lahko pomembno vplivajo na vašo dolgoživost in biološko starost, vključujejo:

  • gibalne navade,
  • prehranjevalne navade,
  • ravni stresa,
  • uživanje alkohola,
  • stopnjo izobrazbe,
  • količino spanja,
  • spolne in romantične odnose,
  • uporabo tobaka in izpostavljenost drugim okoljskim toksinom.

Dednost

Na biološko starost vpliva tudi dejavnik, ki ni povezan z vašimi navadami - delno je odgovorna tudi dednost oziroma vaš genski zapis. Tako kot določene bolezni potekajo v družinah, se pojavlja tudi dolgoživost.

sproščanje
Profimedia
Svojo biološko starost lahko določite z različnimi metodami, vendar nobena ni dokončna ali resnično natančna.

Adventistična zdravstvena študija kaže, da imajo ljudje z optimalnimi življenjskimi navadami, kot so neuživanje tobaka ali alkohola, redna telesna vadba, vegetarijanstvo in učinkovito obvladovanje stresa, povprečno pričakovano življenjsko dobo približno 86 let. Vse, kar je več, kaže na genetsko komponento. Če imate družinske člane, ki so živeli dlje kot 86 let, obstaja velika verjetnost, da boste tudi vi živeli dolgo življenje.

Lokacija

Drugi pomemben dejavnik, ki vpliva na biološko starost, je, kje živite. Ni skrivnost, da okolje in kultura, v kateri živite, vplivata na vaše zdravstvene navade, hkrati pa je od življenjskega okolja odvisna tudi vaša varnost, hrana, ki jo jeste, in še veliko več.

Študije so na primer pokazale, da ljudje, ki živijo v nevarnih in neprijetnih soseskah, verjetno ne bodo šli ven telovadit. Prav tako je manj verjetno, da bodo našli trgovine, ki prodajajo sveže sadje in druge pridelke. Morda je še pomembnejše, da bodo verjetno doživeli visoko raven stresa. V Sloveniji imamo s tem veliko srečo, gibanje v naravi in sveža zelenjava ne bi smela biti težava.

Kako zdravi in močni ste?

Čeprav koncept biološke starosti ni natančna znanost, lahko vključuje objektivne meritve, kot so srčni utrip v mirovanju, krvni tlak in ostrina vida, pa tudi bolj subjektivna merila, kot so opravljanje dnevnih nalog, mišična moč in splošna mobilnost.

Tako je vedeti, kakšna je vaša biološka starost, enako kot vedeti, kako zdravi in ​​močni ste - in ali obstaja tveganje za smrtno nevarne bolezni, kot sta visok krvni tlak ali sladkorna bolezen.

Kaj pa, če je vaša biološka starost višja od vaše kronološke? Zdaj je odličen čas za spremembe. Cilj je osredotočiti se na tiste navade, ki znižujejo pričakovano starost, in jih spremeniti v zdrave navade, ki podaljšajo vaše življenje.

kadilec, kadilka, balkon, kajenje,
Profimedia
Če še niste opustili kajenja, ga opustite.

Posvetite se nekaterim navadam, ki jih lahko takoj spremenite. Na primer:

  • Če še niste opustili kajenja, ga opustite.
  • V dnevno prehrano dodajte več sadja, zelenjave, pustega mesa in vode.
  • Poskrbite za dobro higieno spanja tako, da izklopite zaslone in se sprostite eno uro, preden se odpravite spat.
  • Več se gibajte, hodite, pojdite na fitnes, vrtnarite, veslajte …
  • Naučite se tehnik za zmanjšanje in obvladovanje stresa, kot sta meditacija ali globoko dihanje.

Če upoštevate vse ali celo samo nekatere od teh osnovnih predlogov, ste morda na dobri poti, da boste biološko mlajši od svoje kronološke starosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.