Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Vlažilnik zraka
Čas branja 2 min.

Se zbujate s suhimi usti, koža je izsušena, oči pa pekoče?


Mare Koren
4. 3. 2025, 14.20
Posodobljeno
15:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

V zadnjih letih v vse več stanovanjih srečujemo vlažilnike zraka. Ti so nepogrešljivi sploh v zimskem času, ko je zrak dodatno izsušen zaradi ogrevanja.

vlažilnik zraka
Profimedia
Pri uporabi vlažilnika izberite destilirano ali demineralizirano vodo.

Kako vemo, da je zrak v našem domu presuh? Prvi znak so suha usta, to se nato nadaljuje z izsušeno kožo, pekočim občutkom nosu, draženjem v grlu. Da tekočino izgubljamo med spanjem, je običajen pojav, vendar se v zimskih mesecih težave pogosto zaostrijo. Zaradi ogrevanja je zrak nadpovprečno suh, kar pa lahko vodi tudi do krvavenja iz nosu. V tem primeru je smiselno razmisliti o vlažilniku zraka, a pred nakupom je dobro upoštevati nekaj nasvetov.

Preberite tudi: 

Vlažilnik bo navlažil sluznico

Prvotni namen vlažilnikov zraka je preprost – navlažiti zrak. V zrak oddajajo vlago, ki hidrira našo kožo, ustnice, očesno in nosno sluznico, ki navadno predstavljata težavo v zimskih mesecih. Številni se v zimskem času zbujajo z zelo suhimi, razdraženimi očmi. A težava v tem primeru ni samo ogrevanje, temveč se je treba zavedati, da je zima čas, ko stanovanje tudi precej manj zračimo. Naš dom tako postane mešanica zelo vročega in suhega zraka hkrati. A tudi dovajanje hladnega zraka ne izboljša vlažnosti, saj je ta prav tako suh.

žeja, pitje vode
Profimedia
Da tekočino izgubljamo med spanjem, je običajen pojav, vendar se v zimskih mesecih težave pogosto zaostrijo.

Odpravlja smrčanje in kožne bolezni

Presuh zrak v prostoru lahko privede celo do težav z zobmi in dlesnimi. Pogosta pojava sta praskanje v žrelu ter suh in dražeč kašelj.

Vlažilnik zraka je še posebej primeren za tiste, ki imajo težave s suho kožo, raznimi kožnimi boleznimi, kot so dermatitis in podobno. Vlažilnik pomaga tudi tistim, ki ponoči smrčijo. Smrčanje je med drugim zrak, da med spanjem pogosto dihamo skozi usta, kar povzroči dodatno izsuševanje ustne sluznice.

Izberite demineralizirano vodo

Prodajalci le redko povedo, da voda iz vodovoda ni najbolj primerna za vlažilnik zraka, temveč se priporoča destilirana oziroma demineralizirana voda. Minerali v vodi so sicer pomembni za naše zdravje, a to ne velja za normalno delovanje vlažilnika, saj ga lahko preveč trda voda precej hitro poškoduje. Slaba higiena in uporaba vode lahko povzroči razmnoževanje bakterij v notranjosti vlažilnika. Poleg tega pa se lahko zaradi presežka mineralov v vodi v zrak sprošča bel prah, ki je problematičen za dihala.

vlažilnik zraka
Pexels
Redno vlaženje bo preprečilo težave s suho kožo in izsušeno sluznico.

Redno čiščenje

Vlažilnik zraka je treba redno in temeljito čistiti, saj je vlažen zrak idealen prostor za razrast bakterij. Najbolje bo, če boste vlažilnik čistili vsake tri dni. Pri čiščenju morate očistiti pokrov in notranjost rezervoarja ter redno menjavati filter. Redno čiščenje bo namreč preprečilo čezmerno razmnoževanje bakterij in plesni. Možnost, da bi nevarne bakterije dosegle vaša dihala, bo tako precej manjša. Pomembno je tudi, da z vlažilci  v prostorih ne pretiravate, saj sicer prostoru omogočate idealne pogoje za razrast plesni. Potencialni vir ni samo slabo očiščen vlažilnik zraka, ampak je lahko vlažilnik v tem primeru tudi posredni krivec.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.