Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Steklina smrtna, pazljivo z vabami!


dolenjski-list
Barbara Barbič
28. 9. 2011, 13.40
Posodobljeno
29. 09. 2011 · 13:16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

steklina.jpg
Pred leti je VURS izdal zloženko o cepljenju proti steklini.

##IMAGE-3449429##

Ob svetovnem dnevu boja proti steklini zdravstveni delavci opozarjajo na resnost te bolezni. V primeru, da bi se človek okužil ali bi ga stekla žival poškodovala in ne bi pravočasno dobil zaščite, je bolezen smrtna.

Zaskrbljujoče. A je treba pri tem poudariti, da pri človeku v naši državi stekline ni že vse od leta 1950, torej so tiste, ki so jih poškodovale stekle živali, k sreči pravočasno cepili. V nasprotnem primeru bi, kot že povedano, umrli.

Preventiva je torej še kako potrebna. Med najpomembnejšimi preventivnimi ukrepi za preprečevanje stekline v Sloveniji je vsakoletno cepljenje lisic proti steklini, ki ga opravijo s polaganjem vab z letali. Tudi letos bodo s polaganjem vab začeli v prvih dneh oktobra, akcija pa bo potekala do sredine novembra.

Kaj se zgodi, če vabo po pomoti zaužije pes ali kaka druga domača žival? Ali celo če se z njo poškoduje človek? Doktor Gorazd Drobne z novomeške veterine odgovarja: „Če vabo po pomoti zaužije naš ljubljenček, se tretira kot da je bil s tem cepljen. Posledic torej načeloma ni. Če pa človek pride v stik z vabo, se ugriz tretira, kot da gre za ugriz stekle živali. Se pravi, da se mora nujno javiti pri svojem zdravniku, da ga cepijo in da gre na opazovanje.“ Po besedah doktorja Drobneta virus sam po sebi ni toliko patogen, lahko pa pride do določene reakcije.

Vsakoletno cepljenje povsem upravičeno

Spomladi, ko so potekala cepljenja, se je vendarle med nekaterimi lastniki psov pojavilo precej polemik, češ, da so takšna cepljenja nepotrebna, da so za žival celo škodljiva, predvsem pa predraga. Veterinarji cepljenje zagovarjajo: „Po mojem mnenju je vsakoletno cepljenje povsem smiselno. Gre za zoonozo in človeku smrtno bolezen. Verjetno so se lastniki psov in mačk obesili na samo nalepko v vakcini, saj nekateri proizvajalci priporočajo cepljenje na dve leti,“ pravi dr. Drobne in doda, da trenutno poteka raziskava, koliko časa imunizacija v resnici drži. „Bomo videli, kako se bodo na podlagi te raziskave odločili, ali je potrebno cepljenje vsako leto ali ne. Trenutno je po zakonu še vedno potrebno.“ Cepljenje stane 34,89 evrov, vključuje pa tudi veterinarski pregled živali.

Letno v Sloveniji obravnavajo približno 4000 sumljivih ugrizov, v okrog 20 odstotkih je potrebno tudi cepljenje. Po svetu letno proti steklini cepijo več kot deset milijonov ljudi, vendar kljub temu v svetu še vedno vsako leto za steklino umre približno 55.000 ljudi, največ v Indiji.

studio_d_doktor_gorazd_drobne_o_steklini_in_cepljenju.mp3

Doktor Gorazd Drobne o steklini in cepljenju


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.